Badanie nasienia

Badanie nasienia (spermiogram lub seminogram) ma różne zastosowania, jednak przede wszystkim wykonuje się je, by móc oddać nasienie do banku komórek rozrodczych, ustalić przyczyny niepłodności mężczyzny albo wykonać testy na ojcostwo. Odnosząc się do drugiego przykładu, pozwala to na zdiagnozowanie problemu i obranie właściwego kierunku leczenia. Próbka spermy pobierana jest do obserwacji, podczas których oceniane są jej właściwości. Te biofizyczne, jak i fizykochemiczne. W przypadku wykrycia bakteryjnej infekcji jąder niezbędne są dalsze badania bakteriologicznego ejakulatu.

Do czego ogranicza się badanie nasienia?

Bada się takie czynniki, jak:

– objętość i szybkość upłynniania spermy, barwę i odczyn lepkości,

– pH nasienia,

– ilość białych krwinek i innych składników w ejakulacie,

– liczbę plemników na 1 mililitr,

– procent żywych i odsetek martwych plemników,

– stężenie fosforanów, cytrynianów i stężenie oraz użycie fruktozy,

– rodzaj ruchliwości plemników: postępowy, niepostępowy, powolny i całkowity jego brak.

Przygotowanie do badania

Wszystko zależy od tego, co chcemy poprzez dane badanie ustalić. Jeśli chodzi o ojcostwo, to najważniejszą zasadą, jakiej trzeba się trzymać, jest wstrzemięźliwość seksualna przed badaniem, wynosząca 3-5 dni. I tu przestrzegamy, dotyczy to nie tylko stosunków płciowych, ale także masturbacji. Badanie tylko wtedy jest miarodajne, kiedy zostaje przeprowadzone maksymalnie 7 dni od ostatniego wytrysku. Osoby zażywające antybiotyk powinny wstrzymać się z badaniem na przynajmniej 2 tygodnie, a jeśli już jesteśmy zdecydowani i przygotowani, i tego samego dnia będziemy musieli udać się na pobieranie krwi, należy wykonać je przed oddaniem potrzebnej próbki nasienia.Badanie nasienia

Przebieg badania

Oddanie nasienia można przeprowadzić w domu lub w placówce. Potrzebną próbkę uzyskuje się poprzez masturbację lub, w wyjątkowych sytuacjach, w drodze przerywanego stosunku z partnerką po określonym wyżej okresie wstrzemięźliwości. Odradza się natomiast pobieranie próbki z prezerwatyw. Substancje chemiczne w nich zawarte mają charakter plemnikobójczy, co pozbawiałoby sensu całe badanie. Najpierw jednak prącie trzeba dokładnie umyć. Nasienie musi pochodzić z pierwszego wytrysku, umieszczając je bezpośrednio we wcześniej przygotowanym szklanym pojemniku. Następnie należy bezzwłocznie dostarczyć je do laboratorium medycznego, gdyż w ciągu godziny musi zostać zbadane. W innym razie czynność musiałaby zostać powtórzona.

Interpretacja spermiogramu

Interpretacja badania nie jest specjalnie skomplikowana, więc zazwyczaj trwa kilka dni. Należy pamiętać, że czynniki zewnętrzne również mają wpływ na jakość próbki, co zmusza nas do powtórnych badań w trzymiesięcznych odstępach, by uwiarygodnić ich wyniki. Dzięki badaniu nasienia możemy dużo wcześniej wykryć stany zapalne narządów rozrodczych mężczyzn. Nawet prawidłowe badanie ogólne nie daje 100-procentowej pewności, że jesteśmy płodni, ale ogranicza częstotliwość wytrysków, co prowadzi do zwiększenia obumarłych plemników w produkowanym nasieniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here