Choroby układu pokarmowego dotykają coraz szerszych grup Polaków. Jedną z dolegliwości, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie wielu pacjentom jest choroba Leśniowskiego-Crohna. Czy współczesna medycyna zna przyczyny tego schorzenia? Jakie objawy wywołuje i czy możliwe jest jego wyleczenie?

Objawy choroby Leśniowskiego-Crohna

Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekłe schorzenie należące do grupy nieswoistych zapaleń jelit, które wywołuje ostre bóle brzucha, umiejscowione często po prawej stronie, biegunki, wzdęcia, osłabienie organizmu, gorączkę, a także przyczynia się do nagłego chudnięcia oraz pojawiania się zmian okołoodbytniczych. Lekarze nie poznali jeszcze do końca etiologii choroby Leśniowskiego-Crohna, jednak można wyróżnić 3 grupy czynników, które mogą przyczyniać się do jej występowania. Są to przede wszystkim aspekty genetyczne, autoimmunologiczne oraz środowiskowe. Duże prawdopodobieństwo zachorowania występuje u osób, których oboje rodziców cierpiało na tę dolegliwość – aż 40%. Inną teorią dotyczącą przyczyn powstawania schorzenia jest nieprawidłowa reakcja komórek organizmu, co skutkuje niszczeniem własnych tkanek.

Diagnoza i sposoby leczenia choroby

Choroba Leśniowskiego Crohna dotyka najczęściej osób w wieku pomiędzy 20-40 lat. Żeby zdiagnozować to schorzenie, należy wykonać szereg badań, do których należy m.in. badanie krwi, kolonoskopia jelita z pobraniem wycinka, USG jamy brzusznej oraz rezonans magnetyczny. Leczenie opiera się na minimalizowaniu występujących objawów – współczesna medycyna nie zna jeszcze skutecznych sposobów na całkowite wyleczenie tej choroby. Z pewnością bardzo pomaga farmakoterapia – dobranie odpowiednich czopków oraz przyjmowanie sterydów, a także leków przeciwzapalnych oraz immunosupresyjnych – ma to szczególne znaczenie w momencie zaostrzenia objawów. Specjaliści zalecają również ograniczenie stresu, zadbanie o zbilansowaną dietę oraz przyjmowanie doustnych suplementów. Warto zrezygnować z potraw oraz składników, które mogą podrażniać przewód pokarmowy, wyeliminować pszenicę, mleko i jego przetwory, banany oraz jajka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here