Atopowe zapalenie skóry podporządkowuje swojemu panowaniu całą rodzinę. Trzeba tak organizować życie w domu, by zminimalizować ryzyko nawrotów choroby. Wymagane jest stosowanie najłagodniejszych i tradycyjnych środków higieny, używanie niedrażniących tkanin. Unika się jaskrawych i mocno barwionych ubrań. Nieodzowna jest także pomoc doświadczonego dermatologa.

AZS – co to właściwie jest?

Rozpoznanie atopowego zapalenia skóry jest trudne, nie ma jednego prostego testu, który je określa. Diagnozę może postawić jedynie lekarz specjalista. AZS to zmiany pod postacią rumienia, na którego powierzchni mogą występować krostki, sączenia, malutkie ranki, nadżerki i pęcherzyki. Te objawy bywają pojedynczo rozsiane, ale też mogą zlewać się w rumieniowe powierzchnie dużych rozmiarów.

AZS jest chorobą przewlekłą, która często nawraca. Obserwuje się okresy remisji objawów, występujące naprzemiennie z okresami zaostrzeń. Wtedy właśnie skóra swędzi, jest przesuszona i z wykwitami. Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że AZS dotknięte jest około 20% populacji na świecie.

Profilaktyka i leczenie

Każdy dermatolog powinien podejść do pacjenta indywidualnie – nie ma bowiem jednego, takiego samego przepisu na zdrowie dla wszystkich. Leczenie atopowego zapalenia skóry uzależnione jest przede wszystkim od wieku pacjenta. Niemowlęta oraz dzieci do 3-4 roku życia można leczyć jedynie łagodnie. Postępowanie bardziej agresywne wdraża się w starszym wieku.

By uzyskać dobre wyniki leczenia, trzeba współpracować z lekarzem i bezwzględnie stosować jego zalecenia profilaktyczne. Ubrania, które nosi chory powinny być z jasnej i najlepiej niebarwionej bawełny. Nie wolno używać mocnych środków do mycia ciała ani prania. Unika się kosmetyków zapachowych, zaś chemię, stosowaną do utrzymania czystości należy wymienić na jak najbardziej ekologiczną i naturalną. Trzeba także dbać o to, by w mieszkaniu nie osiadał nigdzie i nie gromadził się kurz.

Podstawą leczenia jest stosowanie na co dzień emolientów. Są to preparaty, które regularnie używane ograniczają świąd i podnoszą komfort życia pacjenta. Regenerują skórę, czynią ją mniej przepuszczalną dla alergenów i odbudowują jej płaszcz lipidowy. Przeczytaj więcej o objawach skazy bialkowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here