Jak złagodzić ból pleców między łopatkami?

Ból pleców między łopatkami zwykle związany jest z przeciążeniem lub zwyrodnieniem. Można go złagodzić ćwiczeniami.

Skąd bierze się ból pleców między łopatkami?

Ból pleców między łopatkami jest częstą dolegliwością, która dotyczy osób w każdym wieku. Może znacząco wpływać na jakość życia i codzienną aktywność, ponieważ ogranicza ruchomość i poruszanie się, a także utrudnia przyjmowanie niektórych pozycji. Ból kręgosłupa ma różny stopień nasilenia oraz charakter. Bywa rozlany, punktowy, czasem pojawia się tylko podczas wykonywania ruchów.

Najczęstszą przyczyną bólu pleców między łopatkami są zmiany zwyrodnieniowe. Między poszczególnymi kręgami kręgosłupa znajdują się krążki międzykręgowe (tzw. dyski). Ich zadaniem jest amortyzowanie wszelkiego rodzaju przeciążeń, na które narażony jest kręgosłup. Dyski zbudowane są z elastyny i kolagenu. W wyniku starzenia się organizmu dochodzi do ich degradacji, która skutkuje utratą elastyczności, pęknięciem i uciskiem na okoliczne nerwy.

Inną przyczyną bólu pleców w odcinku piersiowym kręgosłupa jest przeciążenie stawów i mięśni związane z podnoszeniem ciężkich przedmiotów lub nieodpowiednią postawą ciała. Dolegliwość dotyczy w szczególności osób, które przez długi czas pozostają w jednej, wymuszonej pozycji – siedzącej lub stojącej, z plecami pochylonymi do przodu. Zgłaszają ją najczęściej pracownicy biurowi i obsługujący taśmy produkcyjne. Trzeba pamiętać, że ból pleców między łopatkami pojawia się także po urazach, przy wadach postawy, w ciąży i u osób otyłych, które nie podejmują aktywności fizycznej.

Leczenie bólu pleców między łopatkami

Osoby, które zmagają się z bólem pleców między łopatkami, powinny udać się do lekarza w celu wykonania badań obrazowych i dobrania odpowiedniej formy leczenia. Zwykle w pierwszej kolejności lekarz zleca zdjęcie rentgenowskie lub tomografię komputerową. Terapia bólu kręgosłupa jest procesem złożonym, na który składa się leczenie farmakologiczne, fizykoterapia oraz rehabilitacja.

Leki stosowane przy bólu kręgosłupa w odcinku piersiowym to środki przeciwbólowe, przeciwzapalne, witaminy z grupy B, a w cięższych przypadkach także glikokortykosteroidy. Farmaceutyki można przyjmować doustnie, w formie plastrów lub zastrzyków. Natomiast zabiegi fizykoterapeutyczne to masaż mięśni klasyczny lub z zastosowaniem specjalnego wałka.

Ból pleców między łopatkami, który jest związany z przeciążeniem, można złagodzić także przy pomocy ciepłych okładów. W tym celu warto zastosować termofor lub butelkę z ciepłą wodą owiniętą ręcznikiem. Bardzo ważne jest również przyjmowanie odpowiedniej pozycji ciała podczas pracy, a także podczas leżenia w łóżku. Materac nie powinien być za miękki, warto też zrezygnować z dużej ilości poduszek. Najbardziej skuteczne jest jednak rozciąganie i gimnastyka, dzięki którym zmniejszy się napięcie w mięśniach.

Ćwiczenia na ból pleców między łopatkami

Gimnastykę na ból pleców między łopatkami można wykonywać samodzielnie w domu po wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą. Specjalista pomoże dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń, ponieważ zły trening może tylko nasilić nieprzyjemne dolegliwości. Najbardziej popularna jest metoda McKenzie, która została opracowana specjalnie do leczenia kręgosłupa. Dobrze sprawdzi się również joga i pływanie.

Przykładowe ćwiczenia na ból pleców między łopatkami to:

  1. koci grzbiet – osoba znajduje się w klęku podpartym; na zmianę wypycha odcinek piersiowy kręgosłupa do góry i po kilku sekundach obniża go maksymalnie w dół;
  1. ściąganie łopatek – pacjent siedzi lub stoi i stara się spleść dłonie za plecami z jednoczesnym odchyleniem głowy do tyłu;
  1. unoszenie barków – osoba leży płasko na brzuchu z rękami wyprostowanymi przed sobą. Następnie odrywa klatkę piersiową od podłogi, wytrzymuje w tej pozycji kilka sekund i wraca do pozycji wyjściowej;
  1. różnego rodzaju skłony i wymachy rąk – można skręcać tułów, naprzemiennie pochylać się i prostować, próbować dotknąć dłonią kostki przeciwnej nogi. Do skłonów warto wykorzystać specjalne taśmy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here