łupież

Łupież to bardzo krępująca przypadłość, która pojawia się równie powszechnie u kobiet, jak u panów, chociaż u mężczyzn bywa zazwyczaj o wiele bardziej dokuczliwa. Łupież bardzo rzadko występuje u małych dzieci, jednak dosyć powszechnie walczą z nim nastolatki w czasie dojrzewania i kobiety zbliżające się do menopauzy. W sumie kłopot tenże dotyczy ok. 3 mln Polaków między 15. a 75. rokiem życia. Główny winowajca odpowiedzialny za występowanie łupieżu określa się Pityrosporum ovale. Jest toż mikroskopijny grzyb drożdżopodobny, który jest na powierzchni skóry głowy człowieka. Dopóty nie powoduje żadnych choroby, dopóki sami nie stworzymy mu dobrych warunków do wzrostu. Na szczęście z łupieżem można walczyć, zdecydowanie dowiedz się, jak.

Łupież tłusty

Jeśli skóra ma predyspozycję do przetłuszczania się, kolonie Pityrosporum ovale szybko rosną. Grzyb tenże ma się bowiem łojem produkowanym przez gruczoły. Poza tym tłuszcz tworzy dogodne dla drożdżaków środowisko beztlenowe. Takie warunki sprawiają, iż wkład społeczności Pityrosporum ovale wśród drobnoustrojów znajdujących się na skórze głowy narasta z 45 do 75 procent. Im dużo grzybów, tym bardzo wytwarzanych przez nie odchodów. I im dużo odchodów, tym wyższe zagrożenie pojawienia się stanu zapalnego. Przejawia się on zawsze zaczerwienieniem oraz uporczywym swędzeniem, po jakim dochodzi do złuszczenia naskórka. W tenże sposób powstaje łupież tłusty. Na głowie pojawiają się bardzo należące do skóry żółtawe płatki, które z czasem odrywają się oraz opadają na ubranie.

jakie są sposoby na pozbycie się łupieżu

Łupież suchy

Łupież suchy dotyczy osób, jakie nie mają łojotoku. Ich rola jest natomiast niezwykle podatna na Pityrosporum ovale. Już niezwykle małe części tego drożdżaka wywołują stan zapalny. Wówczas za każdym potrząśnięciem głową z włosów osypują się srebrne płatki. Drugą etiologią suchego łupieżu są niewłaściwie dopasowane kosmetyki – szampon, lakier, pianka, żel, farba lub płyn do trwałej ondulacji. Potrafią one doprowadzić do rozdrażnienia, kontaktowego zapalenia skóry i złuszczania pozapalnego. Gdy po wizycie u fryzjera zauważyliśmy u siebie łupież, zastosowane przez niego kremy nie były dostatecznie delikatne.

Leczenie łupieżu

Gdy łupieżowi wtóruje świerzbienie skóry głowy, należy natychmiast sięgnąć po właściwe środki. Kuracja przeciwłupieżowa jest niezbędna! By szampon przeciwłupieżowy czy odmienny materiał był w 100 proc. skuteczny, musi wynosić co najmniej jedną z 3 głównych substancji czynnych:
•środek przeciwgrzybiczny oraz antybakteryjny, np. pirithion cynku czy siarczek selenu (dla zredukowania liczby grzyba),
•środek spowalniający, np. smoła węglowa (dla spowolnienia przyspieszonej wytwórczości komórek skóry),
•środek keratolityczny, np. siarka czy kwas salicylowy (dla rozbicia płatów łupieżu przez odklejenie oraz usunięcie powłoki keratyny z powierzchni skóry). Dla uzupełnienia pielęgnacji z wykorzystaniem szamponu przeciwłupieżowego raz w tygodniu należy wykorzystać bardziej kompletną terapię (przed myciem czy po myciu włosów) w celu dotlenienia oraz odświeżenia skóry głowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here