Odtrucie alkoholowe

Nie od dziś wiadomo, że alkohol ma ogromny wpływ na ludzki organizm. ALKOHOL (etanol) jest związkiem występującym we wszystkich napojach alkoholowych, które różnią się jednak jego zawartością. W wódce, koniaku i whisky zawartość alkoholu wynosi średnio 40–50%, w winie około 10–20%, a w piwie w granicach 3–7%.

Zaraz po paleniu papierosów i nadciśnieniu, alkohol, wg WHO, znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka negatywnie wpływających na zdrowie ludzi. Spożywanie alkoholu jest powszechnie uznawane jest za jeden z głównych czynników ryzyka występowania wielu chorób, mimo iż przez większość osób kojarzony jest z przyjemnymi doznaniami. Wg WHO spożywanie dużych dawek alkoholu działa szkodliwie w przypadku chorób układu krążenia, jak i cukrzycy.

Wchłanianie alkoholu – natychmiast po spożyciu etanolu zaczyna się jego wchłanianie – początkowo w jamie ustnej, a następnie w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego, przy czym najwięcej na poziomie jelita cienkiego. Brak treści pokarmowej w żołądku (picie alkoholu na pusty żołądek) i obecność dwutlenku węgla (np. w napojach gazowanych, takich jak szampan) przyspieszają wchłanianie alkoholu.

Alkohol przenika do większości płynów ustrojowych człowieka, takich jak: krew, mocz, ślina, żółć czy płyn mózgowo – rdzeniowy. Poziom alkoholu we krwi określa się w promilach – co oznacza ilość gramów etanolu w 1 litrze krwi. Detoks alkoholowy powinien więc być przepracowywany z głową i ze spokojem, tak aby nie narobić więcej szkód w ciele człowieka. Większość osób pijących alkohol kojarzy jego działanie z przyjemnymi efektami. Ale trzeba również mieć świadomość jego szkodliwego wpływu na organizm człowieka.

Spożywanie etanolu jest związane z powstawaniem wielu jednostek chorobowych, których wystąpienie nie zawsze jest łączone z tą substancją. Odtrucie alkoholowe jest bardzo długim procesem i skomplikowanym i powinien przebiegać pod okiem specjalisty. Przeważnie jest to spowodowane odroczonym pojawianiem się objawów chorobowych w stosunku do picia alkoholu, albo nawet po jego zaprzestaniu.

Osoby stosujące alkohol często w repertuarze swoich zachowań mają liczne inne „niezdrowe” nawyki, jak np. palenie papierosów, brak uprawiania sportu czy niedbanie o jakość odżywiania, i dlatego nie widzą bezpośredniego związku między swoimi przypadłościami a alkoholem. Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu? To zależy od każdego człowieka i jego organizmu. Szacuje się, że mogą to być ogromne różnice u poszczególnych jednostek.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/blog/ile-trwa-oczyszczanie-organizmu-z-alkoholu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here