Okna PCV do domu

Okna plastikowe to dziś obowiązkowe wyposażenie każdego domu i mieszkania. Ciężko wyobrazić sobie projekt budynku, w którym nie będą się one znajdowały. Owszem, gdzieniegdzie można jeszcze zobaczyć okna drewniane, ale obecnie to już przeżytek. Mało kto wie jednak, jak zaczęła się ich historia i kiedy zaczęły powstawać pierwsze okna plastikowe. W tym artykule przybliżymy najważniejsze informacje oraz to jak powstają.

PCV, czyli tworzywo do produkcji okien

PCV to polimer syntetyczny otrzymywany w procesie polimeryzacji chlorku winylu. Charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne, środki chemiczne oraz wykazuje właściwości termoplastyczne. Jest głównym tworzywem wykorzystywanym do produkcji okien, drzwi, jak również innych przedmiotów codziennego użytku.

Tworzywo, które dziś jest powszechnie wykorzystywane zostało wynaleziono w połowie dziewiętnastego wieku, jednak zastosowanie w produkcji znalazło dopiero w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Jak komentuje ekspert oknotest.pl, pierwsze okna z PCV zaczęły powstawać w drugiej połowie dwudziestego wieku w Niemczech. Dziś są one tak popularne, że ciężko wyobrazić sobie jakiekolwiek mieszkanie czy dom bez nich.

Jak zbudowane są okna PCV?

Okna plastikowe charakteryzują się ramami o budowie wielokomorowej ze wzmocnieniami stalowymi, które mogą zostać puste lub wypełnione materiałami termoizolacyjnymi. W większości ram komór jest pięć, ale może być ich również więcej. Profile głównie produkowane są z twardego materiału, który w części składa się z tak zwanego regranulatu, czyli surowca powstającego w wyniku procesu recyklingu starych profili PCV. Najpopularniejsze są białe, które charakteryzują się uniwersalnością. Profile mogą być również barwione w masie oraz oklejone specjalną folią w wybranym kolorze.

Plastikowe profile, które wykorzystywane są do montowania ościeżnic oraz skrzydeł okiennych mają budowę komorową. Ich liczne można sprawdzić licząc je w poziomie. W starszych modelach okien głównie profile posiadają trzy komory obecnie standardem stało się pięć komór. Kształt profili oraz liczba komór mają wydatny wpływ na izolację termiczną okna. Im ich większa liczba, tym niższy współczynnik przenikania ciepła.

Współczesne szyby zbudowane są z dwóch tafli szkła, a między nimi znajduje się gaz szlachetny. W zależności od producenta może to być argon lub ksenon. Na rynku dostępne są również pakiety szybowe składające się z trzech tafli, pomiędzy którymi znajduje się gaz. Takie rozwiązanie znacznie poprawia izolację termiczną szyby, co w konsekwencji sprawia, że ucieka przez nią mniej ciepła. Kupując okna można zamiast standardowych szyb wybrać energooszczędne, izolujące akustycznie, antywłamaniowe, bezpieczne lub przeciwsłoneczne.

Okucia to kolejny ważny element składowy okna. odpowiadają one przede wszystkim za to jak się okno otwiera i zamyka. Przekręcenie klamki powoduje ich poruszanie się, a w konsekwencji odblokowanie skrzydła, które można otworzyć, przesunąć w bok lub odchylić od pionu. Najnowsze okucia pozwalają odsunąć skrzydło na około sześć milimetrów od ramy. Mimo takiego rozszczelnienia okna nadal posiadają właściwości antywłamaniowe.

Uszczelki pełnią przede wszystkim rolę termoizolacyjną oraz zabezpieczają profile przed dostaniem się do nich wody, co w konsekwencji mogłoby spowodować ich rdzewienie. W oknach występują dwa rodzaje uszczelek – przyszybowe oraz oporowe. Pierwsze z nich montuje się z zewnątrz oraz od wewnątrz okna. EPDM lub TPS, czyli tworzywa, z których się je wykonuje, gwarantują elastyczność oraz wytrzymałość na zmienne warunki atmosferyczne.

Na wielu oknach można zobaczyć charakterystyczne listewki, które dzielą je na mniejsze części. Są to szprosy, które pełnią głównie funkcję dekoracyjną. Naklejane są od zewnętrznej części szyby lub wewnątrz szyb zespolonych. Na rynku można zobaczyć również nowoczesne szprosy, które mają postać ramki nakładanej na okna. Montuje się je do zatrzasków skrzydła, a dzięki temu, że można je w każdej chwili zdjąć zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością.

Źródło: http://oknotest.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here