Przerwy w pracy

W dzisiejszych czasach, w których mnóstwo ludzi jest zagonionych i ledwo wyrabia się ze swoimi obowiązkami, zapominamy często o odpoczynku. Odpoczynek traktowany jest jako coś zbędnego, co niepotrzebnie zabiera nam cenny czas. Jest niedoceniany i przez to niestety niekiedy robimy sobie sami na własne życzenie problemy.

Niedostateczny odpoczynek może powodować poważne problemy zdrowotne, dotyczące zarówno ciała jak i naszej psychiki. Spada nasza wydajność, mamy coraz mniej sił, a obowiązki mogą nas zacząć naprawdę przerosnąć. Ważne by nie dopuścić do tego zamkniętego koła i go dodatkowo nie nakręcać. Warto zdać sobie sprawę, że odpoczywamy nie tylko dla nas, ale również dla naszych najbliższych. Wypoczęci, będziemy bardziej cierpliwi dla naszych bliskich, co przełoży się na polepszenie relacji. Odpoczynek nie jest egoizmem, a dojrzałym zachowaniem. Czasami warto sobie odpuścić i zmniejszyć wobec siebie wymagania. Trzeba zastanowić się, czy nie chcemy być zbyt perfekcyjni, czy nie jest też tak, że chcąc zadowolić wszystkich, sami sobie tworzymy presję, z którą nie jesteśmy sobie w stanie sami poradzić.

Odpoczywać też trzeba umieć. W zależności od charakteru naszej pracy, formy aktywności jaką wykonujemy z tytułu zawodu, inaczej może wyglądać też odpoczynek. Ludzie, spędzający całe dnie za biurkiem, potrzebują ruchu na świeżym powietrzu. Pracownicy fizyczni mogą woleć odpoczywać biernie na przykład czytając książkę. Nic dziwnego, że ktoś kto żyje w ciągłym stresie nie ma ochoty na sporty ekstremalne. Taka aktywność wskazana będzie raczej dla osób, które wykonują pracę nudną, rutynową i mało ekscytującą.

Warto poświęcać czas na odpoczynek, znać swoje prawa, wiedzieć ile przerwy na 8 godzin pracy nam przysługuje, jak długie i jak często można robić przerwy pracując na komputerze. Jeśli ktoś spędza cały dzień przed monitorem komputera, ma to bardzo zły wpływ na jego wzrok, który trzeba bezwzględnie szanować. I tak, na każde osiem godzin pracy przysługuje nam piętnaści minut przerwy (jeśli pracujemy przynajmniej sześć godzin w ciągu doby), natomiast po każdej godzinie pracy na komputerze mamy prawo do pięciu minut przerwy.

http://www.przedsiebiorczapani.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here