Wirusowe zapalenie gardła a zapalenie bakteryjne

Jesienią oraz zimą najmłodsi narażeni są na różne infekcje. Możliwości jest całe mnóstwo i o dwóch z nich będzie ten tekst – wirusowe zapalenie oraz zapalenie bakteryjne. Są to dwa rodzaje chorego gardła, które zapewne niejednokrotnie były mylone. Celem tego tekstu jest zaprzestanie pomyłek, ale aby ten cel został zrealizowany dużo zależy od Was – musicie czytać bardzo uważnie.

Wirusowe zapalenie gardła

Zacznijmy od wirusowego zapalenia gardła. W przypadku tej choroby sytuacja wygląda tak, że od momentu zakażenia wirusem do pierwszych objawów może być nawet 6 dni. Na pewno cechą charakterystyczną jest to, że śluzówka gardła staje się zaczerwieniona i przekrwiona. Można do tego dodać także czerwone rozpulchnione migdałki czy drobne, wodniste pęcherzyki. Przy pęcherzykach warto dodać, że jeśli są to znajdziemy je na podniebieniu oraz tylnej ścianie gardła. Nie można ominąć też tego ile trwa zapalenie wywołane przez wirusy. Czas trwania zapalenia wywołanego przez wirusy waha się od 5 do 7 dni. Skoro wiemy już nieco na temat wirusowego zapalenia gardła to nie pozostaje nam nic innego jak przejść do leczenia.

Warto podawać dziecku leki przeciwzapalne, które mają w swoim składzie ibuprofen oraz środki odkażające gardło w postaci aerozolu. Oprócz tego ból może zostać złagodzony poprzez leki do płukania gardła czy tabletki do ssania. W zasadzie powiedzieliśmy niemal o wszystkim – jeżeli nie należycie do przeciwników domowych sposobów pamiętajcie, że warto postawić na domowe inhalacja parowe zawierające wyciąg z rumianku, tymianku czy szałwii.

Bakteryjne zapalenie gardła

Wirusowe zapalenie gardła a zapalenie bakteryjneSkoro wirusowe zapalenie gardła za nami, nadszedł czas na bakteryjne zapalenie gardła. Być może bakteryjne zapalenie gardła nie mówi Państwu wiele, ale angina znana jest już każdemu. Tymczasem angina to nic innego jak bakteryjne zapalenie gardła i migdałków podniebiennych. Oto cechy charakterystyczne anginy: powiększone węzły chłonne szyi, szarawy nalot na języku i białawy na migdałkach, malinowe gardło, wysoka gorączka oraz brak kaszlu.

Leczenie anginy pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć (zresztą nigdy nie wolno lekceważyć leczenia). Niemniej, skupiamy się tutaj na anginie, która nieodpowiednio leczona może wywołać szereg nieprzyjemności – zapalenie ucha środkowego, ropne zapalenie zatok, ropne zapalenie węzłów chłonnych, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, gorączka reumatyczna czy ropień okołogardłowy.

Porównanie chorób

Jeżeli pomyłki w rozpoznaniu chorób dotyczyły Państwa po przeczytaniu tekstu problem powinien być zażegnany. Nie mamy w nim takiego klasycznego wypunktowania różnic, ale to nie jest potrzebne (a jeżeli jest to nic nie stoi na przeszkodzie, aby działać we własnym zakresie – wszystkie potrzebne informacje zostały podane). Jak wiecie, w tekście chodziło o to, że wirusowe zapalenie gardła i bakteryjne zapalenie gardła to choroby nie zawsze dobrze rozpoznawane. Mimo tego warto jednak pamiętać o czymś jeszcze – bez względu na chorobę w żadnym wypadku nie można stosować lekceważącego podejścia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here