sobota, Czerwiec 19, 2021

Jak przejawia się ADHD u dzieci i jak sobie z nim radzić?

0
Dziecko z ADHD
fot. Pixabay.com

ADHD jest coraz częściej występującą u najmłodszych pociech przypadłością. Mianem tym określa się nadpobudliwość psychoruchową. Opieka nad takim maluchem bywa dla rodziców sporym wyzwaniem. Warto jednak edukować się w tym temacie, aby wiedzieć, jak postępować z dzieckiem, które przejawia objawy ADHD oraz czego ono tak naprawdę od nas potrzebuje i oczekuje. 

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/adhd-u-dzieci-jak-sobie-z-tym-radzic/

Jak objawia się ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, która objawia się u dziecka zbyt dużą aktywnością motoryczną, impulsywnymi reakcjami oraz problemami z koncentracją uwagi psychologowie określają mianem ADHD. To dość często diagnozowana u dzieci przypadłość. Nie ma na nią środków farmakologicznych ani innego rodzaju lekarstwa. Rodzice muszą więc nauczyć się żyć z nadpobudliwością swojego dziecka oraz podjąć wysiłek wypracowania odpowiedniej nad nim opieki. W cięższych przypadkach tego zespołu konieczna może być pomoc psychologa, wyszkolonego pedagoga, a zdarza się nawet, że i psychiatry.

Najczęściej pierwsze objawy można zaobserwować w okolicach 5 roku życia. Jeśli dziecko bywa mniej wytrwałe lub konsekwentne w działaniu niż inne dzieci, łatwo się rozprasza, zaczyna kilka rzeczy na raz, po czym szybko przestaje się nimi zajmować, powinno to zacząć wzbudzać w nas niepokój. Jeśli do tego dojdą duże problemy z koncentracją i nieumiejętność skupienia uwagi, powinniśmy zacząć szukać wiedzy i fachowej pomocy, aby być pewnym, że właściwie umiemy zaopiekować się naszym dzieckiem.

Jak opiekować się dzieckiem z ADHD?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, ADHD nie leczy się farmakologicznie. Duża jest tutaj więc rola rodziców i opiekunów, którzy powinni wypracować odpowiednie metody postępowania oraz opieki nad dzieckiem, które przejawia zachowania typowe dla nadpobudliwości psychoruchowej. Jeśli martwi nas to, że nie potrafimy poradzić sobie z nadaktywnością naszego dziecka oraz nadruchliwością psychoruchową, trudno nam wyjść z nim na spacer do parku czy wykonać inne spokojne działania, zacznijmy odwracać sytuację. Pozwólmy dziecku wyszaleć się podczas sportowej aktywności. Zamieńmy spokojne spacery na piłkę nożną, koszykówkę, lekkoatletykę. Coś, co da dziecku dużo ruchu i pozwoli rozładować skumulowane w nim emocje.

Z pewnością trudniejsze jest radzenie sobie z nadmierną impulsywnością. Jednak nasza konsekwencja w działaniu, tłumaczenie dziecku jego zachowań, próby znalezienia innych rozwiązań, przyniosą w końcu efekty. Warto również zapobiegać takim sytuacjom, które powodują gwałtowne reakcje u dzieci z ADHD. Przebodźcowanie nie jest dla nich wskazanym stanem. Gdy mamy to na uwadze, łatwiej nam zmagać się z ADHD.

Zobacz też: http://www.oliwkowo.pl/dlaczego-warto-dziecku-kupowac-zabawki-sensoryczne/

Czy ogród to dobra inwestycja? 

0
ogród

Piękny ogród to wspaniała ozdoba każdego domu. Niezależnie czy jest to mały domek jednorodzinny czy wielka posiadłość, zadbany ogród dodaje uroku i charakteru całej przestrzeni. Niewielu właścicieli ogrodów zdaję sobie jednak sprawę z tego, że mogą one być projektowane nie tylko jako ozdoba i miejsce wypoczynku, ale również dochodowa inwestycja. W jaki sposób ogród jest dobrą inwestycją? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://wlaczsienaprzyszlosc.pl/czy-ogrod-moze-byc-inwestycja-jak-zarobic-na-ogrodzie/ 

Jaki powinien być ogród? 

Ogród, nie ma prostego sposobu na zaprojektowanie, które przyniesie pieniądze. Najważniejsze jest to, aby posiadał on swój styl wyróżniający go spośród innych. Wpływają na to przede wszystkim gatunki umieszczonych w ogrodzie roślin oraz sama aranżacja ogrodu. Zanim przejdziemy do szczegółów powinniśmy ustalić dlaczego ogród może być inwestycją. Dzieje się tak z powodu tego, że wpływa on na cenę całej nieruchomości. Zadbany i okazany ogród podnosi jej wartość, a sam właściciel może zarobić znacznie więcej na sprzedaży domu. Nawet jeżeli jego stan jest najnowszy i Wymaga remontu, wspaniały ogród może zachęcić kupców do nabycia nieruchomości. 

Jakie są rodzaje ogrodów? 

Jeżeli chodzi o rodzaj ogrodu, warto zastanowić się czy będą w nim hodowlane jadalne rośliny ozdobne czy warzywa i owoce. Rośliny jadalne cieszą się wielką popularnością w przydomowych uprawach, warto więc zwrócić uwagę w jaki sposób rosną w danym ogrodzie. Kiedy są zadbane, możemy kontynuować lub powiększyć ich uprawę. To dodatkowo podniesie wygląd wizualny ogrodu, ale też aspekty praktyczne. Dodatkowo nasz ogród będzie pełen pięknych zapachów i bardzo chętnie będziemy chcieli do niego wracać. 

Jak zadbać o ogród? 

Sposób pielęgnacji ogrodu powinniśmy dostosować do rodzaju roślin, jakie w nim hodujemy. Są one trudniej dostępne i rzadkie, tym bardziej specjalistycznej opieki możemy się spodziewać. Kazać wiąże się z większą ilością włożonej pracy po ogród. Niemniej jednak efekt końcowy wart jest świeczki. Musimy jednak zaznaczyć, że opieka nad ogrodem Nie zakłada od razu kupna drogich narzędzi. Coraz popularniejszy jest trend używania przez ogrodników narzędzi tradycyjnych. 

Niezależnie od rodzaju pielęgnacji ogrodów, musimy pamiętać, że ostatecznie z pewnością się nam opłaci. Niemniej jednak jest to związane z ogromną satysfakcją i oszałamiającym efektem końcowym. Zwrot środków włożonych założenie i pielęgnacji ogrodu osiąga 4% na rok. Zazwyczaj w momencie sprzedaży domu z ogrodem, zwraca się on dwukrotnie. Inwestując w ogród łączymy więc przyjemne z pożytecznym. 

Zobacz też: http://www.oliwkowo.pl/co-mozemy-wyniesc-z-madrosci-dalekiego-wschodu/

Jaki powinien być producent toreb papierowych?

0
Jaki powinien być producent toreb papierowych

Chcesz wybrać porządne torby papierowe? Co ogólnie warto wiedzieć o tych właśnie produktach? Dlaczego powinien być wybrany bardzo dobrej jakości producent toreb papierowych?

Jakie zalety mają torby papierowe? Nie brakuje osób, które chcą dowiedzieć się czegoś więcej na ten właśnie temat. Okazuje się, że sporo cennych informacji znajduje się między innymi w tym artykule ze strony internetowej https://ecosac.pl/szukasz-producenta-toreb-papierowych-w-lublinie-oto-5-powodow-by-zamowic-je-w-katowicach/. Zastanawiasz się zaś, gdzie ewentualnie można kupować torby papierowe? To także jest dla wielu osób dość problematyczne. Na szczęście istnieje dobrej jakości sklep (https://ecosac.pl/sklep). Tam możesz swobodnie zrobić te właśnie zakupy. O czym jeszcze nie można ani przez jeden moment zapominać? Sporo osób ogólnie nie wie, czy warto decydować się na takie elementy, jak torby papierowe. Wydaje się, że pod wieloma względami będzie to natomiast znakomita decyzja. Dlaczego? Wszak trzeba zwrócić uwagę na czynnik, że dobrej jakości producent toreb papierowych gwarantuje, że te elementy będą posiadały rozmaite zalety. Czym się one zaś cechują w praktyce? Są między innymi praktyczne. Z tego względu są stosowane przez rozmaite osoby. Są to zaś na pewno Klienci mający rozmaite firmy. Na przykład cateringowe. Dodatkowo producent toreb papierowych jest wybierany przez sklepy online itp. Kto jeszcze znajduje się w gronie osób chętnie korzystających z takich podmiotów? Są to na pewno tak samo Klienci indywidualni. Wszak elementy tego właśnie konkretnego typu mogą się zasadniczo przydać w wielu rozmaitych sytuacjach. Uniwersalność to ich mocna cecha. Wszak są one naprawdę przydatne w trakcie codziennej rzeczywistości. Kiedy można się jednak na nie rzeczywiście zdecydować? Na przykład w momencie realizowania zakupów. A poza tym firmy cateringowe umieszczają tam zakupy, czy jedzenie na wynos itp. Opcji zaś tutaj ogólnie nie brakuje. Warto zwrócić uwagę na czynnik, że porządny producent toreb papierowych zapewnia, że są to elementy naprawdę wyjątkowo solidne. Nie ma zatem obaw, że na przykład pierwsze użycie będzie oznaczało… zepsucie. Po to bowiem zastosowano dobre materiały, by takie sytuacje nie miały miejsca.

Jakiego natomiast producenta warto wybrać? Dużo osób decyduje się na Ecosac. Co warto wiedzieć na temat tego podmiotu? Dlaczego jest on obecnie chętnie wybierany? Warto zauważyć, że ta konkretna firma gwarantuje naprawdę bardzo profesjonalne usługi. Są one wykonywane już od kilkunastu lat. Trzeba podkreślić, że Ecosac realizuje swoje zadania nie tylko na terenie Polski, ale także biorąc pod uwagę rynki europejskie. W składzie tego podmiotu są naprawdę wykwalifikowani pracownicy. To osoby, które znakomicie znają się na tej branży. Poza tym specjaliści mają do dyspozycji nowoczesny park maszynowy. To natomiast oznacza, że wykonywanie asortymentu jest naprawdę na bardzo wysokim poziomie. Dobry oraz wydajny park maszynowy powoduje natomiast, że zadania są wykonywane wyjątkowo błyskawicznie. Ta sprawa ma natomiast znaczenie biorąc pod uwagę zlecenia hurtowe, które także się zaś co jakiś czas pojawiają.

Co jeszcze warto wiedzieć w ramach tego tematu? Na pewno warto zauważyć, że profesjonalna firma Ecosac prowadzi internetowy sklep. Zakupy mogą być zatem dokonywane na kilka rozmaitych sposobów. Zależy Ci na tym, by zrobić to bez wychodzenia z własnego domu lub mieszkania? Jak najbardziej jest zaś taka opcja. Statystyki pokazują, że coraz więcej osób z niej korzysta. Trzeba zauważyć, że składanie zamówień przez internet jest wyjątkowo proste oraz jednocześnie intuicyjne. Na skutek tego możesz kupić dobrej jakości torby papierowe, które błyskawicznie dotrą do Twojego domu lub firmy. Wszystko zależy tak naprawdę od tego, co wpiszesz w zamówieniu. Należy zauważyć, że firma Ecosac gwarantuje torby, które są nie tylko praktyczne i uniwersalne, ale także ekologiczne. Dodatkowo można zdecydować się na różne produkty z tej kategorii. Między innymi pod kątem rozmiarów lub kwestii kolorystycznych. To natomiast powoduje, że tak naprawdę każda osoba będzie w stanie wybrać odpowiednie dla siebie elementy z tej grupy…

Czym cechuje się kamień tarasowy?

0
Czym cechuje się kamień tarasowy

Przydałyby Ci się dobrej jakości rozwiązania w ramach tego tematu? Czym ogólnie cechuje się kamień tarasowy? W jakich sytuacjach to będzie znakomite rozwiązanie? Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkich najważniejszych informacji w tym aspekcie, to zapraszamy do poniższego artykułu.

Co to jest kamień tarasowy? Dlaczego nie brakuje osób, które chcą zdecydować się na to właśnie rozwiązanie? Na samym początku dzisiejszego artykułu należy określić, że kamień tarasowy to element wykonany starannie z betonu. Nie da się jednak ukryć, że na pierwszy rzut oka przypomina on… konstrukcje naturalne. Nie powinno zatem zaskakiwać, że jest to opcja tak popularna. Choćby ze względu na sprawy estetyczne. Na stronie internetowej https://swiat-kostki.pl/smartblog/67_kamien-tarasowy-swietny-pomysl.html możesz dowiedzieć się jeszcze wielu innych informacji związanych z tym zagadnieniem. Tak naprawdę w tym przypadku wszystkie zastosowane płyty są inne. Druga strona tego medalu jest jednak taka, że oczywiście można je dopasować wymiarowo do danego zastosowania. Co powoduje, że warto ogólnie zdecydować się właśnie na kamień tarasowy? Nie wiesz, czym wyłożyć taras? Z jednej strony nie do końca jesteś przekonany do płytek? Uważasz, że są na przykład zbyt drogie? Kostka brukowa to także nie jest dla Ciebie optymalne rozwiązanie? W takiej właśnie sytuacji coraz więcej osób najzwyczajniej w świecie decyduje się właśnie na kamień tarasowy. Jest to bowiem alternatywna opcja w ramach tego zagadnienia. Kiedy jeszcze można postawić na to rozwiązanie? Nie da się ukryć, że kamień tarasowy to ciekawa opcja pod kątem renowacji starych tarasów. Chcesz zrobić z tym porządek? Zależy Ci na odpowiednich walorach estetycznych? W takiej właśnie sytuacji coraz więcej osób decyduje się na kamień tarasowy. Wszak można miedzy innymi liczyć na atrakcyjne ceny. To nie wszystko. O czym jeszcze nie powinno się zapominać? Następna ważna sprawa dotycząca tego zagadnienia jest taka, że kamień tarasowy jest bardzo uniwersalny. Wszak może być stosowany również choćby do wykonania ścieżek ogrodowych itp.

Czy tego typu rozwiązania mają tylko zalety? Nie da się ukryć, że kamień tarasowy to rozmaite plusy. Nie powinno zatem zaskakiwać, że nie brakuje osób decydujących się na takie właśnie elementy. Można je natomiast kupować biorąc pod uwagę porządne sklepy zajmujące się zawodowo tym zagadnieniem. Okazuje się, że kamień tarasowy może być zastosowany nie tylko na tarasy. Nic zatem dziwnego, że takie właśnie rozwiązanie jest uważane za wyjątkowo uniwersalne. Czy natomiast kamień tarasowy ma jakieś mankamenty? Niektórzy wskazują, że jest to między innymi dość nieregularna tekstura. To natomiast powoduje, że utrzymanie czystości na tarasie może czasami sprawić pewne problemy. Trzeba jednak zauważyć, że jest to szukanie wad tak naprawdę na siłę. Generalnie są to produkty posiadające szereg przydatnych zalet. Można liczyć na duży wybór oraz jednocześnie na atrakcyjne warunki finansowe. Nieregularna tekstura nie powoduje zatem, że dużo osób rezygnuje z zakupu tego konkretnego produktu. Ludzie mają bowiem świadomość, że zalet jest w tym temacie zdecydowanie więcej.

Jakie są alternatywy? Mimo wszystko chcesz zdecydować się na coś innego? Zawsze ciekawym rozwiązaniem jest kostka brukowa. Więcej na temat tego produktu można przeczytać na stronie internetowej https://swiat-kostki.pl/smartblog/67_kamien-tarasowy-swietny-pomysl.html. O jakich cechach nie powinno się w ogóle zapominać? Nowoczesna kostka brukowa jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Wszystko dlatego, że przy jej pomocy można zagwarantować sobie utwardzenie oraz wykańczanie powierzchni biorąc pod uwagę rozmaite lokalizacje. Dobrej jakości kostka brukowa jest stosowana między innymi przez Klientów indywidualnych posiadających własne domy. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby była ona wykorzystana na przykład niedaleko budynku firmowego itp. Czym charakteryzuje się jeszcze kostka brukowa? Jest to rozwiązanie gwarantujące nie tylko odpowiednie walory wizualne. Poza tym można liczyć na atrakcyjne ceny. Duży wybór powoduje, że bez żadnego problemu kostka brukowa może być dopasowana do indywidualnych preferencji konkretnego Klienta.

Jak poradzić sobie z cellulitem?

0
cellulit

Cellulit to zmora niejednej kobiety. Zwłaszcza tej, która przeszła ciążę czy też poród. Dlatego takie osoby pragną jak najszybciej zawalczyć o swój piękny i to jak najszybciej. Można się go pozbyć przecież skutecznie i trwale, wykorzystując do tego znane obecnie metody. Choć wyda to kilku zabiegów, o których na pewno poczytamy na stronie wrosinski.pl. To tam przecież możemy najwięcej dowiedzieć się na ten temat i odkryć, jak to wszystko ogarnąć.

Weganizm jako sposób na odżywianie i styl życia

0
Weganizm to styl życia i sposób odżywiania
fot. Pixabay.com

Weganizm zdobywa u nas coraz więcej entuzjastów. Nic dziwnego, chodzi w nim nie tylko o odżywianie, ale również o całą życiową filozofię, która w tym momencie wydaje się być ratunkiem dla przyszłości naszej planety. O co więc chodzi w weganizmie? Jakimi zasadami kierują się weganie?

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/filozofia-i-sposob-odzywiania-w-jednym-czyli-czym-jest-weganizm/

Weganizm jako styl życia

Najważniejszym założeniem, jakim od 1944 roku kierują się weganie, jest wyeliminowanie z życia wszystkiego, co w jakikolwiek sposób zagraża życiu i istnieniu zwierząt. Dlatego też weganie ze swojego jadłospisu eliminują nie tylko mięso, ale również nabiał, jaja, ryby. W samym sposobie bycia natomiast rezygnują z noszenia futer, sprzeciwiają się eksperymentowaniu na zwierzętach, wykorzystywaniu ich w celu zapewniania rozrywki, czy też jako surowca w produkcji kosmetyków. Są więc niezwykle wrażliwi na wszelkie przejawy krzywdy wobec zwierząt i jednocześnie zakładają, że są one tak samo istotami żywymi, jak my i nie możemy przekraczać wobec nich jakichkolwiek granic.

Weganizm jako sposób odżywiania

Tak, jak już wspomnieliśmy powyżej, weganie rezygnują w swojej diecie z mięsa, nabiału, ryb, jajek, owoców morza, a nawet miodu. Dieta wegan opiera się przede wszystkim na owocach i warzywach i jest uzupełniana produktami z pełnego ziarna. Mleko roślinne, tofu, pestki, nasiona stanowią najważniejsze zamienniki mięsa.

Weganie dzielą się również wewnętrznie i możemy wśród nich znaleźć osoby, które nie uznają obróbki termicznej w przygotowywaniu potraw z owoców i warzyw, spożywają je więc w surowej postaci. Nazywani są oni witarianami. Z kolei frutarianie jedzą jedynie owoce, których zerwanie nie uśmierci rośliny. Warto zaznaczyć, że w sensie biologicznym dla frutarian owocem są również pomidory, ogórki, rośliny strączkowe etc.

Dieta wegańska powinna być stopniowo wdrażana w życie, jeśli takie są nasze plany. Lepiej podchodzić do niej z rozsądkiem i rozwagą. Warto również wiedzieć, że początki jej stosowania mogą wiązać się ze spadkiem energii i problemami ogólnokondycyjnymi. Organizm potrzebuje czasu, aby dostosować się do zmiany sposobu odżywiania. Należy pamiętać, że jest ona dietą eliminacyjną i konieczna jest w jej przypadku suplementacja wielu witamin i minerałów.

Zobacz też: http://www.oliwkowo.pl/podkrec-swoja-produktywnosc-w-kilku-krokach/

Jak wysłać paczkę za granicę kurierem?

0
Jak wysłać paczkę za granicę kurierem

W obecnych czasach wysłanie paczki za granicę to żaden problem. Za pośrednictwem jednej z firm kurierskich można nadać przesyłkę w dowolne miejsce na świecie. Przedstawiamy, jak zrobić to krok po kroku.

Jak wybrać odpowiednią firmę?

Paczkę międzynarodową można nadać bezpośrednio w jednej z popularnych firm kurierskich. Wystarczy udać się do odpowiedniego punktu i tam dopełnić wszelkich formalności. Niestety wybór najlepszego przewoźnika może stanowić spory problem. Znalezienie najkorzystniejszej oferty bywa czasochłonne. Drugim minusem jest fakt, że klienci indywidualni muszą liczyć się z dość wysokimi kosztami nadania przesyłki zagranicznej. 

Chcąc wysłać paczkę za granicę, warto rozważyć opcję skorzystania z usług brokera kurierskiego. 

Broker usług kurierskich, czyli optymalne rozwiązanie

Operator logistyczny epaka.pl umożliwia sprawną wysyłkę paczki w nawet najbardziej odległe zakątki świata. Broker współpracuje z najpopularniejszymi firmami kurierskimi w kraju. Osoba zainteresowana wysyłką paczki za granicę może w prosty i sprawny sposób porównać oferty wszystkich kurierów i wybrać tę, która jest dla niego najkorzystniejsza. Wszystkie formalności załatwia się online. Wystarczy wybrać rodzaj przesyłki (paczka, koperta, paleta), miejsce nadania, miejsce wysyłki oraz firmę kurierską, z której usług chcemy skorzystać. Cała procedura trwa dosłownie kilka minut. Przygotowaną paczkę odbiera od nadawcy wybrany kurier.

Platforma logistyczna epaka.pl umożliwia śledzenie online przesyłki GLS, DPD, UPS itd. Dzięki temu klient może w każdej chwili sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się nadana przesyłka. Operator udostępnia także inne dodatkowe usługi – takie jak ubezpieczenie paczki czy potwierdzenie dostarczenia przesyłki.

Sprawdź, co możesz wysłać

Niestety nie każdą rzecz można wysłać za granicę. Zanim nadasz paczkę, dokładnie przeczytaj regulamin wybranej firmy kurierskiej. Każdy przewoźnik jest zobligowany do tego, żeby udostępnić swoim klientom listę przedmiotów wyłączonych z usług kurierskich. Zwykle są to alkohole, czy też rzeczy o dużej wartości. 

Odpowiednio przygotuj paczkę do wysyłki

Każda przesyłka międzynarodowa musi być odpowiednio spakowana. Tylko wtedy kurier będzie mógł ją przyjąć.

Przede wszystkim należy zacząć od porządnego zabezpieczenia przedmiotów znajdujących się w środku. Jeśli chcesz wysłać delikatne przedmioty, które mogą łatwo ulec zniszczeniu podczas transportu, postaw na folię bąbelkową. Możesz także wykorzystać inne wypełniacze – takie jak specjalne poduszki powietrzne, skropak czy wełnę drzewną. Do zabezpieczenia wysyłanych przedmiotów świetnie sprawdzi się też stretch. 

Swoją przesyłkę zapakuj w odpowiednio duży karton lub foliopak i dla pewności zabezpiecz solidną ją taśmą klejącą. Dzięki temu paczka nie rozpadnie się podczas transportu. 

Jeśli chcesz wysłać opony, wózek dziecięcy czy inny przedmiot o niestandardowym rozmiarze, sprawdź poradnik dostępny na stronie brokera. Znajdziesz tam informacje o tym, jak zapakować taką przesyłkę.

Zespół Turnera – czym jest i jakie są jej objawy? 

0
dziecko

Zespół Turnera jest to choroba genetyczna, która występuje wyłącznie u kobiet. Jest to schorzenie chromosomalne. Najczęstszą cechą zespołu Turnera jest niski wzrost, który staje się widoczny w wieku około 5 lat. Wczesna utrata funkcji jajników jest również charakterystyczna dla tego typu schorzenia. Czym dokładnie jest zespół Turnera? Jakie są jego objawy? Jak wygląda leczenie? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zespol-turnera-choroba-genetyczna-dotykajaca-wylacznie-kobiet/ 

Zespół Turnera – czym dokładnie jest? 

Zespół Turnera związany jest z chromosomem X, który jest jednym z dwóch chromosomów płciowych. Ludzie posiadają dwa chromosomy płci w każdej komórce. Kobiety posiadają dwa chromosomy X ( XX), podczas gdy mężczyźni mają jeden chromosom X i jeden chromosom Y (XY). 

Zespół Turnera rozwija się w momencie, kiedy jeden chromosom X jest obecny w komórkach żeńskich, a drugiego chromosomu płciowego brakuje lub jest on strukturalnie zmieniony. Brakujący materiał genetyczny wpływa na rozwój zarówno przed jak i po urodzeniu. 

Niektóre kobiety posiadające tę chorobę genetyczną posiadają zmiany chromosomalne tylko w niektórych komórkach, co jest znany jako mozaicyzm. Nie ustalono jednak, który gen na chromosomie X jest związany z większością cech zespołu Turnera. 

Jakie są objawy zespołu Turnera? 

Bardzo duża ilość dotkniętych dziewcząt nie dojrzewa, chyba że otrzymują one terapię hormonalną. Jedynie niewielki odsetek kobiet z zespołem Turnera zachowuje prawidłową czynność jajników w młodym wieku dojrzewania. Obserwowany jest brak miesiączki, brak gruczołów piersiowych, a także owłosienia łonowego. 

Duże ilości dziewcząt i kobiet które dotknięte zostały zespołem Turnera występują charakterystyczne zmiany dychotomiczne, czy nieprawidłowości w wyglądzie zewnętrznym. Około 30% kobiet z zespołem Turnera ma dodatkowe fałdy skórne na szyi, obrzęk limfatyczny rąk i stóp, a także nieprawidłowości szkieletowe. W większości przypadków osoby z zespołem Turnera posiadają duże i odstające uszy, oczy, które są szeroko rozstawione, a na skórze występują liczne znamiona barwnikowe. Co więcej jednym z najbardziej charakterystycznych objawów takich choroby jest niski wzrost. 

Leczenie i diagnostyka zespołu Turnera 

Zespół Turnera może być diagnozowany poprzez objawy kliniczne występujące u noworodków, małych dzieci, młodzieży w okresie dojrzewania. W takim celu konieczne jest potwierdzenie w postaci wykonania badania genetycznego.

Leczenie posiada charakter objawowy. W celu leczeniu niskorosłości stosowany jest hormon wzrostu, a w okresie dojrzewania podawane są estrogeny. Kobiety chore muszą być też pod stałą opieką kardiologa. 

Zobacz też: http://www.insult.pl/mukowiscydoza-czym-jest-i-jakie-sa-jej-objawy/ 

Hemochromatoza – czym jest, jakie są jej objawy i sposób leczenia? 

0
hemochromatoza

Hemochromatoza jest to choroba, w przebiegu której dochodzi do nadmiernego wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Schorzenie to może posiadać charakter pierwotny i wynikać z wystąpienia określonego defektu genetycznego. Istnieje też postać wtórna, której konsekwencją jest nadmierna podaż żelaza wraz z dietą lub uwalnianie żelaza z krwinek czerwonych. Czym dokładnie jest hemochromatoza? Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć? 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/hemochromatoza-przyczyny-objawy-badania-i-metody-leczenia/ 

Hemochromatoza – czym dokładnie jest? 

Hemochromatoza dziedziczna powoduje, że organizm wchłania zbyt dużą ilość żelaza z żywności. Nadmiar tego pierwiastka w organizmie akumulowany jest w narządach, zwłaszcza w wątrobie, sercu. Zbyt duża ilość żelaza może spowodować zagrożenie życia, poprzez chorobę wątroby, problemy z sercem czy cukrzycy. 

Geny powodujące hemochromatozę są dziedziczone, jednak tylko część ludzi, którzy posiadają takie zmutowane geny doświadcza z tego powodu problemów zdrowotnych. Objawy hemochromatozy dziedzicznej pojawiają się zazwyczaj w średnim wieku. Gen zwany HFE jest najczęstszą przyczyną dziedziczenia tego schorzenia. 

W tej chorobie krwinki czerwone uwalniają dużą ilość żelaza do organizmu, ponieważ są zbyt kruche. Innymi czynnikami hemochromatozy wtórnej są: 

 • nadużywanie alkoholu
 • cukrzyca, choroby serca, choroby wątroby w rodzinie
 • przyjmowanie suplementów żelaza lub witaminy C, które zwiększają ilość żelaza wchłanianiego przez organizm 
 • częste transfuzje krwi 

Jakie są objawy hemochromatozy? 

Istnieją 4 rodzaje dziedzicznej hemochromatozy, które klasyfikowane są w zależności od wieku, a także innych czynników takich jak przyczyna genetyczna lub sposób dziedziczenia. 

Typ 1 oraz typ 4 zaczynają się w wieku dorosłym. Początek hemochromatozy typu 3 i jest zwykle pośredni pomiędzy typem 1 i 2, z objawami zwykle rozpoczynającymi się przed 30 rokiem życia. 

Niektóre osoby z dziedziczną homochromia dozą nigdy nie odczuwają objawów. Wczesne objawy bardzo często pokrywają się z innymi współistniejącymi schorzeniami, które mogą obejmować: 

 • ból stawów
 • ból brzucha
 • cukrzyca
 • impotencja
 • zmęczenie 
 • osłabienie
 • utrata popędu seksualnego
 • niewydolność wątroby
 • niewydolność serca
 • brązowy lub szary kolor skóry 

Hemochromatoza – leczenie 

Postępowanie terapeutyczne schorzeniu hemochromatozy sprowadza się do obniżenia poziomu żelaza we krwi. Podstawową metodą leczenia jest powtarzanie w określonych odstępach czasu upustów krwi. Niekiedy Stosowane są również leki, które wiążą żelazo i umożliwiają wydalenie z organizmu nadmiaru tego pierwiastka. 

Zobacz też: http://www.oliwkowo.pl/fenyloketonuria-czym-jest-jakie-sa-jej-objawy-i-sposob-leczenia/ 

Wygodne ubranka do przedszkola

0
Wygodne ubranka do przedszkola

Czas spędzany w przedszkolu jest nader aktywny. Chociaż maluchy są oczywiście przygotowywane do kolejnego etapu życia, jakim jest pójście do szkoły, to jednak ogromną uwagę zwraca się na aspekt nauki poprzez zabawę. Dzień w przedszkolu jest pełen rozrywki, ruchu, zabaw fizycznych. Co więcej, dziecko spędza w tej placówce większość dnia. Warto zadbać o jego należyty komfort.

Najlepsze ubranka do przedszkola

Kompletując wyprawkę dla przedszkolaka, zwracaj uwagę na jakość ubranek, a nie tylko ich względy estetyczne. Fakt, że ubrania dla chłopców czy dziewczynek mogą być dzisiaj iście kolorowe, nierzadko nawet z motywem ulubionej bajki. Ich atrakcyjność nie jest jednak priorytetem, bo liczy się przede wszystkim jakość.

Ubrania dla przedszkolaków powinny być wykonane z dobrej jakości bawełny, najlepiej tej organicznej, bambusowej. Ten materiał nie przegrzewa ciała dziecka, ale i go nie wychładza. Nie prowadzi do nadpotliwości, nie podrażnia delikatnej skóry. Co więcej, jest antyalergiczny.

Dodatkowo, ubrania do przedszkola muszą być wygodne. Mają nadawać się do przebywania w sali, ale też brania udziału w zajęciach dodatkowych, jak rytmika czy aktywności fizycznej na placu zabaw.

Należy zwrócić uwagę, by ubrania do przedszkola były zawsze dopasowane do wieku i wzrostu dziecka, nie mogą zbyt uciskać, ale też nie zaleca się ubranek za luźnych. Mają dawać optymalny komfort podczas przebywania poza domem. Muszą być też dostosowane do pogody i pory roku. To dlatego zapasowe komplety ubranek trzeba regularnie wymieniać.

Ubrania do przedszkola dla chłopców i dziewczynek

Najlepiej sprawdzają się sportowe dresy dla chłopców, dla dziewczynek legginsy czy rajstopki ze spódniczką. Nie zaleca się zaś ubierania dziecka w sztywne jeansy, które krępują ruchy malucha.

Rodzice mogą sugerować się modą, a współcześni projektanci oferują dzisiaj ubrania dla chłopców czy dziewczynek zarówno estetyczne, jak i dobrej jakości. Warto szukać kompletów dla przedszkolaków wśród rodzimych firm odzieżowych. Te szyją z atestowanych materiałów, a jednocześnie mają na uwadze obowiązujące trendy. Średnim pomysłem jest zaś kupowanie ubrań dziecięcych niewiadomego pochodzenia, bez etykiety producenta, co do składu czy sposobu czyszczenia.

Trzeba mieć na uwadze, że ubranka dla dzieci w wieku przedszkolnym to niemała inwestycja. Maluchy szybko rosną i wyrastają z ubrań, więc wyprawkę przedszkolną trzeba zmieniać nawet kilka razy w roku. Co więcej, ubrania szybko się niszczą, ponieważ przedszkolak jest niezwykle aktywny. To dlatego uwagę zwraca się na jakość spodni czy bluzek, dobry materiał przetrwa nawet najbardziej szalone zabawy.

Dobrą radą jest też to, by na zakupy po ubranka do przedszkola wybierać się wraz z dzieckiem. Kilkulatek jest już w stanie pokazać, które elementy garderoby podobają mu się najbardziej. Pomaga to później przy samodzielnym ubieraniu się, a każdy dzień rozpoczyna się z szerokim uśmiechem na buzi.

ZOBACZ TEŻ