ćwiczenia dla seniorów

Obecnie każdy senior chce cieszyć się nie tylko  zdrowym ciałem ale również duchem. Wysiłek fizyczny powinien bardzo ważny dla wszystkich, zarówno dla dzieci, młodzieży, jak również osób w średnim wieku i seniorów. Wielu ludzi kiedy słyszą o ćwiczeniach seniorów zadaje sobie pytanie jak to możliwe? Przecież są to ludzie z różnymi schorzeniami, mają swój wiek, więc jak mogą jeszcze ćwiczyć? Musimy jednak pamiętać, że każdy z nas potrzebuje wysiłku fizycznego, abyśmy byli zdrowi i nie byli ograniczeni ruchowo. Jeśli więc chodzi o ćwiczenia dla seniorów to jest kilka, które są przez nich bardzo chętnie wybierane.

Nordic walking

Przez kilka ostatnich lat nordic walking stał się bardzo modnym sportem wśród ludzi w różnym wieku. Obecnie wszędzie widzimy ludzi maszerujących z kijkami. Jest to nie tylko modny sport, ale również idealny dla ludzi ze schorzeniami stawów oraz kręgosłupa. Bardzo ważne jest również to, że odpowiednio dobrane kijki odciążają stawy oraz gwarantują odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa. Dodatkowo ułatwiają też marsz, a podczas maszerowania angażujemy mięśnie obręczy barkowej i ramion. Spacer z kijkami jest dla seniorów łatwiejszy, efektywniejszy oraz poprawia kondycję fizyczną. Ważne jest również to, że zmniejsza ryzyko kontuzji. Jest to zatem idealne ćwiczenie dla seniorów.

pomysły na ćwiczenia dla starszych osób

Basen

Odpowiednią formą sportu dla osób starszych są ćwiczenia na basenie. Może być to samo pływanie, ale również aqua aerobic. Podczas stałego uczęszczania na basen, mamy gwarancję, że poprawi się nasza kondycja oraz podniesie wydolność organizmu. Zajęcia na basenie to także świetna propozycja ćwiczeń dla seniorów, którzy mają problemy z nadwagą.  Wykonywanie ruchów w wodzie jest o wiele łatwiejsze niż w powietrzu.

Zajęcia fitness

Coraz częściej w klubach fitness pojawiają się zajęcia specjalnie dla seniorów. Są to przede wszystkim ćwiczenia na wzmocnienie i rozciąganie poszczególnych grup mięśniowych. Zajęcia takie są odpowiednio przygotowane, tak aby ich intensywność była dopasowana do grupy seniorów. Dodatkową zaletą jest bardzo szeroki wachlarz zajęć, dzięki czemu każdy może wybierać ćwiczenia dla siebie. Do wyboru mamy na przykład: jogę, pilates, Zumbe oraz ćwiczenia z zastosowaniem taśm TRX.

Jazda na rowerze

Jazda na rowerze jest nie tylko bardzo popularny, ale również świetny sposób na spędzanie czasu aktywnie. Do wyboru mamy dwa rowery: tradycyjny oraz w wersji stacjonarnej. Jazda na rowerze poprawia kondycję ciała, wzmacnia mięśnie nóg oraz poprawia samopoczucie. Jeśli zdecydujemy się na jazdę rowerem tradycyjnym to dodatkowo możemy dotlenić nasz organizm. Jeśli natomiast senior chciałby zrzucić zbędne kilogramy to zalecany jest trening kardio właśnie z wykorzystaniem roweru. Dzięki temu możemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Dzięki tym propozycjom, z których mogą skorzystać seniorzy. Nie wymagają dużego wysiłku, a zapewnią dobrą kondycję i samodzielność na stare lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here