Grzybnia - z czego zbudowane są grzyby?

Grzyby to bardzo duża grupa organizmów, które stanowią odrębne, obok roślin i zwierząt, królestwo. Wśród nich znajdziemy zarówno popularne grzyby kapeluszowe, które są m.in. dodatkiem do potraw, jak i grzyby mikroskopowe, których zarodniki nie są widoczne gołym okiem. Grzyby mikroskopowe mogą być sprawcami alergii, grzybic i wielu innych chorób ludzi i roślin. Inne grzyby mikroskopowe pełnią pozytywną rolę w środowisku, m.in. rozkładając martwą materię organiczną.
Podstawowym elementem morfologicznym tych organizmów jest grzybnia. Co to jest grzybnia? Jest to sieć podłużnych komórek, zwanych strzępkami. Tworzy ona tzw. plechę, budującą ciało grzyba. Strzępki tworzące grzybnię mają różną średnice, rozgałęziają się, tworząc skomplikowaną sieć. Strzępki mogą być podzielone przegrodami, czyli septami. Wewnątrz strzępek znajduje się różna ilość jąder komórkowych.
Zbierając grzyby leśne musimy dbać o to, aby nie uszkodzić podziemnej grzybni, która wyda nowe owocniki. Z tego powodu grzyby najlepiej delikatnie wykręcić z podłoża, a pozostały otwór zabezpieczyć ściółką. Wielbiciele grzybów mogą też zakupić grzybnię, z której samodzielnie wyhodują grzyby. W ten sposób można założyć przydomową uprawę boczniaka, pieczarki, a nawet borowika szlachetnego. Trzeba jednak pamiętać, że grzyby leśne wymagają towarzystwa odpowiednich gatunków drzew, z którymi współżyją na zasadzie mikoryzy. Dzięki tej współpracy oba organizmy czerpią korzyści, a my możemy cieszyć się aromatycznymi grzybami z własnego ogródka.

http://www.zwiazekidealny.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here