Jedwab – tkanina, z której w przeszłości szyto królewskie stroje, do dziś pozostaje jednym z najszlachetniejszych materiałów. Nie bez powodu: jedwab ma elegancki i delikatny wygląd, ale jego włókna są niezwykle mocne; ta miękka i przyjemna w dotyku tkanina zatrzymuje ciepło zimą, za to w gorące dni – chłodzi. Ubrania szyte z jedwabiu, choć w naszych czasach nie tylko na królewską kieszeń, są dość drogie, dlatego należy wiedzieć, jak właściwie o nie dbać, aby można było cieszyć się ich pięknem i z przyjemnością nosić je długie lata.  Jedwabne bluzki prezentują się absolutnie zjawiskowo w towarzystwie srebrnej biżuterii. Warto wiedzieć, czym czyścić srebro, aby było prawdziwie elegancką ozdobą dla królewskiej tkaniny.

Oznaczenia na metce

Jedwabne ubrania są często oznaczone zastrzeżeniem: „Czyścić wyłącznie na sucho”. Bluzki z takim oznaczeniem, jeśli zostanie uprana, prawie na pewno nie będzie można oddać do reklamacji. Każdorazowe noszenie bluzki do pralni jest jednak bardzo kłopotliwe i kosztowne – na szczęście jedwab możesz bezpiecznie uprać w domu, o ile wiesz, jak to zrobić.

Odplamianie

Pranie miejscowe nie jest dobrym pomysłem w przypadku jedwabiu. Nawet jeśli bluzka jest tylko w jednym miejscu przybrudzona, lepiej uprać ją w całości, a to dlatego, że zapieranie jednego miejsca może spowodować odbarwienie materiału, a szorowaniem łatwo zniszczyć jedwabne włókna. Jeżeli chcesz pozbyć się plam z potu, na godzinę przed praniem posyp zaplamione miejsca sodą oczyszczoną.

Pranie ręczne

Wypełnij miskę lub umywalkę letnią wodą. Dodaj odrobinę płynu do prania delikatnych tkanin albo dobrej jakości szamponu do włosów. Zanurz ubranie i pierz przez kilka minut, ale nie szoruj. Zmień wodę na czystą – bez detergentu – i dokładnie wypłucz. Mokre ubranie zawiń w ręcznik, aby odsączyć nadmiar wody. Nie wykręcaj jedwabiu. Delikatnie rozciągnij ubranie, aby przywrócić mu kształt i susz na wieszaku w przewiewnym, zacienionym miejscu.

Pranie w pralce

Jedwabną bluzkę możesz uprać w pralce ustawionej na „pranie ręczne” i najsłabsze wirowanie. Zamiast proszku do prania dodaj bezpośrednio do bębna miarkę płynu do tkanin delikatnych albo szamponu do włosów. Jeśli zdecydujesz się na użycie szamponu, dodawaj go oszczędnie, w przeciwnym razie wytworzy się mnóstwo trudnej do wypłukania piany. Po wyjęciu z pralki rozciągnij ubranie do właściwego kształtu i powieś na wieszaku do wyschnięcia.

Prasowanie

Jedwab należy do łatwo gniotących się materiałów, dlatego po praniu będzie wymagał wyprasowania. Jedwabne ubrania prasuj przez lekko wilgotną bawełnianą ściereczkę żelazkiem ustawionym na najniższą temperaturę.

Przechowywanie

Naturalne włókna są smacznym kąskiem dla moli. Jeśli nie nosisz swojej jedwabnej bluzki zbyt często i przez długi czas wisi ona w szafie, włóż ją do lnianego worka i umieść w nim torebkę z lawendą, która odstraszy mole. Jedwabne ubrania przechowuj w suchych i przewiewnych miejscach, aby zapobiec tworzeniu się pleśni. Jeśli trzymasz ubrania w otwartej szafie, ustaw ją w miejscu, gdzie nie będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych.

Wbrew powszechnej opinii, dbanie o jedwabną odzież nie jest bardzo trudne, a wygoda i urok tego rodzaju ubrań są z całą pewnością warte odrobiny zachodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here