Jak usunąć plamę po kawie z ubrania?

Kto z nas nie sięga co poranek po filiżankę kofeinowego naparu, aby zwlec się z łóżka i stanąć na równe nogi, gotowy i zwarty do pracy? Podobnie w ciągu napiętego dnia – czy nie fundujesz sobie małej czarnej na pobudzenie i lepszy motor napędzający do pracy? Kawa to jeden z naszych najpopularniejszych rodzajów napojów spożywanych po kilka razy na dobę. Niestety tak jak jej smak i aromat są pozytywne, tak powstające po jej wychlapaniu plamy wyjątkowo trudne do usunięcia. Są jednak sprawdzone metody wywabiania plam. O nich dowiesz się, czytając niniejszy artykuł poradnikowy.

Przedstawiamy cztery ważne wskazówki, które mogą okazać się naprawdę pomocne w dziedzinie likwidowania plam kofeinowych. Po pierwsze gotowy produkt do usuwania plam. Jest na rynku cała masa rozlicznych rodzajów specjalistycznych detergentów, które mają odpowiednio opracowany skład chemiczny, pozwalający na usuwanie kawy. Niestety ich minusem jest to, iż są kosztowne. Poza tym, trzeba się pofatygować i pójść do sklepu, aby je znaleźć. Niekiedy są one dość silne w swym składzie i za dużo może doprowadzić do odbarwień. Jeżeli już jednak na taki płyn się zdecydujemy, możemy polać plamę, a później odczekać minutę – lecz nie dłużej – i kiedy preparat wsiąknie, zaczynamy prać. Dużo lepszym wariantem jest z kolei postawienie na ocet. Nie wymaga on praktycznie żadnego nakładu finansowego. Wystarczy, że zmieszasz jedną łyżeczkę do herbaty białego octu z jednym litrem wody, koniecznie zimnej. Zamocz w takiej mieszaninie gąbkę, a później potrzyj nią miejsce zaplamione kawą. Od razu zabarwienie powinno ustąpić.

Jak usunąć plamę po kawie z ubrania?Następnym sprawdzonym sposobem bez wątpienia będzie zastosowanie roztworu z żółtka jajka. Bierzesz niewielką ilość ciepłej wody, do tego parę kropelek alkoholu. Wszystko mieszasz dokładnie i tak przygotowany roztwór zostanie naniesiony na plamę z kofeiny. Jeżeli nie masz gąbeczki, nałóż szczoteczką. Poczekaj aż zabarwienie zniknie i wypłucz ciuch dokładnie w wodzie, nie ciepłej, a chłodnej. Wtedy pozostałości roztworu dokładnie wypłyną z włókien ubrania.

Jeszcze inny sposób to soda oczyszczona, ale że ma ona silne właściwości odbarwiające, koniecznie trzeba umiarkowanie podchodzić do zużywanej ilości tego produktu. Możesz nasypać niewiele proszku na szmatkę delikatnie zwilżoną lub czystą ściereczkę, świeżo wyjętą z opakowania, a następnie pocierać plamę do tego momentu, aż zacznie blaknąć, a kolor ubrania powracać. Nie pocieraj jednak za szybko, bo zbyt energiczne ruchy mogą doprowadzić do uszkodzenia włókien ciucha. Najgorsze co może być natomiast, jeżeli mowa o plamach z kawy i ich usuwaniu, to dopuszczenie do wysuszenia się zabrudzeń. Działaj jak tylko kawa znajdzie się na Twoim ciuchu. Jeżeli będzie sucha, zaciek będzie bardzo trudno usunąć, a po kilku dniach pozostawienia takiego zabrudzenia raczej niemożliwy do zlikwidowania, nawet z wykorzystaniem w tym celu silnych detergentów chemicznych.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here