Choroby oczu stają się powoli chorobami cywilizacyjnymi. Wszystko przez ekspozycję oczu na działanie urządzeń, z jakich korzystamy na co dzień. Nie bez znaczenia jest także korzystanie z kąpieli słonecznych, a także nieodpowiednia higiena oczu. Jedną z najczęściej występujących chorób oczu wpływających na jakość widzenia jest zaćma. Czy można ją leczyć i w jaki sposób się to robi?

Jakie są główne objawy zaćmy?

Pierwszym, wyraźnym objawem tego, że z oczami dzieje się coś niedobrego jest wyraźne pogorszenie się widzenia. Dla zaćmy charakterystyczne jest zamglony obraz. Jest to szczególnie dokuczliwe, gdy zaćma pojawia się w obu oczach jednocześnie. Do tego może dochodzić szybsze męczenie się oczu, które uniemożliwia prawidłowe, codzienne funkcjonowanie.

Później może pojawić się również charakterystyczne dla tej choroby zmętnienie soczewki. To również wpływa na pogorszenie się wzroku, szczególnie jeśli chodzi o widzenie kolorów oraz ostrość widzenia. Pojawia się problem z oceną odległości do widzianych przedmiotów. Z czasem pojawia się też problem z widzeniem o zmroku czy w ciemnościach.

Jak leczy się zaćmę?

Leczenie zaćmy obecnie polega na usunięciu soczewki ocznej i zastąpienie jej syntetyczną soczewką.  Wcześniej leczenie zaćmy wyglądało nieco inaczej – po usunięciu soczewki wzrok korygowało się przy pomocy mocnych szkieł (o mocy powyżej +10 dioptrii). Co więcej, znacznie zmieniło się podejście do leczenia. Wcześniej uważano, że z leczeniem zaćmy należy czekać do momentu, aż soczewka oka całkowicie zmętnieje. Dzisiaj już nie czeka się do ostatniej chwili – leczenie podejmuje się na każdym etapie choroby, co daje dobre rezultaty leczenia.Czy zaćmę można leczyć w ramach NFZ? 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na temat leczenia zaćmy zajrzyj na stronę www.tourmedica.pl, gdzie oprócz informacji o chorobie i jej objawach znajdziesz również dane klinik zajmujących się leczeniem zaćmy oraz opisy zabiegów i ich ceny. Dzięki wyszukiwarce szybko odnajdziesz klinikę działającą w Twojej okolicy i porównasz ofertę z innymi instytucjami medycznymi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here