Lista wszystkich kierunków studiów

Zbliża się czas zdawania matur i podjęcia ostatecznej decyzji co do wyboru dalszej ścieżki edukacji. Dla wielu osób jest to poważny problem, ponieważ gubią się one w gąszczu przeróżnych kierunków studiów z różnych dziedzin. Niektóre są bardziej znane, a inne mniej. Wiele osób idzie na jakieś studia, a po jakimś czasie zdaje sobie sprawę, że przeoczyła inny kierunek, który byłby dla niej lepszy. Wiele osób interesuje się, jakie są wszystkie kierunki studiów, dlatego tutaj opiszę w skrócie jakie dziedziny można studiować w Polsce.

Studia artystyczne to idealny wybór dla ludzi interesujących się aktorstwem (kierunki aktorstwo dramatyczne, aktorstwo teatru muzycznego), architekturą (kierunki architektura przestrzeni kulturowych, architektura wnętrz) czy też grafiką (kierunki art & design, digital design, grafika, grafika komputerowa). Wśród kierunków artystycznych znajdują się też liczne propozycje dla fanów filmoznawstwa, fotografii, scenopisarstwa oraz wzornictwa.

Kierunki związane ze sportem i rekreacją z pewnością zainteresują osoby aktywne fizyczne, lubiące kontakt z ludźmi oraz rywalizację. Przyszli sportowcy i trenerzy mogą wybrać kierunek sport ze specjalnością trenerską bądź menedżera sportu w danej dyscyplinie, do wyboru najczęściej są piłka nożna, piłka ręczna, siatkówka, koszykówka, pływanie, kolarstwo, kulturystyka, tenis. Osoby nieco bardziej ogólnie zainteresowane sportem mogą wybrać wychowanie fizyczne, po którym mogą pracować np. jako nauczyciele WF w szkole. Ci, którzy chcą pomagać innym ludziom i nie boją się kontaktu z nimi mogą rozważyć fizjoterapię, turystykę i rekreację oraz terapię zajęciową. Inne kierunki związane ze sportem i rekreacją to np. agroturystyka, aktywność fizyczna i żywienie w zdrowiu publicznym, animacja osób 50+, biznes turystyczny, diagnostyka sportowa, gastronomia i hotelarstwo, gospodarka turystyczna, kosmetologia, krajoznawstwo i turystyka, kultura fizyczna osób starszych, organizacja turystyki historycznej, sport i wellness, taniec.

Studia humanistyczne, dla osób brylujących w liceum w dziedzinach takich jak historia, geografia, wiedza o społeczeństwie oraz w języku polskim. Znajdziemy wśród nich kierunki medialne (Dziennikarstwo i komunikacja społeczna, komunikacja wizerunkowa, kreowanie trendów, sztuki audiowizualne, nowe media i kultura cyfrowa), historyczne (archeologia, historia, historia sztuki, muzeologia), społeczne (politologia, zarządzanie projektami społecznymi, komunikacja międzykulturowa, stosunki międzynarodowe, praca socjalna), językowe (studia pisarskie, różnego rodzaju filologie, edytorstwo, twórcze pisanie i edytorstwo, kultura tekstu). Do studiów humanistycznych możemy zaliczyć także kierunki, które ciężko jednoznacznie przypisać do jednej kategorii. Weźmy chociażby archiwistykę, pedagogikę, filozofię i etykę, logopedię, produkcję teatralną czy projektowanie wnętrz. Na studia humanistyczne możemy się wybrać na jeden z wielu państwowych uniwersytetów bądź na prywatną uczelnię, np. na Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej.

Jeśli w szkole średniej z polskiego czy wos-u byliśmy co najwyżej przeciętni, ale mamy talenty biologiczno-chemiczne, matematyczne, fizyczne, ogólnie rzecz biorąc posiadamy ścisły umysł, warto zastanowić się nad studiami ścisłymi na politechnice czy uniwersytecie medycznym, ekonomicznym, przyrodniczym. Do takich kierunków należą analityka chemiczna, architektura, automatyka i robotyka, budownictwo, chemia, chemia budowlana, chemia w kryminalistyce, elektronika i telekomunikacja, elektrotechnika, energetyka, fizyka techniczna, gospodarka przestrzenna, informatyka, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria bezpieczeństwa pracy, inżynieria materiałowa, inżynieria produkcji, inżynieria środowiska, inżynieria wzornictwa przemysłowego, inżynieria zarządzania, logistyka, matematyka stosowana, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, menedżer żywności i żywienia, nanotechnologia, papiernictwo i poligrafia
systemy sterowania inteligentnymi budynkami, techniki dentystyczne
technologia chemiczna, technologia kosmetyków, technologia żywności i żywienie człowieka, towaroznawstwo, transport, włókiennictwo, włókiennictwo i przemysł mody, wzornictwo, zarządzanie, zarządzanie i inżynieria produkcji.

Ci, którzy interesują się matematyką, ale od fizyki czy biologii woleliby geografię, mogą rozważyć kierunki ekonomiczne: administracja publiczna, administracja systemami bezpieczeństwa, administracja i cyfryzacja, agrobiznes, analityka gospodarcza, administracja, administracja i polityka publiczna, analityka biznesu, administracja europejska, audyt finansowy, biznes elektroniczny, bezpieczeństwo wewnętrzne, bezpieczeństwo narodowe, bankowość i finanse cyfrowe, biznes i technologia ekologiczna, business management, bezpieczeństwo międzynarodowe i dyplomacja, doradztwo podatkowe, ekonomia, europeistyka, finanse i inwestycje, finanse i rachunkowość, globalny biznes, gospodarka i administracja, gospodarka przestrzenna, kierunek prawno-ekonomiczny, kierunek prawno-menedżerski, kierunek prawno-biznesowy, kierunek ekonomiczno-prawny, komunikacja i psychologia w biznesie. Inne kierunki studiów powiązane z ekonomią to marketing i komunikacja rynkowa, matematyka w finansach, przedsiębiorczość i finanse, podatki i doradztwo podatkowe, przedsiębiorczość, przedsiębiorczość i inwestycje, prawo podatkowe i rachunkowość, praca socjalna, zarządzenie oświatą, zarządzanie finansami, rachunkowość i controlling, rozwój regionalny i fundusze europejskie, rynek finansowy, rachunkowość i finanse acca, rachunkowość i finanse w zarządzaniu, rachunkowość, rynki finansowe.

Są także rozmaite kierunki medyczne, a dla pasjonatów militariów profesjonalne, wojskowe akademie techniczne. Jak widać, wybór kierunków studiów jest olbrzymi i praktycznie każdy, niezależnie od zainteresować i posiadanych predyspozycji, jest w stanie znaleźć coś odpowiedniego dla siebie. Ważne, aby kierować się własnym, zdrowym rozsądkiem, a nie opiniami innych i wybrać studia, które nas zadowolą.

https://www.irelandstats.com/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here