Najlepsze serie gier RPG w historii

RPG, czyli Role-Playing Game, to jeden z najpopularniejszych gatunków gier komputerowych. Elementy, które kojarzymy z tym gatunkiem to między innymi rozbudowany system rozwoju postaci, możliwości personalizacji bohatera, bogata opowieść i możliwość podejmowania wyborów moralnych.

Gier RPG na przestrzeni lat było setki, a część z nich doczekała się sequeli i zamieniła się w serie. Nie wszystkie z nich prezentują wysoki poziom, ale jest też oczywiście kilka perełek. Poniżej znaleźć można subiektywną listę najlepszych serii gier RPG w historii.

The Elder Scrolls

Seria The Elder Scrolls jest wręcz legendarna. Najbardziej znany jest oczywiście Skyrim, którego przeportowano już na niemal każdą możliwą konsolę (i ogółem urządzenie elektroniczne), ale do dziś sporą popularnością cieszą się także Morrowind i Oblivion. Miłość fanów zaskarbiła sobie wciągająca warstwa fabularna, głęboki lore i angażując (wręcz uzależniający) gameplay.

Oczywiście, seria ta ma też swoje minusy – jest naszpikowana bugami i miejscami bardzo toporna. Mimo wszystko jest ona już teraz niemal kultowa. Doczekała się nawet swojej własnej gry MMORPG The Elder Scrolls Online, a w produkcji jest kolejny tytuł single player. Oczekiwania są jednak tak wysokie, że ciężko nawet stwierdzić, w jaki sposób studio miałoby je w całości spełnić.

Więcej wartościowych artykułów, informacji i poradników na temat gier RPG i nie tylko znaleźć można tutaj: https://techpolska.pl/.

Wiedźmin

Wiedźmin 1 nie spotkał się z dużym zainteresowaniem i dla wielu osób dzisiaj gra ta jest praktycznie niegrywalna – brzydka, nieciekawa, mało intuicyjna, toporna. Tego samego nie można powiedzieć, o części drugiej, która jest grą świetną, a także Dzikim Gonie, którego większości graczy na świecie (a przynajmniej w Europie i USA) nie trzeba przedstawiać i uważany jest przez wielu za jedną z najlepszych gier dekady.

Nawet biorąc pod uwagę kiepską pierwszą część, wciąż w ogólnym rozrachunku Wiedźmin to jedna z najlepszych serii gier RPG w historii. Na jej korzyść przemawia dojrzała, wciągająca fabuła (w tym w licznych zadaniach pobocznych, które nie były w wielu przypadkach zwykłymi zadaniami kurierskimi) i ogrom interesujących postaci, jak sam Geralt, ale też Ciri, Jaskier czy Jennefer.

Mass Effect

Mass Effect to przez wielu ukochana seria gier RPG w klimacie science-fiction, której niestety nie brakowało kontrowersji. Zakończenie części 3 przyćmiło fakt, że sama gra była bardzo dobra, a byle jaka Andromeda nie pomogła serii odzyskać dawnego blasku. Mimo to nie sposób serii Mass Effect nie lubić.

Między innymi Shephard, Miranda czy Liara to ciekawie zbudowane postacie, które kojarzy większość Zachodnich graczy przynajmniej kojarzy, a nad niektórymi wyborami moralnymi w serii można było zastanawiać się godzinami. Science fiction w RPG-ach rzadko wychodzi dobrze, a tutaj dało się odczuć klimat tego gatunku.

Warto wyróżnić w tym miejscu także inną serię RPG od Bioware – Dragon Age. Jego najnowsza część, Inquisiton, nie spotkała się z ciepłym przyjęciem, ale poprzednie części są do dzisiaj przez wielu graczy miło wspominane.

Artykuł powstał we współpracy z portalem Tech Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here