Odpowiednia dieta na refluks

Do czynników decydujących i mających duże znaczenie przy występowaniu refluksu żołądkowego są przede wszystkim zaburzenia działania dolnego zwieracza przełyku czyli mięśnia położonego między przełykiem, a żołądkiem. Mięsień ten odpowiada za prawidłową pracę przy rozkurczaniu i połykaniu umożliwiając tym samym przesuwanie się pokarmu dalej, a następnie kurczy się nie pozwalając na cofanie się zawartości żołądka. Częstym powodem występowania refluksu jest nieprawidłowe opróżniane zawartości żołądka związane z występowaniem chorób takich jak cukrzyca, a nawet niektórych zaburzeń hormonalnych.
Co na refluks żołądka jest najlepszym wyjściem?
W leczeniu choroby refluksowej najważniejsza pozostaje kwestia diety. Bardzo ważne jest nie tylko to co się spożywa, lecz także równie ważne są pory dnia oraz ilości spożywanego przez nas pokarmu i jak często sobie pozwalamy na przejadanie się. Stosowanie diety refluksowej powinno zawierać małe lecz zbilansowane, a co ważniejsze spożywane dosyć regularnie posiłki w ciągu dnia, najlepiej kilka razy dziennie i o zbliżonych odstępach czasu. Należy unikać jedzenia w nocy. Dieta refluksowa to rezygnacja ze wszystkiego co może podrażniać śluzówkę przełyku i żołądka.
Podstawa to lekkostrawne posiłki takie jak proste zupy-krem, najlepiej przygotowywane w postaci przecieru. Taką dietę warto uzupełniać w gotowane warzywa. Kluczowym elementem jest białe pieczywo i jasne makarony. Należy unikać mleka. O wiele lepsze są przetwory mleczne. Białko zwierzęce pochodzące z drobiu i ryb stosować jako dodatek do diety.

http://www.mamipapi.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here