Ogrzewanie akwarium

Czy ogrzewanie wody w zbiorniku akwarystycznym jest obowiązkowe? W zasadzie odpowiedź zależy od rodzaju zbiornika, którego dotyczy pytanie, a także gatunków zamieszkujących go istot. W zdecydowanej większości przypadków ogrzewanie będzie jednak obowiązkowe, a bez zapewnienia odpowiednio wysokiej temperatury zbiornik szybko podupadnie, stając się toksycznym środowiskiem dla rozwoju życia. Poniżej zogniskujemy uwagę na urządzeniach wykorzystywanych w tym celu, dowiesz się jak podnieść temperaturę wody w akwarium oraz jak utrzymać ją na wystarczająco wysokim, odpowiadającym potrzebom rybek i roślin, poziomie. 

Akwarium i jego wyposażenie – dla początkujących 

Początkujący akwaryści rozpoczynają zazwyczaj od zbiorników niewielkich lub średnich rozmiarów. Rzadko wybierają akwaria większe niż 100-litrowe, a najczęstszym wyborem jest zbiornik o pojemności 60 litrów. Akwarium takie nie będzie szczególnie wymagające w trakcie aranżacji, a także łatwo wygospodarujesz dla niego odpowiedni kącik w swoim mieszkaniu. 

By akwarium działało sprawnie, powinien zagwarantować w jego wnętrzu utrzymanie równowagi biologicznej. Jak tego dokonać? Wśród urządzeń pomocnych w tym celu wykorzystuje się między innymi grzałki, niezastąpione w regulacji temperatury wody. Zadaniem grzałki jest emitowanie energii cieplnej, którą będzie oddawać do zbiornika, podnosząc jego temperaturę. Jest to o tyle ważne, że poszczególne gatunki żyjątek wymagają zapewnienia odpowiednich warunków termicznych. Ponadto, w zbyt wyziębionej wodzie z łatwością rozwiną się glony oraz inne niepożądane zanieczyszczenia.

Grzałka do akwarium 60l powinna być stosunkowo mocna – najlepiej wybrać sprzęt o mocy 50 W lub nieco silniejszy. Oczywiście, nie należy przesadzać w żadną ze stron – wybór grzałki zbyt mocnej jak i zbyt słabej mógłby okazać się szkodliwy dla mieszkańców akwarium. 

Grzałki z termostatem oraz systemy oświetleniowe do akwarium 

Najłatwiej steruje się pracą grzałek wyposażonych w termostat. W zasadzie nie wymagają one żadnego nakładu pracy, poza montażem. Automatycznie i samoczynnie dokonują precyzyjnych pomiarów temperatury środowiska oraz w oparciu o uzyskany wynik dostosowują zakres pracy. Grzałki z termostatem warto wybierać szczególnie, jeśli jesteś początkującym akwarystą. 

Udział w ogrzewaniu wody w zbiorniku mają też systemy oświetleniowe, które oprócz światła emitują również  energię cieplną. Jest ona absorbowana przez lustro wody, co sprzyja stabilizacji termicznej przez cały dzień. Ponieważ systemy oświetleniowe wykorzystują najczęściej technologię LED lub UV, ilość emitowanego ciepła nie jest w stanie zaburzyć pracy grzałki, a jedynie uzupełnić jej działanie.

Na koniec pragniemy podkreślić, że dobrym rozwiązaniem będzie umieszczenie zbiornika akwariowego w miejscu stabilnym termicznie. Najlepiej ustawić akwarium pod ścianą, w głębi pokoju, z dala od okien i drzwi. Podmuchy chłodu, przeciągi, skoki temperatury – to wszystko potencjalne „termiczne” zagrożenia, których warto unikać – zarówno dla dobra rybek, jak i samej grzałki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here