Jakie są płyny i akcesoria do soczewek?

Prawidłowa pielęgnacja soczewek kontaktowych jest bardzo ważna dla zachowania zdrowia naszych oczu. Na powierzchni soczewek kontaktowych gromadzą się osady lipidowo-białkowe, które są pożywką dla drobnoustrojów. Czyścić i dezynfekować soczewek powinnismy po każdym ich zdjęciu. Jakie produkty wybrać do pielęgnacji soczewek?

Płyn do płukania soczewek kontaktowych

W momencie, gdy nie nosimy soczewek, muszą być one prawidłowo przechowywane. Niezbędnymi artykułami do tego celu, są specjalne płyny pielęgnacyjne oraz pojemnik na soczewki.

Płyny pielęgnacyjne pomagają w utrzymaniu soczewek w dobrym stanie przez zalecany okres użytkowania przez producenta, czyszczą je poprzez usuwanie z ich powierzchni bakterii, osadu białkowo-tłuszczowego oraz zanieczyszczeń. Dzięki płynom, soczewki są świeże, nawilżone i świetnie się je nosi.

Na rynku istnieją trzy typy płynów pielęgnacyjnych do soczewek, są to:

  • płyny wielofunkcyjne, które są jednostopniowe.
  • dwufunkcyjne, które posiadają dwa osobne opakowania. Jedno służy do przechowywania soczewek kontaktowych, drugie natomiast do ich czyszczenia.
  • oksydacyjne, przeznaczone są wyłącznie do dezynfekcji miękkich soczewek.

Płyny i akcesoria do soczewek, które są najlepsze?

Gdy jesteśmy użytkownikami soczewek miękkich, powinniśmy stosować płyny wielofunkcyjne. Takie płyny równocześnie dezynfekują, czyszczą i nawilżają. Usuwają też osad białkowy z powierzchni soczewki i są doskonałe do przechowywania soczewek.

Gdy nosimy soczewki twarde, najlepszym wyborem będzie płyn dwustopniowy. Taki płyn posiada dwie oddzielne buteleczki, jedna do czyszczenia, a druga do przechowywania szkieł.

W czym przechowywać soczewki?

Pojemnik na szkła kontaktowe jest niezbędnym dodatkiem dla osób, które noszą soczewki. Po zdjęciu soczewek z oczu po całym dniu, należy je wyczyścić i zdezynfekować. Podstawą jest, żeby ten proces odbył się w sterylnych warunkach, czyli w specjalnym pojemniku. Taki antybakteryjny pojemnik na soczewki ma dwie komory: jedna komora na prawą soczewkę, a druga na lewą. Dzięki takiemu rozwiązaniu, unikniemy pomyłki, która soczewka jest na które oko.
Komory pojemniczka należy wypełnić płynem pielęgnacyjnym, a następnie włożyć do nich

Przeczytaj też: SOCZEWKI KONTAKTOWE, ZAMIAST OKULARÓW?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here