Sędziowie piłkarscy

Piłka nożna to nie tylko piłkarze i kibice, którzy są zawsze na pierwszym planie i mówi się o nich bardzo dużo. To także mnóstwo innych osób, bez których mecz piłkarski by się po prostu nie odbył. Trzeba przecież ładnie wystrzyc trawę, przygotować oświetlenie, zamówić ochronę, posprzątać stadion, przygotować cały catering, w którego skład wchodzą czasem setki osób. Na murawie obok piłkarzy jest też pięciu sędziów. Są oni bardzo ważnym elementem piłkarskiego meczu, ale mają oni za zadanie być jak najmniej widoczni. Czasem jednak ciężko przebiegać cały mecz i stać się niezauważonym. Wszystko zależy bowiem od podejmowanych decyzji i od kibiców.

Jeśli nie podpadniemy żadną decyzją miejscowym kibicom, to jest duża szansa, że podczas całego spotkania uda nam się nie usłyszeć żadnych bluzgów w naszą stronę. Oczywiście bardzo ciężko nie stworzyć żadnej kontrowersji, gdyż mecz jest na tyle dynamiczny i wszystko dzieje się tak szybko, że każdy sędzia popełnia błędy. Jest przecież tylko człowiekiem i czasem akcja układa się tak, że jest totalnie zasłonięty przez piłkarzy i danej akcji praktycznie w ogóle nie widzi. Od tego ma też tak zwanych asystentów, czyli sędziów liniowych, zabramkowych, oraz technicznego. Mają oni kontakt z głównym arbitrem na słuchawkach i w każdym momencie mogą mu pomóc.

Często jednak główna decyzja należy do głównego arbitra, któremu obecnie pomaga jeszcze system var. Wiele osób zastanawia się ile zarabia sędzia, ale nie są to jakieś bardzo dużo pieniądze i na tle w mojej opinii przepłaconych piłkarzy, to są to naprawdę małe kwoty. Jednakże jest to na tyle ciekawa praca i dająca tak dużo satysfakcji i adrenaliny, że wcale się nie dziwię sędziom, że chcą ten zawód uprawiać nawet kosztem małych, lub niskich w porównaniu do piłkarzy zarobków. Sędzia w obecnych czasach ma już przez wyżej wspomniany system VAR dużo łatwiej, gdyż w sytuacji spornej może on w każdym momencie podejść do telewizorka i zweryfikować daną sytuację. Może to zrobić wyłącznie w kontrowersyjnych sytuacjach.

http://www.inwestycjawkadry.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here