Zatoki - leczenie

Zapalenie zatok to obecnie choroba, na którą uskarża się coraz większa liczba Polaków. Fakt ten czyni ją chorobą cywilizacyjną. Na czym polega zapalenie zatok i jak leczyć zatoki? Poniżej kilka porad.
Zanim wybierzemy się do laryngologa, który zbada stan naszych zatok i odpowie na pytanie jak leczyć zatoki, warto pokusić się o pytanie, jak zapobiegać zapaleniu zatok, by nie musieć odczuwać bólu czy męczącego kataru. Domowe sposoby na zapobieganie problemów z zatokami są czasami bardzo proste i nie wygajające ani wielkiego nakładu pracy, ani pieniędzy. A więc jak leczyć zatoki? To bardzo proste. Najczęściej stosowaną, a zarazem najszybszą i najskuteczniejszą metodą są inhalacje parowe. Mogą być one przeprowadzone przy użyciu samej pary wodnej ale również olejków czy ziół. Ważne jest jedynie, by napar był na tyle gorący, aby unosiła się z niego para wodna, która udrażnia zatoki i oczyszcza błony śluzowe nosa. Innym często wykorzystywanym sposobem na zapobieganie, a także leczenie zatok we wczesnym stadium problemu, są spray’e. Najbezpieczniejsze są tu roztwory soli morskiej, które również udrażniają nos. Można zastosować także ciepłe okłady. W cienki kawałek materiału należy owinąć podgrzaną na patelni fasolę, groch czy inne ziarna, które długo trzymają ciepło. Taki okład dobrze jest przyłożyć do zatok, w miejscu, w którym odczuwamy ból. Do ciepłych okładów można również wykorzystać zwykły, domowy termofor. Zalany gorącą wodą doskonale rozgrzeje zatoki, a jednocześnie spowoduje, że zalegająca w nich wydzielina będzie swobodnie spływać, co umożliwi pozbycie się jej na zewnątrz organizmu. Przed zastosowaniem wszystkich z wymienionych powyżej metod, dobrze jest rozmasować zatoki, by wydzielina mogła swobodnie z nich spływać. Taki masaż wykonuje się przede wszystkim w okolicach oczu, zataczając wokół nich koła, wzdłuż nosa i czoła. Przy wszystkich tych metodach należy pamiętać, że zatoki lubią powietrze. Dlatego też trzeba jak największą ilość czasu spędzić na świeżym powietrzu. Wychodźmy więc na zewnątrz, kiedy tylko jest to możliwe. Czego natomiast nie lubią zatoki? Na pewno suchego powietrza, które wysusza błony śluzowe nosa. Niekorzystne są również wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak kurz, pyły czy dym tytoniowy. Jeżeli istnieje możliwość unikania tych czynników, to należy to robić dla własnego zdrowia i kondycji zatok. Jeżeli jednak żadna z powyższych metod nie ukoi bólu i nie zmniejszy toczącego się w obrębie zatok stanu zapalnego, należy udać się do specjalisty, celem konsultacji lekarskiej. Wówczas, lekarz przepisze właściwe dla danego stanu zdrowia i stopnia rozwoju choroby leki. Mogą to być tabletki albo spray’e czy żele do nosa.
Odpowiedzi na pytanie – jak leczyć zatoki – jest wiele, jak wiele jest też możliwości, w sposób który możemy sami zapobiec powstania przykrych dolegliwości ze strony zatok. Dlatego też, kiedy tylko pojawiają się pierwsze objawy zapalenia zatok, należy jak najszybciej podjąć działania, by nie doprowadzić do rozwoju choroby.

http://www.sfora.pl/

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułPieczony schab
Następny artykułSimlock

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here