Cukrzyca, miażdżyca i nadwaga to tylko niektóre z chorób uznanych za cywilizacyjne, na które z roku na rok zapada coraz więcej mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych. Problemy zdrowotne typowe dla tych państw są bezpośrednio związane z trybem życia obywateli oraz ich upodobaniami żywieniowymi. Ponadto do zwiększenia zachorowalności na niektóre choroby przyczynia się stan środowiska oraz sposób wykorzystywania zasobów naturalnych.

Choć choroby XXI wieku są powszechne i występują na skalę globalną, można się ich ustrzec. Profilaktyka nie jest trudnym zadaniem. Jej główną zasadą jest bowiem uregulowanie trybu życia, zdrowe odżywianie się i aktywność fizyczna. Ponadto osoby dbające o swoje zdrowie powinny badań się regularnie i eliminować wszelkie schorzenia w zarodku. To pozwoli cieszyć się doskonałym zdrowiem przez wiele lat.

Co sprawia, że chorujemy?

Przyczyny powstawania chorób cywilizacyjnych można podzielić na dwie podstawowe grupy. Pierwszą z nich są czynniki wpływające na zdrowie człowieka pośrednio, do drugiej natomiast zalicza się wszystko, co oddziałuje na nas bezpośrednio. Tym samym w pierwszej grupie znajdują się zjawiska takie jak: ogólne uprzemysłowienie, nowe technologie o niezbadanych dotychczas skutkach, wyczerpywanie się zasobów naturalnych, postępująca rozbudowa miast, hałas, promieniowanie jonizujące, zmiany ekologiczne i klimatyczne, agresywne rolnictwo. Czynniki wpływające bezpośrednio na stan zdrowia człowieka to: spożywanie produktów wysoko przetworzonych, dieta bogata w tłuszcze i cukry, nieregularne posiłki, jedzenie w pośpiechu, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu, brak aktywności fizyczne, szybkie tempo życia, stres, brak odpoczynku, siedzący tryb życia. Wszystko to pośrednio lub bezpośrednio przyczynia się do występowania chorób XXI wieku.

Niechlubna piątka – lista najczęstszych chorób cywilizacyjnych według WHO

Na liście chorób XXI wieku stworzonej przez WHO znajduje się wiele jednostek chorobowych. Większość z nich dotyczy schorzeń układu pokarmowego i układu krwionośnego. Nierzadko przyczyną ich powstawania jest niewłaściwy tryb życia i niezdrowa dieta.

Nadwaga i otyłość

Nie od dziś wiadomo, że dodatkowe kilogramy to nie defekt kosmetyczny, a poważna choroba. Na nadwagę i otyłość cierpi spora część społeczeństw rozwiniętych, a problem staje się coraz poważniejszy z roku na rok. Choć tendencja do tycia może mieć podłoże genetyczne, dodatkowe kilogramy są w większości przypadków są kwestią niewłaściwego trybu życia oraz nieprzestrzegania zasad zdrowej diety, co ma związek z tempem współczesnego świata. Ponadto nadwaga lub otyłość może być spowodowana powszechnymi obecnie zaburzeniami metabolicznymi i hormonalnymi.

Cukrzyca

Cukrzyca, szczególnie typu II, to choroba, która jest problemem wielu ludzi. W wielu przypadkach jej wykrycie stanowi niemały kłopot, ponieważ przez długi czas nie pojawiają się symptomy schorzenia lub nie są charakterystyczne. Wraz z rozwojem choroby zaczynają jednak występować typowe dla niej objawy (m.in. wzmożone pragnienie, apatia, senność, osłabienie organizmu, problemy z gojeniem się ran, apatia, nerwowość, podatność na infekcje), ale to znak, że cukrzyca jest zaawansowana. Warto wiedzieć, że choroba wymaga szybkiej diagnostyki i podjęcia natychmiastowego leczenia, ponieważ wahania poziomu glukozy są niezwykle niebezpieczne. Mogą doprowadzić do uszkodzenia nerek, układu krwionośnego, oczu, a nawet śmierci.

Alergie

Liczne alergie są współcześnie jednym z największych problemów krajów wysoko rozwiniętych i rozwijających się. Ich przyczyną jest nadmierna higiena, zanieczyszczenie środowiska i nieekologiczne rolnictwo. Układ odpornościowy w takim otoczeniu staje się nadwrażliwy i nie reaguje właściwie na otoczenie. Alergie mogą przybierać rozmaite formy i dawać różne objawy. Najczęstsze z nich to: katar, częste kichanie, wysypki, pokrzywki, łzawienie oczu, alergie pokarmowe i świąd skóry. Jeśli podejrzewasz, że uczulenie może dotyczyć także ciebie, zrób test alergiczny na https://www.claritine.pl/pl/test-alergiczny/.

Miażdżyca

Schorzenia układu krążenia zajmują wysoką pozycję na liście chorób XXI wieku. Jedną z najbardziej powszechnych dolegliwości jest miażdżyca, która podobnie jak cukrzyca przez długi czas przebiega bezobjawowo. Wiele osób uważa, że choroba ta jest problemem osób w podeszłym wieku, jednak może spotkać każdego. Dotyczy to szczególnie tych, którzy nie przestrzegają zasad zdrowego trybu życia i właściwej diety.

Nadciśnienie

Kolejną chorobą cywilizacyjną jest nadciśnienie, na które cierpi coraz więcej osób, również tych młodych. Schorzenie objawia się najczęściej bólami głowy, szybkim męczeniem się i kołataniem serca. Najczęstszą przyczyną nadciśnienia są złe nawyki żywieniowe i niewłaściwy styl życia, choć wiele do powiedzenia mają także geny.

Profilaktyka chorób cywilizacyjnych jest niezwykle prosta. Chcąc uniknąć powszechnych dziś schorzeń wystarczy bowiem uregulować tryb życia, zadbać o aktywność fizyczną i zdrową dietę. Ponadto nie zaszkodzą regularne wizyty u lekarza, który pomoże ocenić stan naszego zdrowia. Mimo że uwarunkowania genetyczne nie są bez znaczenia, wielu chorób można uniknąć i cieszyć się doskonałą kondycją przez długie lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here