Co należy wiedzieć o artroskopii?

Problemy ze zdrowiem dotykają praktycznie każdego. Różnica polega na tym, że mowa o kłopotach różnej natury. W tekście weźmiemy pod lupę artroskopię. O artroskopii słyszeli z całą pewnością wszyscy, ale jeżeli chodzi o szczegóły z nią związane to sytuacja prezentuje się inaczej. Najwyższa pora, aby to zmienić.

Artroskopia czyli wziernikowanie stawów

Zacznijmy od tego, że artroskopia nazywana jest inaczej wziernikowaniem stawów (z pewnością nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę). Tak więc artroskopia (albo jak ktoś woli wziernikowanie stawów) to postępowanie medyczne polegające na tym, że do wnętrza stawów wprowadza się artroskop. W tym momencie warto od razu powiedzieć, co to takiego ten artroskop. Artroskopem określa się metalową rurkę z układem optycznym. Zadaniem tej rurki jest odpowiednia ocena struktur wewnątrzstawowych – ocena ta ma miejsce bez operacyjnego otwierania stawu.

Skoro mówimy o artroskopii to obowiązkowo należy wspomnieć o podziale na dwa rodzaje – możemy wyróżnić artroskopię operacyjną i diagnostyczną.

Artroskopia diagnostyczna pozwala nam na to, aby rozpoznać patologię wewnątrz stawu. Można dodać do tego jeszcze określenie postępowania leczniczego.

Artroskopia operacyjna to z kolei zabieg naprawczy stawu, który zawsze wykonuje się narzędziami chirurgicznymi wprowadzonymi przez niewielkie nacięcia na skórze.

Co należy wiedzieć o artroskopii?Artroskopię musi zlecić lekarz

Jak łatwo się domyślić artroskopia musi zostać zlecona przez lekarza. Niemniej, warto wiedzieć wiedzieć kiedy lekarz może podjąć decyzję o zleceniu wykonania opisywanego w tekście zabiegu. Oto wszystkie sytuacje:

– niestabilność ruchów w stawie

– uraz stawu

– złamania śródstawowe

– zmiany zwyrodnieniowe

– reumatoidalne zapalenie stawów (możemy zetknąć się ze skrótem RZS)

– ciało obce znajdujące się w stawie

– nowotwór w obrębie stawu

Jak widać więc wskazań do wykonania artroskopii jest sporo.

Przygotowanie do artroskopii

Nie wymaga się specjalnego przygotowania do artroskopii. Właściwie należy pamiętać tylko i wyłącznie o przygotowaniu do znieczulenia oraz oddaniu moczu. Jeżeli chodzi o osobę dorosłą to zabieg może być wykonany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Kiedy pacjentem jest dziecko to zawsze dochodzi do znieczulenia ogólnego. Wracając do przygotowania – znieczulenie ogólne niesie za sobą konieczność zaprzestania spożywania pokarmów i napojów. Cała sytuacja powinna mieć miejsce minimum 6 godzin przed zaplanowanym zabiegiem. Nieco wcześniej wspominaliśmy o oddaniu moczu. Oddanie moczu powinno mieć miejsce tuż przed znieczuleniem – tutaj nie ma najmniejszego znaczenia czy czeka nas znieczulenie miejscowe, czy może ogólne. Uwaga! Osoby noszące protezę zębową muszą usunąć ją z ust przed zabiegiem (nie wspominaliśmy o tym wcześniej, gdyż nie dotyczy to każdej osoby).

„Dwa słowa” o wyniku badania

Na koniec musimy sobie powiedzieć o wyniku badania. Sytuacja wygląda tak, że obraz z artroskopu przenosi się na monitor telewizyjny (obraz ten jest rejestrowany). Wynik jest w formie opisowej (czasem może być też zapis wideo).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here