USG tarczycy - wszystko, co związane jest z tym badaniem

Zgodnie z tytułem tekstu będziemy rozmawiać o wszystkim co jest mniej lub bardziej związane z USG tarczycy. Na początek jednak musimy powiedzieć sobie o tym, czym w ogóle jest USG tarczycy – innego wyjścia nie ma.

Czym jest USG tarczycy?

Zgodnie z zapowiedzią czas na definicję. Tak więc mówimy o metodzie obrazowej, która pozwala na zdefiniowanie struktury, rozmiarów, kształtu i położenia. Do tego należy dodać, że korzysta się z emitowanych przez sondę ultradźwięków.

USG tarczycy – jak przedstawiają się wskazania?

Z pewnością zastanawiają się Państwo jakie są wskazania do wykonania USG tarczycy. Odpowiedź na to pytanie poznacie w tej części tekstu. Badania ultrasonograficzne zazwyczaj odbywają się wtedy jak podczas ogólnego badania dojdzie do wykrycia powiększonej tarczycy. Niektórzy uważają, że powiększenie się tarczycy to pewność powstania zmiany w postaci guza, ale nic bardziej mylnego. USG może być zlecone choćby ze względu na nieprawidłowości podczas funkcjonowania tarczycy czy też podczas oceny okolicznych węzłów chłonnych.

USG tarczycy - wszystko, co związane jest z tym badaniemPoza tym możemy jeszcze wyróżnić (nazwijmy to umownie) dodatkowe wskazania, które prezentują się następująco:

– nadczynność przytarczyc

– rak rdzeniasty tarczycy

– wole guzowate koloidowe tarczycy

– brodawkowaty rak tarczycy

– rak tarczycy

– stwardnienie gruczolakowatości

To byłoby na tyle, jeżeli chodzi wskazania. Reszta zależy już tylko i wyłącznie od Państwa.

Przygotowanie do wykonania USG tarczycy

Z całą pewnością (może nie wszyscy) zastanawiacie się czy wymagane jest przygotowanie do USG tarczycy. Można powiedzieć, że przyszedł czas, aby powiedzieć sobie o tej kwestii. Sytuacja wygląda tak, że przed badaniem USG szyi nie wymaga się jakichkolwiek specjalnych przygotowań. Na pewno trzeba pamiętać o posiadaniu wyników poprzednich badań USG, badań hormonalnych (poziom hormonów tarczycy i TSH) oraz badań scyntygraficznych tarczycy. Jeżeli chodzi o kwestię bólu to możemy powiedzieć o bezbolesności. Dodatkowo nie występują jakiekolwiek przeciwwskazania. Jest to związane z faktem, że fale ultradźwiękowe nie przekładają się na jakiekolwiek zagrożenia dla organizmu. Co za tym idzie – USG tarczycy może być wykonane chociażby u kobiet w ciąży czy dzieci.

Przebieg badania

Skoro badanie USG staje się nam coraz bardziej znane to warto powiedzieć sobie jeszcze jak wygląda jego przebieg. Badanie wykonywane jest wtedy, kiedy pacjent przyjmie pozycję leżącą a szyja zostanie wyeksponowana. Po przyjęciu odpowiedniej pozycji przychodzi czas na nasmarowanie szyi – takie działanie związane jest z transmisją ultradźwięków. Warto powiedzieć, że za badanie może odpowiadać technik lub lekarz. Kto by to jednak nie był to sonda zostanie przyłożona bezpośrednio do szyi (i będzie przesuwana w różne okolice). Sonda pozwala na emitowanie fal ultradźwiękowych odbijających się od powierzchni badanej. Wynik badania przekazuje się w formie opisu, przy którym znajdą się wydruki obrazów USG. Czas trwania badania jest krótki – badanie powinno trwać maksymalnie kilkanaście minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here