Emolientami nazywane są specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne, po których zastosowaniu na skórze pozostaje bariera ochronna. Zapobiega ona odparowywaniu wody, dzięki czemu dłużej pozostaje ona w naskórku. W skład emolientów wchodzą substancje nawilżające i natłuszczające.

Kosmetyki te nie zawierają barwników i substancji zapachowych, dzięki czemu ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych lub podrażnień skóry jest minimalne. Emolienty są polecane dla osób cierpiących na AZS i łuszczycę, sprawdzą się gdy mamy Dziecko z alergią skórną.

Jak działają emolienty?

Emolienty to substancje hipoalergiczne, które najczęściej wytwarzane są z oleju z konopi i zwierają nienasycone kwasy omega 3 i 6. W ich składzie znajdują się również substancje hydrofilowe i polimery. Emolienty mogą też zawierać pochodne gliceryny i mocznika, lanolinę, polialkohole czy organiczne hydrokwasy.

Emolienty skutecznie natłuszczają skórę i tworzą na jej powierzchni ochronną warstwę, która zatrzymuje wodę w komórkach naskórka i ogranicza jej parowanie. Dzięki temu skóra jest doskonale nawilżona i gładka, a podrażnienia złagodzone. Emolienty stanowią uzupełnienie leczenia kortykosteroidami, które jest niekiedy konieczne przy atopowym zapaleniu skóry, łuszczycy lub silnych reakcjach alergicznych. Substancje te skutecznie zmniejszają świąd i dyskomfort związany z podrażnieniem skóry. Niwelują też uczucie ściągnięcia i suchości skóry.

Emolienty – kiedy warto jest stosować?

Emolienty polecane są przede wszystkim dzieciom i dorosłym cierpiącym na atopowe zapalenie skóry. Jest to choroba przewlekła o podłożu alergicznym, która cechuje się uporczywym świądem i suchością skory. Emolienty tworzą na skórze ochronną barierę, nawilżają i skutecznie łagodzą swędzenie. Należy jest stosować nawet kilka razy dziennie zarówno smarowania ciała, jak i do mycia.

U dzieci i dorosłych ze zdrową skórą nie trzeba stosować emolientów. Co więcej, kosmetyki te mogą pogorszyć stan skóry, która nie potrzebuje dodatkowego nawilżenia. Przy długim stosowaniu mogą powodować podrażnienia, a nawet wystąpienie reakcji alergicznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here