Co warto kupić na Węgrzech? 5 najciekawszych pamiątek z Budapesztu

W Budapeszcie, w przeciwieństwie do innych europejskich stolic, znacznie rzadziej można spotkać standardowe pamiątkowe figurki lub miniatury najpopularniejszych zabytków. Powszechnie dostępne są natomiast wszelkiego rodzaju wyroby rodzimego rzemiosła artystycznego, dobre trunki oraz przysmaki charakterystyczne dla Węgier. Zobacz, co warto przywieźć ze sobą z Budapesztu.

Jakie pamiątki, poza pięknymi wspomnieniami i zdjęciami, warto przywieźć z Budapesztu? Przedstawiciele sieci AccorHotels przygotowali dla Ciebie zestawienie 5 produktów, z których słyną Węgry. Dowiesz się dzięki niemu, dlaczego to właśnie te pamiątki z Budapesztu są najbardziej atrakcyjne.

1. Węgierskie wina

Jednym z najbardziej znanych węgierskich alkoholi jest tokaj, w związku z czym nie mogło go zabraknąć na liście pamiątek do kupienia w Budapeszcie. To białe, deserowe wino wytwarzane w mieście Tokaj, położonym w północno-wschodniej części kraju (około 230 km od Budapesztu). Historia tokaju sięga odległych czasów późnego średniowiecza, kiedy to białe wino zyskało popularność w całej Europie.

Czy wiesz, że istnieją dwa rodzaje tokaju?

  • Aszú – tradycyjny tokaj, zwykle likierowy. Ma bardzo intensywny smak. Do tokaju aszú dodaje się rodzynki powstałe z winogron dotkniętych szlachetną pleśnią. Są one odmierzane za pomocą specjalnych wiader – puttonów. Im jest ich więcej, tym wino ma słodszy smak. Przykładowo tokaj aszú 3 puttonyos zawiera od 60 do 90 g cukru na litr, a tokaj aszú 6 puttonyos od 150 do 190 g cukru na litr.
  • Szamorodni – tokaj, przy którego wytwarzaniu dodaje się grona dotknięte szlachetną pleśnią wraz z całymi kiściami. Dzięki temu dawniej w trakcie długiego transportu wina do innego kraju tokaj mógł fermentować.

2. Pálinka

Drugim alkoholem, który warto przywieźć jako pamiątkę z wyprawy na Węgry, jest Pálinka, owocowa brandy (lub wódka). Do jej produkcji wykorzystuje się śliwki, gruszki, jabłka, morele, czereśnie, a nawet owoce morwy. Pamiętaj, że oryginalna Pálinka nie zawiera żadnych ulepszaczy smaku ani spirytusu. Jeśli więc znajdziesz je w składzie owocowego alkoholu, lepiej poszukaj butelki innej marki.

Wybierając Pálinkę w sklepie lub na bazarkach, koniecznie zwróć uwagę na zawartość alkoholu. Może ona wynosić od 35% do 70%, co zależy od liczby przeprowadzonych destylacji.   

3. Papryka i potrawy z papryki

Kuchnia węgierska słynie z potraw, w których składzie znajduje się duża ilość papryki – w różnych odmianach i stopniach ostrości. Na straganach możesz zobaczyć sznury suszonych papryk, które roztaczają aromatyczny zapach. W jakiej postaci warto przywieźć paprykę z Budapesztu?

  • Pasty i przeciery paprykowe – można je dodać do gulaszu lub urozmaicić nimi inne potrawy (np. placki po węgiersku).
  • Sproszkowana, suszona papryka – sprzedawana podobnie jak inne przyprawy w małych opakowaniach. Taki upominek bardzo długo zachowuje swoją świeżość, a nieotwierany nie traci również swojego aromatu i wyrazistego smaku przez długi czas.

Największy wybór papryki i potraw z dodatkiem tego warzywa znajdziesz w Központi Vásárcsarnok, Wielkiej Hali Targowej blisko stacji metra Fővám tér. Jeśli na przykład zarezerwujesz nocleg w pobliskim hotelu Mercure Budapest Korona, będziesz mógł dotrzeć tam pieszo i niemal każdego dnia swojego pobytu odkrywać nowe węgierskie smaki.

4. Porcelana z Herend

Jeśli wolisz bardziej trwałe pamiątki, zainteresuj się wyjątkowymi wyrobami rękodzielniczymi – porcelaną z Herend. Wytwarzane tam naczynia są znane na całym świecie już od XIX wieku. Dzieła węgierskiej sztuki użytkowej są obecne na królewskich dworach w Europie, np. na dworze brytyjskim.

Wyroby z Herend zyskały popularność w 1839 roku, gdy fabrykę przejął Móric Fischer de Farkasházy. Porcelana zdobyła nagrodę na Wielkiej Wystawie Światowej w Londynie (w 1851 roku), a w 1872 roku była już dostarczana na dwór Habsburgów.

Porcelana z Herend to dosyć droga pamiątka z Budapesztu, ale warto nabyć chociaż jedną filiżankę lub talerzyk. Porcelana jest bowiem ręcznie zdobiona, posiada mnóstwo form i oryginalnych wzorów, np.:

  • VBO – wzór, który zachwycił królową Wiktorię na Światowej Wystawie. To właśnie on przyczynił się do wzrostu popularności porcelany z Herend,
  • TCA – wzór, który zawiera adaptację perskich miniatur. Porcelana z tym wzorem powstała na zamówienie perskiego szacha.

Zobacz wszystkie hotele Budapeszt >>

5. Kostka Rubika

Jeszcze kilka lat temu kostkę Rubika można było kupić w większości sklepów z zabawkami w Polsce. Czy warto więc jako pamiątkę z Budapesztu przywozić właśnie taki gadżet? Jak najbardziej! Jeśli jeszcze tego nie wiesz, ojczyzną kostki Rubika są właśnie Węgry.

Kostka Rubika została opatentowana w latach 70. przez Ernő Rubika, który był architektem i wynalazcą. Tradycyjna łamigłówka miała formę sześcianu o ściankach w kolorze białym, czerwonym, zielonym, niebieskim, pomarańczowym i żółtym. Mechanika zabawki polega na ułożeniu jej tak, aby każda ściana kostki miała ten sam kolor.

Kostka opatentowana przez Rubika od razu zdobyła popularność. Do tego stopnia, że Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku dołączyło ją do swoich zbiorów.

Pamiątki Budapeszt – upominki, które będą Ci przypominały o wyprawie na Węgry

W trakcie pobytu w Budapeszcie stale obserwuj targowiska i okoliczne stragany. Również łaźnie oferują często sprzedaż drobnych upominków wytwarzanych na Węgrzech. Być może znajdziesz wśród nich coś, co przykuje Twoją uwagę.

Rzeczy kupione w Budapeszcie staną się ciekawym uzupełnieniem Twojej kolekcji pamiątek z podróży. Nieważne, czy będzie to elegancka porcelana, jedna z najbardziej znanych zabawek na świecie, alkohol czy przyprawa – na pewno będziesz zadowolony z zakupu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here