Co warto wiedzieć na temat diagnostyki genetycznej?

Do kogo skierowana jest możliwość skorzystania z diagnostyki genetycznej, w jakich przypadkach zdecydować się na badania genetyczne, oraz w jakim celu się je robi? Poniżej garść przydatnych informacji dla osób zainteresowanych tą tematyką.

Badania genetyczne Katowice

Diagnostyka genetyczna skierowana jest do różnych osób. Najczęściej korzystają z niej osoby bardzo długo starające się o dziecko, kobiety które często ronią i nie potrafią utrzymać ciąży, kobiety u których podczas badań prenatalnych określono bardzo wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia wady rozwojowej u dziecka oraz osoby z wysokim prawdopodobieństwem zachorowania na nowotwór. Pierwszą wymienioną grupę stanowią kobiety często roniące ciążę. Jeżeli dojdzie do straty trzech ciąż, bardzo często lekarz ginekolog zaleca wtedy skorzystanie z badań genetycznych. Bada się wtedy tak zwany kariotyp każdego z rodziców, aby sprawdzić, czy nie są oni nosicielami mutacji jakichś genów. To właśnie może być przyczyną strat ciąży – mutacje genów mogą mieć wpływ na nieprawidłowy rozwój płodu, dlatego też dochodzi do jego obumarcia.

Badania genetyczne Katowice – podejrzenie wad rozwojowych u dziecka

Kolejną grupą osób często korzystających z diagnostyki genetycznej są kobiety w ciąży, o których podczas badań prenatalnych stwierdzono bardzo wysokie prawdopodobieństwo rozwoju u dziecka jakiejś wady rozwojowej. Najczęściej chodzi tutaj o zespół Downa. W takich sytuacjach również robi się badania genetyczne z krwi matki, a nowoczesne metody pozwalają nawet na wyizolowanie krwi dziecka z krwi matki. Część takich testów jest wciąż niedostępna w Polsce, jednak w polskich klinikach można pobrać materiał do badań, a następnie zostanie on wysłany w odpowiednie miejsce. Diagnostyka genetyczna pozwala z praktycznie stuprocentową pewnością stwierdzić, czy u dziecka występuje zespół Downa.

Diagnostyka genetyczna dla osób zagrożonych nowotworem

Diagnostyka genetyczna staje się popularne jeszcze u jednej grupy osób – to ludzie obciążeni genetycznie nowotworem. Jeżeli w bliskiej rodzinie wystąpiły na przykład nowotwory piersi, kobieta może poddać się diagnostyce genetycznej po to, aby naukowcy sprawdzili, czy nie ma mutacji na określonych genach, która może w przyszłości odpowiadać za bardzo dużo prawdopodobieństwo rozwinięcia się raka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here