Dlaczego wypadają włosy

Każdego dnia podczas czesania się, na szczotce lub grzebieniu pozostaje pewna ilość włosów. Jest to zjawisko naturalne i nieszkodliwe. Kiedy więc powinniśmy się zaniepokoić i zacząć szukać pomocy u trychologa lub nawet endokrynologa?

Kiedy włosów jest za dużo

Czesząc się każdego dnia, bardzo łatwo jest zaobserwować i porównać wypadanie włosów. Kiedy na szczotce włosów jest zdecydowanie zbyt dużo, musimy zacząć poszukiwać przyczyny. Być może jest nią tylko niewłaściwa dieta lub zbyt agresywne kosmetyki i zabiegi stylizacyjne. Winne może być jednak również hormonalne wypadanie włosów.

Wypadanie włosów hormony

Zasadniczym hormonem, który odpowiada za wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn, jest testosteron. Kobiety również mają go w pewnej ilości, ale gdy ta ilość zostaje przekroczona, wówczas jej ciało zaczyna dawać bardzo wyraźne sygnały. Na skórze pojawia się trądzik, na twarzy pojawia się owłosienie tam, gdzie u kobiety być go nie powinno, a z głowy ubywa włosów. W przypadku mężczyzn z kolei niedobór testosteronu powoduje, że włosy zaczynają wypadać od strony czoła ku górze.

Nieestetyczne łysienie

Hormony a wypadanie włosów to niestety dość częsty problem u kobiet i mężczyzn. Zwykle kobiety nieco szybciej reagują na ten fakt, ponieważ utrata tego atrybutu kobiecości jest dla nich nie do zniesienia. Stają się w swojej ocenie mniej atrakcyjne fizycznie, dlatego udają się do endokrynologa, by zbadać poziom swoich hormonów i zalecić specjalną terapię. Bardzo często hormonoterapia jest konieczna nie tylko ze względu na ten typowo nieestetyczny defekt kosmetyczny. Hormonalne wypadanie włosów może być też objawem poważnych dolegliwości ze strony tarczycy, dlatego nie należy tego bagatelizować.

Gdy pojawia się problem z wypadaniem włosów, należy jak najszybciej zareagować i przebadać się pod kątem hormonalnym. Bardzo możliwe, że właśnie utrata włosów będzie dla nas pierwszym krokiem do zdiagnozowania poważnych problemów hormonalnych i rozpoczęcia leczenia. W wielu przypadkach nawet hormonalne wypadanie włosów można wyleczyć za pomocą specjalistycznych kosmetyków, które należy wcierać w skórę głowy. Zanim jednak zaczniemy je stosować, skonsultujmy się z trychologiem oraz z endokrynologiem, w celu ustalenia właściwego sposobu terapii. W większości przypadków terapia hormonalna daje dobre rezultaty, dlatego należy być dobrej myśli i przejść na zdrową dietę, która pomoże odbudować ubytki włosów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here