Kobiece zdrowie intymne jest niezwykle ważne, zwłaszcza kiedy jest się w ciąży. Wówczas musisz zadbać o siebie podwójnie, by nie narazić swojego zdrowia i zdrowia dziecka, które ma przyjść na świat po dziewięciu miesiącach przebywania pod Twoim sercem. Jak zatem dbać o swoje zdrowie intymne w ciąży i nie tylko? O tym przeczytasz w poniższym artykule.

Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Z reguły, kiedy zauważysz u siebie pierwsze objawy ciąży, od razu udajesz się do lekarza specjalisty. Tak samo powinno być, gdy zauważysz u siebie pierwsze niepokojące objawy związane ze zdrowiem intymnym – np. pieczenie, swędzenie czy upławy. Pamiętaj, że to może oznaczać infekcję intymną, a jeśli jesteś akurat w ciąży, to jesteś bardziej narażona na „łapanie” infekcji intymnych ze względu na zmianę gospodarki hormonalnej oraz pH pochwy.

Dbanie o zdrowie intymne to przede wszystkim regularne kontrole u lekarza. Jednak, aby uniknąć zachorowań należy też dbać o swoją higienę intymną. Do mycia okolic intymnych używaj wyłącznie przeznaczonych do tego produktów. Najlepiej, aby zawierały w sobie pałeczki kwasu mlekowego oraz środki łagodzące infekcje intymne. Obecnie wielu producentów produktów do higieny intymnej przygotowuje także specjalne preparaty kosmetyczne dla kobiet w ciąży. Dodatkowo warto przyjmować suplementy diety, które zawierają w sobie kwas mlekowy. To właśnie on odpowiada za prawidłową florę bakteryjną pochwy oraz utrzymuje odpowiedni poziom pH okolic intymnych. Jeżeli nie jesteś pewna czy możesz przyjmować takie preparaty w ciąży zawsze możesz zapytać się swojego lekarza ginekologa.

Pamiętaj również o tym, że Twój komfort intymny, ale i po części zdrowie będzie zależało od tego, jaką bieliznę nosisz. Na co dzień postaw na wygodne bawełniane majtki, które będą pozwalały skórze oddychać. Przewiewna bielizna minimalizuje ryzyko pocenia się, a to z kolei zmniejsza możliwość rozwinięcia się środowiska korzystnego dla rozwoju chorobotwórczych mikroorganizmów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here