Bakterie z reguły kojarzą nam się z czymś złym, co powoduje choroby i różnego rodzaju infekcje. Jednak warto wiedzieć, że są też dobre bakterie, które chronią nasze zdrowie. Przykładem może być tutaj flora bakteryjna, jaka znajduje się w pochwie kobiety. Jakie dokładnie jest jej zadanie i jak można ją wspomagać? O tym właśnie przeczytasz w poniższym artykule.

Brak miesiączki – czy może być wywołany przez infekcje intymne?

Kobiece okolice intymne są niezwykle delikatne. Dlatego trzeba o nie odpowiednio dbać. Jednym z naszych sprzymierzeńców jest naturalna flora bakteryjna pochwy. Znajdujące się w niej bakterie kwasu mlekowego pozwalają na utrzymanie prawidłowego pH pochwy, co wpływa także na stan zdrowia intymnego kobiety. W przypadku, gdy flora bakteryjna pochwy zostaje zaburzona w jakikolwiek sposób, wzrasta ryzyko tego, że rozwinie się infekcja intymna wywołana przez niekorzystne drobnoustroje. Zaburzenia związane z florą bakteryjną mogę też powodować inne nieprzyjemne objawy np. uczucie świądu, pieczenie czy nawet nieprzyjemny zapach z dróg rodnych.

W jaki sposób dbać o naturalną florę bakteryjną pochwy?

Bardzo ważne jest przede wszystkim dbanie o prawidłową higienę okolic intymnych. Do mycia należy wybierać probiotyczny płyn do higieny intymnej – nie należy do mycia okolic intymnych wykorzystywać zwykłego płynu do mycia czy mydła. Kolejnym krokiem ku odpowiedniej higienie jest dokładne osuszanie miejsc intymnych oraz stosowanie naturalnej, przewiewnej bielizny, najlepiej wykonanej z bawełny.

Warto też pamiętać o uzupełnianiu naturalnej flory bakteryjnej, szczególnie w czasie, gdy organizm narażony jest na spadek odporności, np. w czasie przeziębienia, przyjmowania antybiotyków, a nawet w ciąży czy w okresie menopauzalnym. W tym celu można przyjmować specjalne preparaty probiotyczne dostępne w aptekach o ich działaniu oraz właściwościach, a także prawidłowym przechowywaniu więcej można przeczytać na stronie internetowej www.lactovaginal.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here