Meble rattanowe

Mało które meble ogrodowe wyglądają naprawdę wyjątkowo oraz estetycznie jak meble rattanowe. Ich delikatne kształty, naturalny wygląd oraz jasne barwy to zasługa rattanu, stanowiącego zupełnie naturalny produkt, pochodzący z oryginalnej palmy, zwanej rottang, trzciną indyjską, trzcinopalmą, kalamusem właściwym bądź po prostu rattanem. Roślina owa wprowadza tereny leżące na terenie Indii oraz ma formę drobnej palmy, jaka z czasem zachowuje się jak pnącze, ponieważ szybko wzrasta oraz łatwo oplata własne delikatne, długie, kolczaste pędy dookoła pni drzew. Do tworzenia mebli wykorzystywane są uzyskane z nich długie, rozciągliwe oraz elastyczne włókna, jakie po właściwym nagrzaniu parą hydrologiczną stają się miękkie oraz wrażliwe na tworzenie, i przy tym nie niszczą się oraz nie trzaskają. Po wykształceniu oraz osuszeniu utrzymują własny kształt oraz nie przekształcają się, co jest ich niewątpliwą korzyścią.

Wytrzymałość mebli rattanowych
Ciężko określić wytrzymałość mebli rattanowych. Całość zależy od tego, w jakich miejscach będą umieszczane, i czy będą systematycznie impregnowane. Meble rattanowe umieszczone w suchym, ciepłym oraz osłoniętym miejscu stają się niezwykle ważnym elementem umeblowania. Gdy zapewnimy im kolejną konserwacje, wtedy może się wykazać, że przetrwają w doskonałym stanie poprzez kilkanaście bądź chociażby kilkadziesiąt lat. Należałoby jednakże pamiętać, iż rattan pozostawiony poprzez zimę w ogrodzie może się zupełnie uszkodzić już po jednym czasie. To samo dotyczy mebli pozostawionych na pełnym słońcu, lub wprost na mokrym podłożu. Duża wilgoć może także doprowadzić do ataku białej pleśni i grzybów. Ich usunięcie z włókien rattanowych jest niezwykle trudne, i czasem chociażby nie możliwe.
Efektywną oraz zdecydowanie trwalszą opcją dla mebli rattanowych są konstrukcje zrobione z technorattanu. Jest to sztuczna żywica, jaka odwzorowuje wygląd zwykłych włókien palmowych. Jest jednakże zupełnie wytrzymała na oddziaływanie zmiennych warunków pogodowych.

Meble rattanowe – technorattan zamiast rattanu
Gdy jednakże nie chcemy ryzykować oraz chcemy niezwykle funkcjonalne wyjścia, zamiast mebli rattanowych możemy dobrać łudząco do nich zbliżone meble z technorattanu. Nie są wprawdzie niedrogie oraz tak naturalne jak sam rattan, lecz poza tym mają same korzyści. Zrobione są ze sztucznej żywicy – włókna polietylenowego HPDE bądź poliuretanu – oraz uzupełnione substancjami wzmacniającymi wytrzymałość materiału na promienie UV. Dzięki temu nie podlegają zawilgoceniu oraz zagrzybieniu, długo utrzymują ostre barwy, nie pochłaniają zanieczyszczeń (olejku do opalania, kawy lub soku), i przy tym są praktyczne, miłe w dotyku, rozciągliwe, trwałe, lekkie oraz odporne. Podczas używania nie przekształcają się oraz nie tracą odcienia, i też szybko dają się czyścić. Meble z technorattanu dostępne są w wielu odcieniach oraz w rozmaitych typach, dzięki czemu można dostosować je do każdego ogrodu. Technorattan okazał się materiałem tak doskonałym, iż odnalazł także wykorzystanie przy produkcji pozostałych przedmiotów, takich jak np. kosze, skrzynki, skrzynie ogrodowe do gromadzenia poduszek, donice, osłony balkonowe lub kasetony ogrodzeniowe.

http://www.designsekcja.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here