Wiele osób trenuje w domu i nie zdaje sobie sprawy z tego, że źle wykonane ćwiczenie może prowadzić do poważnych kontuzji, które często mogą wykluczyć nas z aktywności fizycznej na długi czas. Brak rozgrzewki, niepoprawne ułożenie stóp, zły wyprost pleców to tylko kilka błędów popełnianych przez początkujące osoby. Jeśli nie jesteś pewny, czy dane ćwiczenie wykonujesz poprawnie technicznie, zapisz się na siłownię i daj ocenić swoją sprawność trenerowi.

Samouku, zweryfikuj swoją wiedzę

Wydawać by się mogło, że przeczytana książka czy obejrzany film w Internecie dają podstawy, aby robić dane ćwiczenie czy inną czynność poprawnie. Jednak od teorii do praktyki długa droga. Na każdej siłowni we Wrocławiu możesz znaleźć doświadczonego trenera, który pokaże ci dobrze technicznie wykonany trening. Przykładowo w http://cityfit.pl/ pierwsze spotkanie z trenerem jest bezpłatne. Możesz też wybrać konkretną osobę, która będzie cię prowadzić.

Słuchaj wskazówek

Wykorzystaj spotkanie z trenerem do maksimum. Nie bój się pytać i uważnie słuchaj każdej uwagi. Na takim treningu personalnym zostanie oceniona twoja sprawność, mobilność kondycja i możliwości. Ćwiczenia, które będziesz wykonywać, pozwolą trenerowi zobaczyć, na jakim poziomie zaawansowania jesteś i gdzie popełniasz błędy. Obserwuj instruktora i staraj się powtarzać za nim pokazane ci ruchy jak najlepiej. Jeżeli jedno spotkanie nie będzie wystarczające, zawsze możesz umówić się na kolejne lub nawiązać współpracę na dłuższy okres. Z czasem poczujesz się pewniej, opanujesz technikę ćwiczeń do perfekcji i będziesz w stanie trenować samodzielnie.

Nie spiesz się

Pamiętaj, że dobrze wykonane ćwiczenie nie jest zależne od tempa. Skup się na czuciu mięśniowym, napinaj brzuch i wykonuj pełne ruchy. Unikaj przeprostów w stawach, wypychania bioder za mocno do przodu czy schodzenia się kolan do środka podczas przysiadów. To tylko kilka z wielu wskazówek, które z pewnością usłyszysz od trenera na każdej dobrej siłowni we Wrocławiu. Cierpliwość oraz dokładność gwarantują szybsze efekty i mniejsze ryzyko kontuzji.

Chroń się przed urazami

Trener to także twój przyjaciel i lekarz, a nierzadko również dietetyk. Mów mu o pojawiających się bólach, przemęczeniu, ćwiczeniach, które ci się nie podobają lub chęci zmiany planu. W tej relacji musisz być szczery, inaczej osiągnięcie celu może się znaczne przedłużyć. Trener personalny jest osobą, która obiektywnie stwierdzi, czy potrzebujesz przerwy lub wizyty u fizjoterapeuty. Nie pozwoli ci pogłębić kontuzji. Podczas ćwiczeń w domu nikt na ciebie nie spojrzy i nie poprawi źle wykonywanego ruchu, dlatego trening pod okiem fachowca to duży komfort.

Kiedy dopadnie cię kontuzja

Jeżeli naciągnąłeś lub zerwałeś mięsień albo podczas ćwiczeń doszło do innego urazu, wtedy trener jest w stanie tak zmodyfikować plan treningowy, byś dalej mógł być aktywny fizycznie, jednocześnie nie nadwyrężając chorego miejsca. Opiekę instruktorów na sali oraz możliwość szybkiej pomocy to dwie z wielu rzeczy, które oferuje siłownia. We Wrocławiu jest sporo trenerów, którzy często są także fizjoterapeutami lub rehabilitantami, toteż będą wiedzieli jak pomóc ci podczas kontuzji w trakcie treningu lub jakim zestawem ćwiczeń przyspieszyć regenerację i w krótkim czasie przywrócić cię do pełnej sprawności.

Dobra technika to nie wszystko

Poprawnie wykonywane ćwiczenia nie zawsze gwarantują trening bez urazów. Pamiętaj, aby dobrze sypiać, odpowiednio długo się regenerować i zdrowo odżywiać. Organizm potrzebuje czasu, by odzyskać energię i przygotować mięśnie do kolejnego wysiłku. Przed treningiem zrób rozgrzewkę, dbaj o rozciąganie oraz poproś trenera o wprowadzenie do planu ćwiczeń z rollerem, który pomaga rozluźnić spięte mięśnie i punkty spustowe.

Czasami kontuzje są nieuniknione, ale z pewnością rzadziej będziesz ich ofiarą, jeśli poprawisz swoją technikę ćwiczeń i wprowadzisz odpowiedni plan treningowy dopasowany do ciebie. Współpraca z trenerem nie tylko poprawi jakość twoich ćwiczeń, ale także wpłynie na zdrowie i przyspieszy osiągnięcie założonego celu. A zatem – na co czekasz?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here