Wakacje w Dubrowniku – jak je zaplanować?

Jak spędzić wakacje? Zastanawia się nad tym niejeden z nas. Szczególnie gdy zbliża się lato i jesteśmy gotowi zawojować świat oraz nie pogardzimy pięknym słońcem i cudowną plażą oraz odlotowymi zabytkami, no i nutką egzotyki. Okazuje się jednak, że dobrze jest polecieć do Dubrownika. To prawdziwy raj na ziemi! Napisał o tym laureat nagrody Nobla George Bernard Shaw i z pewnością nie jest to opinia przesadzona. Ci, którzy chcą się przekonać, czy w Dubrowniku rzeczywiście jest jak w raju, koniecznie muszą sprawdzić prawdziwość tych słów.

Najpiękniejsze miasto

Dubrownik jest położony na zboczu góry Srd, która znajduje się 412 metrów nad poziomem morza. Są tacy, którzy mówią, że Dubrownik konkuruje z Wenecją o tytuł najpiękniejszego miasta w rejonie śródziemnomorskim. Poza tym został w całości wpisany na listę UNESCO. Co jeszcze trzeba wiedzieć o Dubrowniku, jeśli chce się w nim spędzić cudowne wakacje?

Kamienna Starówka

Starówka Dubrownika to z pewnością atrakcja dla niejednej osoby. Ma ona kształt nieregularnego pięciokąta, czym z pewnością przyciąga uwagę niejednego turysty. Oprócz starówki piękne są także kamienne mury, które chronią to miejsce. Pochodzą one z przełomu dwunastego i trzynastego wieku, a więc z epoki średniowiecza. Cudownie jest przechadzać się po tym terenie wiedząc, że tymi uliczkami przechadzały się średniowieczne damy, czy kawalerowie. Te mury mają prawie 2 km i są wysokie aż na 25 metrów! Z pewnością w Europie nie znajdziecie drugich takich murów. Z kolei grubość murów średniowiecznych to nawet sześć metrów. W skład murów wchodzą także okrągłe i kwadratowe wieże. Tych wież jest aż 16. Atrakcją są także fortyfikacje oraz wielka forteca. Wzdłuż murów położona jest trasa, która aż prosi się o to, aby tędy przespacerować się. Jednak najpiękniejszym miejscem jest wzgórze Srd, na które trzeba wjechać kolejką liniową Cable Card. Można oczywiście tutaj wejść trasą turystyczną, co jest oczywiście opcją dla tych, którzy lubią piesze wędrówki.

Zabytkowy słup

Aby dostać się do Starego Miasta, trzeba wjechać przez jedną z bram. Takich bram jest zresztą kilka. Najlepszą opcją jest wejście na Starówkę przez bramę św. Wawrzyńca, który jest patronem miasta. Potem dobrze jest dojść do rynku, idąc deptakiem. To tutaj właśnie koncentruje się życie Dubrownika, właśnie na placu Pjana Luza. Na środku tego pięknego placu znajduje się słup, który nosi piękną nazwę Orlandov. Słup ten ma wyrzeźbionego wojownika, który jest symbolem wolnego miasta kupieckiego. Cudownie jest jeść przysmaki Adriatyku nad Morzem Adriatyckim, które jest jednym z najczystszych na świecie. Faktem jest też, że jest to najbardziej lazurowy punkt Ziemi, który jest widoczny z kosmosu.

 

Wakacje w Dubrowniku – jak je zaplanować?

Malownicze zatoczki

Prawdziwą atrakcją są także piękne plaże. Cudownie jest być na takiej plaży, gdy obok rozciąga się lazurowe morze. Plaże są tutaj kamieniste z drobnym żwirkiem, co jest na pewno egzotyczne dla Europejczyka z północy. Plaże znajdują się tuż za murami miast. Niedaleko stąd widać małe zatoczki, które są osłonięte kamieniami. Turyści, którzy przybywają w to miejsce, są tutaj często właśnie dla tych cudownych zatoczek.

Jak znaleźć się w Dubrowniku?

Najlepiej dojechać tam samolotem. Dubrownik znajduje się ok. Tysiąca kilometrów od Polski. W sezonie latają tutaj samoloty czarterowe i są tanie linie. Lotnisko jest dwadzieścia kilometrów od miasta. Niektórzy jednak nie lubią jeździć samolotem. Dla nich jest opcja dojechania na miejsce samochodem, którym najlepiej jechać przez Austrię i Słowenię. Z kolei jeśli ktoś jedzie pociągiem, najwygodniej jest dojechać z przesiadką w Budapeszcie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here