Saragossa - co warto zobaczyć?

Jeśli ktoś ma ochotę na solidną porcję egzotyki wraz z dużą dawką europejskiej kultury, to podróż do Saragossy jest świetnym pomysłem. Znajdują się tutaj piękne wieże, wielkie klasztory franciszkańskie, piękne bramy, przepiękne okrągłe kopuły, cudowne bramy i strzeliste widoki. Saragossę opisał niejeden pisarz, na przykład Stefan Żeromski. To tutaj także polski pisarz, hrabia Potocki, napisał swoje sławne dzieło pod tytułem „Rękopis znaleziony w Saragossie”. W książce tej hrabia Potocki przedstawił kraj jako magiczne miejsce, które jest pełne tajemnic. To książka o czasach inkwizycji, honorze oraz miłości. Saragossa jest wspaniałym tłem dla takich historii. Dzisiejsza Saragossa jest tak samo tajemnicza jak Saragossa z książek. Już samo El Museo sel foro, które znajduje się na początku miastu przypomina o założeniu Saragossy. A było to w 25 roku przed naszą erą. Miasto to założył nieznany lud i bardzo szybko miasto to zostało przyjęte przez Rzymian. Co jeszcze ciekawego można powiedzieć o tym pięknym i tajemniczym mieście?

Trzeba powiedzieć, że miasto to często było zdobywane przez różne ludy i oblegane. Nic dziwnego, że miało takie powodzenie. W końcu jest bardzo piękne. Było więc oblegane przez Wandalów, Maurów, czy Wizygotów, a także przez hiszpańskich królów. Często miasto popadało dlatego w ruinę. Ale równie często odradzało się. Największą sławę zyskała Saragossa wówczas, kiedy miała miejsce zamorska działalność królów hiszpańskich. To właśnie wówczas konkwistadorzy przywozili szlachetne metale i bardzo cenne kamienie. Hiszpański dwór wznosił w Saragossie bardzo piękne budowle. Największe wrażenie na turystach robi jednak kościół świętej patronki Hiszpanii, którą jest Matka Boska del Pilar. Saragossa - co warto zobaczyć?Kościół ten jest rzeczywiście bardzo piękny i jest gigantyczną bryłą, która jest przykryta aż 11 kopułami, które są bardzo zjawiskowe i słynne na całą Europę. Kopuły te zdobione są różnokolorowymi dachówkami. Turyści uwielbiają obserwować ten kościół wieczorem ze znajdującego się w pobliżu mostu Puente de Santiago. Taki widok naprawdę może jednego oczarować.

Bardzo atrakcyjne są także ołtarze, które są wykonane z alabastru, a także przepiękne freski Goi o wotywny niewybuch. Atrakcją jest także muzeum oraz skarbiec. Ciekawym miejscem jest także święta figura Matki Bożej na Kolumnie. Już sama nazwa tej figury oraz bazyliki upamiętnia objawienie się czterdziestu apostołów Jakubowi Maryi na kolumnie jaspisowej. Pięknym miejscem jest czczona przez wiernych piętnastowieczna figura Madonny z dzieciątkiem. Madonna jest co roku ubierana w nowe szaty. Z kolei 12 października w dzień Maryi, która jest patronką Aragonii, jest ogólnonarodowym świętem, w którym na ulicach miast są bardzo kolorowe procesje z okazałymi bardzo zdobnymi figurami religijnymi. Z kolei przed bocznymi drzwiami świątyni znajduje się długa aleja Plaza del Pilar. Może się wydawać, że jest to plac, jednak jest to długa i szeroka aleja dla pieszych. To bardzo urokliwe miejsce, o czym wiedzą ci turyści, którzy tę alejkę odwiedzili. Znajdują się tu także piękne rzymskie ruiny, a obok nich przepiękna ekstrawagancka fontanna, która jest rodzajem kaskady, po której spada woda jak po skalnych stopniach pięknego górskiego strumienia. Dalej woda płynie dalej i znika w basenach oraz fontannach, które znajdują się wzdłuż placu. Ci, którzy tutaj byli zgodnie przyznają, że widok zatyka dech w piersiach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here