Turecka Riwiera - co zobaczyć?

Kto by nie chciał odwiedzić Turcji? To piękne państwo jest położone na granicy dwóch kontynentów – Europy i Azji. Można się tutaj poczuć z jednej strony swojsko, a z drugiej strony poznać smak orientalnej atmosfery. W Turcji plaże są wyjątkowo piękne. Ale wybrzeże Turcji to nie tylko piękne plaże w znanych kurortach. Są tutaj piękne zabytki i inne smaczki oraz kolory Orientu.

Przede wszystkim jest tutaj wyjątkowo słonecznie. Słońce tutaj świeci przez ponad 300 dni w roku! To bardzo nietypowo dla Europejczyka z północy, gdzie lata są krótkie. Turcja jest także bardzo różnorodna. Z jednej strony są tutaj stare kościoły, które sprawiają, że Europejczyk może się tutaj poczuć swojsko, niczym w Europie. Z drugiej jednak strony jest tu bardzo egzotycznie, na przykład gdy pójdziemy na targ, gdzie jest atmosfera typowo turecka.

Innymi atrakcjami są na przykład piękne wodospady, niepowtarzalne pejzaże i cudowne jaskinie. Można tutaj także zobaczyć to, jak góry witają się z morzem. Ci, którzy raz odwiedzili Turecką Riwierę, chętnie tutaj wracają właśnie dla tego widoku.

Z Polski bardzo łatwo dostać się do Antyli. Większość samolotów przylatuje z Polski wprost do właśnie tego miejsca. Warto zamieszkać w samym środku miasta. Jednak jeśli nie zamieszkacie w mieście, warto udać się na słoneczny spacer po nim. Zaletą Antyli jest kilkukilometrowa plaża. Piękna jest także promenada, która jest położona wśród palm i zachwyca swoim widokiem. Tuż za rogatkami znajdują się z kolei szczyty łańcucha Taurus. Pięknym miejscem są także wodospady Duden. Wodospady tworzy kilka progów skalnych i cudownych, spienionych kaskad. Nad tymi cudownymi kaskadami często powstaje tęcza i widok jest rzeczywiście wyjątkowy. Z kolei za tymi wodnymi cudownościami znajdują się, dla odmiany, mroczne jaskinie.

Turecka Riwiera - co zobaczyć?W pobliżu znajduje się jednak coś jeszcze zupełnie odmiennego. To gratka dla tych, którzy lubią klimat retro. Znajdują się tutaj bowiem ruiny starożytnych miast, takich jak Aspendos i Termessos. Aspendos jest wyjątkowo pięknym miastem i jest słynne na całym świecie z tego, że ma wyżłobione w skale szeroki na 100 m amfiteatr. Najcudowniejsza w amfiteatrze jest podobno akustyka. Ci, którzy tutaj byli wiedzą, że 70 metrów od pierwszych rzędów słychać nawet monetę, która ktoś rzucił na scenę! Rzeczywiście robi to niesamowite wrażenie. Oczywiście sam amfiteatr jest bardzo piękny.

Ale ten, kto był w Antyli nie był na bazarze, ten z pewnością bardzo dużo traci. Bo piękne wodospady i jaskinie to jedno, ale przecież bazar turecki to cały urok Turcji. Są tutaj aż trzy bazary. Kuszą one przyjezdnych obfitością towarów. Można tutaj kupić wyroby ze skóry, na przykład piękne torebki, czy inne skórzane rzeczy. Można tutaj nabyć także przepiękną biżuterię, ale też egzotyczne przyprawy oraz warzywa i owoce. Ten, kto był na tureckim bazarze ten wie, że trzeba zawsze się targować. Jeśli będziesz się targował, cena może zejść nawet o połowę. Ci, którzy pierwszy raz przybywają na turecki bazar z pewnością nie wiedzą o tym, że jest tutaj tradycja targowania i w pierwszej chwili mogą być zaskoczeni wysokimi cenami. Jednak prawdziwy Turek nie odda swojego towaru za zwykłą cenę tak po prostu, bo bardzo lubi się targować i ma to we krwi. Z kolei ci, którzy uwielbiają słodkości z pewnością najedzą się w Antyli tureckich słodkości, takich jak słynna baklawa, czyli listkowe ciasto z orzechami i miodem, a także lokum, czyli galaretka z orzechami i owocami. No i oczywiście nie może zabraknąć na tureckim bazarze różnego rodzaju chałw, które są po prostu przepyszne.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here