Jak wyczyścić plamy z krwi?

O tym, jak wyczyścić plamy z krwi chciałby wiedzieć niejeden z nas. Najgorzej jeśli takie plamy zaschną. Wówczas jest duża szansa, że zostaną na zawsze. Morał z tego jest taki, że usunięcie plam z krwi przed praniem jest najlepszą metodą. Jest to metoda do tego niesamowicie prosta, ale wyjątkowo bardzo skuteczna. Nie warto czekać zatem – trzeba plamy z krwi usunąć natychmiast, gdyż każda godzina zwlekania jest w tym wypadku coraz gorsza. To lepsze od drogich odplamiaczy. Jedyne, czego potrzebujesz, to woda. No i oczywiście mydło. Najlepsze jest mydło w płynie, ale dobrym pomysłem jest także mydło w kostce.

Krok pierwszy – zimna woda to podstawa

Co należy zrobić na początku? Zacznij od zwilżenia plamy wodą. Ważne, aby użyć do tego sposobu tylko zimnej wody. Ciepła woda się tutaj zupełnie nie sprawdzi. Następnie wetrzyj sól w plamę. Jeśli plama będzie niewidoczna, wrzuć odzież do prania i wypierz tak, jak to robisz zwykle.

Jak wyczyścić plamy z krwi?Metoda ze spienionym mydłem

Do tej metody będziesz potrzebował także zimnej wody. Należy na początku zamoczyć plamę w zimnej wodzie. Następnie trzeba wetrzeć dużą ilość mydła w taką plamę. Możesz także do tego sposobu użyć szamponu. Nie każdy ma bowiem mydło w płynie, a szampon jest bardzo dobrym pomysłem. Wmasuj dobrze szampon w plamę, a następnie szoruj kilka minut zaplamioną powierzchnię. Trzymaj mocno zaciśnięte dłonie i pięści skieruj do siebie. Ważne jest to, aby wytworzyć dużo piany. Jeśli już wytworzysz dużo piany, dodaj trochę więcej wody. Potem powtarzaj tę czynność do tego momentu, aż plama zginie. Ważne jest to, aby nie używać gorącej wody, ponieważ gorąca woda sprawia, że krew krzepnie i plama zamiast ginąć, zostaje. A chodzi przecież o to, aby plama zniknęła. Jeśli pranie ręczne nie pomaga w pozbyciu się plamy, możesz dodać amoniaku do prania. Taki amoniak dodany do prania jest nawet lepszy niż wybielacz, ponieważ wybielacz niszczy pranie, a amoniak nie. Kolory przy zastosowaniu amoniaku nie wypłowieją. Jest to bardzo dobry sposób.

Nadtlenek wodoru – dobry sposób

Kolejny dobry sposób na spranie plam z krwi to użycie nadtlenku wodoru. Należy przede wszystkim wypełnić miskę nadtlenkiem wodoru. Potem umieszczamy w misce ubrania, które są zaplamione krwią. Następnie należy pozostawić taką miskę na około piętnaście lub dwadzieścia minut. Nawet wystarczy też dziesięć minut, jeśli nasza plama z krwi jest mała lub średnia. Następnie należy wyciągnąć ubrania z nadtlenku wodoru i spłukać zimną wodą.

Metoda naturalna

Kolejną dobrą metodą jest metoda jak najbardziej naturalna, jednak dla niektórych może być ona kontrowersyjna. Może się jednak przydać, jeśli nie mamy przy sobie na przykład mydła. Otóż należy wówczas zgromadzić ślinę w ustach. Następnie należy taką ślinę splunąć na plamę z krwi, a następnie spłukać zimną wodą. Dlaczego jest to skuteczna metoda? Otóż zawarte w ślinie enzymy pomagają nam trawić jedzenie, ale też umożliwiają rozpuszczenie białka w krwi. Często plama jest trudna do usunięcia, ponieważ trudne do usunięcia są właśnie białka. Jednak ślina poradzi sobie z tym problemem znakomicie. Ta metoda jest wyjątkowo skuteczna. Zaleca się łączenie tej metody z metodą z użyciem zimnej wody, jak i świetnym dodatkiem do tego będą także odplamiacze. Można tę metodę stosować także na dywany, ale też na wykładziny.

Użycie enzymów

A oto kolejna skuteczna metoda. Okazuje się, że dobrym sposobem na krew są enzymy. Krew bowiem, podobnie jak mięso, są materiałami organicznymi i najlepiej jest oddziaływać na niej takimi enzymami jak lipaza, celulaza, czy też proteaza. Dlatego rozejrzyj się po swoim domu, czy nie ma w nim produktów, które zawierają takie enzymy. Informacja o nich może znajdować się na etykietach środków czyszczących. Na przykład proszek do prania czy kapsułki do zmywarek często zawierają takie enzymy.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here