Jak zwalczyć pleśń w mieszkaniu?

W każdym gospodarstwie domowym może pojawić się pleśń, atakująca w szczególności te pomieszczenia, w których nie jest odpowiednio przewiewnie, gdzie brak większego przepływu świeżych mas powietrza, w których są problemy z wentylacją, a także w jakich tworzy się za duża wilgoć. Niemniej jednak są sposoby na to, żeby skutecznie pleśń z domostwa wyeliminować i w tym celu dobrze, abyś zaznajomił się z naszym wachlarzem wskazówek.

Jedną z bardziej sprawdzonych metod jest bielinka. Jest ona złożona w głównej mierze z podchloryn sodu, a te natomiast idealnie sprawdzają się podczas zabijania pleśni oraz skutecznego likwidowania grzybów. Niekiedy jednak ograniczenie się wyłącznie do zastosowania bielinki jest równoznaczne z powierzchownym usuwaniem pleśni, a w szczególności jej maskowaniem. Tuszujemy jej objawy, w konsekwencji czego nie zwalczając problemu do samego końca i nie niszcząc w zarodku grzybni, lecz tylko pozostawiając ją uśpioną. Z czasem i to z reguły bardzo szybko tworzą się z niej nowe strzępki kłopotliwej pleśni. Dlatego też bielinka powinna stanowić wyłącznie dodatek do innych technik zwalczania pleśni. Jakich? O tym poniżej.

Jak zwalczyć pleśń w mieszkaniu?Zastosuj ocet

Jest to produkt wygodny w zdobyciu, bo ogólnodostępny, wcale nie kosztowny a przy tym znajdujący się praktycznie w każdym jednym domowym zaciszu. Dzięki zastosowaniu octu możliwe okazuje się zmienienie odczytu środowiska, z lekko na mocno kwaśny, a to jest świetnym środkiem zabójczym dla grzybów pleśniowych. By taką śmiertelną mieszaninę im zafundować, możemy wykorzystać następujące proporcje – 1:4 – z czego 1 to ocet, a 4 to woda. Wykorzystujemy to jako swego rodzaju środek czystości na co dzień. Idealnie spisze się w każdym gospodarstwie domowym. Jako, że jest to produkt kwaskowaty, ocet zawsze zaskutkuje i tu nie ma co do tego wątpliwości. W occie, w odróżnieniu od rozmaitych innych detergentów, często chemicznych, sklepowych, znajduje się sporo groźnych substancji, a te składniki działają nierzadko żrąco. Wykazują one niekiedy nawet rakotwórcze działanie.

Wybierz olejek

Istotny jest też olejek z drzewa herbacianego. Znakomicie się sprawdza do likwidacji pleśni, ponieważ jest bezpieczny i skuteczny. Nie ma problemu z tym, aby go wybrać do zastosowania zewnętrznego, jak również wewnętrznego. Nie ma żadnych niewskazanych skutków, ani nie jest powodem wystąpienia niepożądanych efektów. Niemniej jednak warto go umiejętnie stosować i w tym celu zaleca się wykorzystaniu paru kropli tego olejku do wiaderka z wodą i mieszaniną mydła. Sprzątamy tą miksturą spokojnie cały dom, na pewno zniszczy pleśń, uniemożliwi ich ponowne pojawienie się, ale też wywoła charakterystyczny zapach, jaki powinien się sam ulotnić za parę dni od przeczyszczenia pomieszczeń.

Użyj grejpfrut

Przyda się również postawienie na ekstrakt z nasion wymienionego w powyższym nagłówku owocu. Nie jest on ani barwiący, ani nie ma specyficznego zapachu jak przykładowo olejek herbaciany czy ocet. Ma natomiast bardzo skuteczne, mocne działanie i jest w pełni bezpieczny, stąd nadaje się do zastosowania wewnętrznie i zewnętrznie. Stosujemy niewiele, bo maksymalnie do dziesięciu kropli tego ekstraktu, które mieszamy z połową litra wody.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here