Witamina C – Twoja pomoc w regeneracji

Optymalny trening, zbilansowana dieta i skuteczna regeneracja – to trzy fundamenty treningu siłowego, i nie tylko siłowego zresztą. Choć o treningu i diecie pamięta większość osób, to niekiedy regenerację traktuje się po macoszemu. Tymczasem okazuje się, że łatwo da się zwiększyć jej efektywność, przyjmując… witaminę C. Jak to możliwe?

Obudowuje tkankę łączną

Trenując, dążysz do zwiększenia wydolności bądź siły mięśni – to Twój główny cel. Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale w rezultacie treningu poważnym obciążeniom ulega również tkanka łączna, czyli stawy, ścięgna, chrzęści i kości. Ich regeneracja jest tak samo istotna jak mięśni, ponieważ jeśli się ją zaniedba, ryzyko wystąpienia kontuzji i urazów znacząco się zwiększa. Do skutecznej regeneracji tkanki łącznej niezbędna jest właśnie witamina C, ponieważ bierze ona udział w produkcji kolagenu, który z kolei jest głównym budulcem stawów, ścięgna, chrzęści i kości.

Usuwa nadmiar kwasu mlekowego

Badania potwierdzają, że witamina C z powodzeniem wspiera regenerację po intensywnym treningu. To zasługa m.in. właściwości polegających na usuwaniu części kwasu mlekowego, który w zbyt dużej ilości nagromadził się w organizmie. Dzięki temu obolałość i zmęczenie po intensywnym wysiłku fizycznym się zmniejszają.

Redukuje proces uszkodzenia komórek

Trenując, organizm jest poddawany dużemu wysiłkowi, w rezultacie czego wydziela się duża ilość wolnych rodników. Bezpośrednio po treningu jest to pożądany stan, ponieważ pozwala organizmowi na zaadaptowanie się do obciążeń, którym został poddany. Jednak na dłuższą metę zbyt duża ilość wolnych rodników może być szkodliwa, dlatego warto je zneutralizować. W tym celu niezastąpiona jest witamina C, która wykazuje intensywne działanie antyoksydacyjne.

Ale uwaga – suplementacji witaminą C nie powinno się planować ani bezpośrednio przed treningiem, ani od razu po nim. Jak już bowiem wspomnieliśmy, obecność wolnych rodników po intensywnym wysiłku jest jak najbardziej wskazana, ponieważ sprzyja lepszej adaptacji organizmu, a witamina C tłumi ten proces.

Obniża poziom kortyzolu

Kortyzol jest jednym z najbardziej „nielubianych” hormonów przez sportowców, ponieważ ma działanie kataboliczne. Tymczasem sam fakt poddawania organizmu intensywnym treningom powoduje jego podwyższenie w organizmie, co bynajmniej nie ułatwia osiągania oczekiwanych rezultatów. Na szczęście istnieje nietrudny sposób na obniżenie poziomu kortyzolu w krwioobiegu, a jest nim po prostu witamina C. Badania naukowe przeprowadzone przez polskich naukowców dowiodły, że duże dawki kwasu askorbinowego (ok. 1 g dziennie) zauważalnie redukują ilość kortyzolu w organizmie.

Wzmacnia odporność

Obciążony organizm jest bardziej podatny na choroby i infekcje, które mogą znacznie zmniejszyć efekty procesów regeneracyjnych. Aby uniknąć ryzyka powstawania niepożądanych dolegliwości, warto przyjmować witaminę C w podwyższonych dawkach, czyli w ilości co najmniej 100-200 mg dziennie.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.sfd.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here