Bardzo sucha skóra twarzy – jak sobie z nią poradzić?

Problemy natury dermatologicznej mogą skutecznie uprzykrzać życie – nie tylko dlatego, że zazwyczaj prezentują się niezbyt estetycznie. Wiele z nich – jak choćby bardzo sucha skóra twarzy – są po prostu nieprzyjemne, bolesne i znacznie obniżają komfort życia codziennego. Nie zawsze jest to łatwe, ale z przesuszoną skórą można sobie poradzić dość szybko i skutecznie, jeśli tylko wprowadzi się do jej pielęgnacji kilka nowych zasad. Czego potrzebuje bardzo sucha skóra twarzy i jak otoczyć ją troskliwą opieką?

Bardzo sucha skóra twarzy – przyczyny

Bardzo sucha skóra twarzy jest zazwyczaj wynikiem odwodnienia (dehydratacji). To z kolei okazuje się pochodną przeróżnych procesów i uwarunkowań o charakterze zewnętrznym (mówimy wtedy o przyczynach egzogennych) oraz wewnętrznym (przyczyny endogenne). Do najpopularniejszych powodów z tej pierwszej grupy zaliczyć można:

  • ekspozycję skóry na niskie temperatury lub działanie promieni słonecznych
  • zbyt częste mycie skóry nieodpowiednimi, wysuszającymi preparatami
  • używanie silnych środków odkażających na bazie alkoholu
  • małą wilgotność powietrza (zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, w których przebywamy).

Jeśli natomiast chodzi o przyczyny endogenne, najczęściej winne są:

  • uwarunkowania genetyczne
  • biologiczne starzenie się skóry
  • problemy dermatologiczne (np. atopowe zapalenie skóry)
  • choroby przewlekłe (takie jak problemy z tarczycą).

Bardzo sucha skóra twarzy – pielęgnacja

Jak nietrudno się domyślić, w przypadku problemów ze skórą spowodowanych czynnikami zewnętrznymi pierwszym krokiem do odpowiedniej pielęgnacji skóry suchej powinno być po prostu wyeliminowanie szkodliwych nawyków. Używanie silnych środków myjących i odkażających lub zwykłej wody z mydłem sprawia, że bardzo sucha skóra twarzy ciągle się odwadnia. Trzeba więc pomyśleć o łagodnej alternatywie – kosmetykach myjących i głęboko nawilżających stworzonych specjalnie z myślą o skórze odwodnionej i bardzo suchej. Serię takich kosmetyków proponuje np. marka Mixa. Mleczka micelarne, kremy i żele z serii Mixa Hyalurogel szybko przyniosą cerze ukojenie i odbudują jej naturalną warstwę hydrolipidową. Co więcej, ich bogata formuła z kwasem hialuronowym jest w stanie głęboko i intensywnie nawilżać przesuszoną skórę.

Bardzo sucha skóra twarzy nie powinna też być wystawiana na działanie niskich temperatur ani promieni słonecznych. Przed każdym wyjściem z domu warto więc zaaplikować na nią krem z filtrem (jeśli świeci słońce) lub nawilżający krem ochronny (który zniweluje działanie mrozu i ostrego wiatru).

Jeśli mimo przestrzegania takich zasad i troskliwej pielęgnacji skóra wciąż wykazuje objawy wskazujące na odwodnienie lub jeśli nasilają się objawy takie jak pieczenie, swędzenie i złuszczanie się skóry, należy pilnie skonsultować się z dermatologiem. Fachowym okiem oceni on, w czym tkwi problem, a w razie potrzeby zleci dodatkowe badania i przepisze odpowiednie leki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here