Co warto zwiedzić w Oslo?

Jednym z ciekawych miejsc w na świecie jest z pewnością Oslo. Dużo osób zastanawia się, gdzie pojechać na wakacje. Tymczasem okazuje się, że warto postawić na Skandynawię. To jedna z najoryginalniejszych stolic Europy. Najciekawsze są tutaj zielone wzgórza. Zielone wzgórza rozciągają się nad niezwykle malowniczą zatoką Oslofiord. Dla turystów z innych miejsc świata niezwykle zaskakujące jest usytuowanie tego cudownego miasta. I oczywiście zielony krajobraz. Kto by pomyślał, że właśnie tutaj, na dalekiej północy, znajdziemy miejsce, gdzie aż połowę powierzchni zajmują lasy oraz parki. Zwykle północne miasta kojarzą się nam z nowoczesnymi wieżowcami. Zieleń jest tutaj miłą odmianą. Co jeszcze ciekawego można obejrzeć w tym norweskim mieście?

Rezydencja królewska

Jeśli wyruszysz z portu, dojdziesz do bardzo gwarnej ulicy Karl Johanas Gate. To tutaj znajdują się zabytkowe kamienice i muzea. Na końcu tej ulicy, na wzgórzu, znajduje się Det Kongelige Slott, czyli rezydencja rodziny królewskiej. O 13.30 odbywa się tutaj uroczysta zmiana warty. Jest to bardzo ciekawe i dosyć niezwykłe dla kogoś, kto nie pochodzi stąd, dlatego warto właśnie o tej godzinie przybyć w to miejsce.

Muzeum Ibsena i Muncha

Niedaleko znajduje się także Muzeum Ibsena, czyli słynnego norweskiego dramatopisarza, którego sztuki wystawia się dzisiaj na całym świecie. Nie wszyscy wiedzą, że Norwegiem był także Edward Munch, który jest głównie znany ze swojego słynnego dzieła „Krzyk”. Znajduje się tutaj w Oslo muzeum tego artysty, gdzie można obejrzeć obrazy, filmy i pamiątki z nim związane. Niedaleko znajduje się także Centrum Pokojowej Nagrody Nobla, które znajduje się blisko ceglanego Ratusza. Jeśli ktoś ma ochotę na szczyptę polskości, niech odwiedzi to miejsce, bo są tutaj prezentacje sylwetek Marii Skłodowskiej oraz Lecha Wałęsy. Koniecznie dobrze jest odwiedzić także katedrę Var Freisers, która jest bardzo typowa dla surowego stylu skandynawskiego. Jeśli ktoś ma ochotę z kolei na dużą dawkę historii, z pewnością nie pogardzi twierdzą Akershus, która w niezwykły sposób góruje nad portem. Jest tutaj także widok ze wzgórz na Zatokę Oslofjord, która z pewnością sprawi, że poczujemy się oszołomieni.

Co warto zwiedzić w Oslo?Opera, czyli bryła lodu

Ciekawą atrakcją jest także Vikingskipshuset. Jest to muzeum, gdzie znajdują się trzy bardzo oryginalne łodzie Wikingów. Trzeba także pamiętać, że współczesne Oslo to centrum światowego przemysłu naftowego. Znajdują się tutaj także szklane biurowce dzielnicy Bjørvika, które z pewnością świadczą o tym, że znajdujemy się w nowoczesnym mieście. Jest tu także Opera, która jest wizytówką miast. Jest to budynek z białego kamienia i szkła przypominającą po zatoce bryłę lodu.

Parki z rzeźbami

Jeśli ktoś myśli, że to koniec norweskich atrakcji, myli się. Znajdują się tutaj bowiem piękne parki. I są to jedne z najdziwniejszych parków świata. Jest tutaj aż 600 rzeźb, które są naprawdę unikatowe. Są to rzeźby wspaniałego artysty norweskiego Gustava Vigelanda. Warto odwiedzić właśnie to miejsce. Jeśli ktoś lubi takie oryginalne klimaty, to właśnie jest miejsce dla niego. Taki park to także świetne miejsce na randkę na świeżym powietrzu z artystyczną atmosferą w skandynawskim styli. Zaletą Oslo jest także to, że Skandynawia oczywiście ma swój własny, niepowtarzalny styl, który widać na każdym kroku. Warto tutaj przejechać chociażby dla tego połączenia skandynawskiej surowości i uroku zielonej północy dziewiczych lasów.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here