Najlepsze sposoby na schłodzenie mieszkania w upalne dni

Wszyscy lubimy lato, ale każdy powie, że co za dużo, to nie zdrowo. Cudowne są wysokie temperatury, ale gdy codziennie najniższą temperaturą jest trzydzieści stopni, to po tygodniu, a co najmniej po kilku dniach możemy już mieć dość. Szukamy wówczas skutecznych sposobów na ochłodę. W najgorszej sytuacji są jednak ci, którzy mieszkają w bardzo małych pomieszczeniach, czyli najczęściej w blokach. Mieszkanie w bloku latem może być naprawdę przykre. Trudno o przeciąg w bloku i trudno o utrzymanie niższej temperatury powietrza. Jednak są sposoby na to, aby mieszkanie latem w bloku wcale nie było najgorszą rzeczą, jaką można sobie wyobrazić. Jakie to sposoby? Okazuje się, że najlepsze sposoby to sposoby najprostsze.

 Nawilżaj w nocy i osuszaj w dzień

Niewiele osób wie o tym, że upał lepiej jest znieść wówczas, gdy powietrze jest w mieszkaniu suche. Dzieje się tak dlatego, że nasze drogi oddechowe przyzwyczajają się bardzo szybko do zmiany powietrza. Nie możemy mieszkania zatem zbyt mocno nawilżać. Kiedy są wysokie temperatury, wilgoć zaczyna parować i wówczas tworzy się bardzo nieprzyjemny zaduch. Dlatego na noc powinniśmy utrzymywać bardzo suche powietrze. Z kolei na noc konieczne jest nawilżenie powietrza.

 Jak nawilżyć powietrze?

Dobrze jest powiedzieć, że należy nawilżać powietrze w mieszkaniu, ale niektórzy zastanawiają się nad tym, jak to właściwie zrobić? Okazuje się, że jest kilka sposobów, które są sprawdzone. Takim sposobem jest na przykład pozostawienie miski z napełnioną wodą. Ważne jest to, aby ta woda była zimna. Miskę taką stawiamy na kilka godzin w danym pomieszczeniu. Dobrze jest taką miskę położyć przy łóżku. Dzięki takiemu zabiegowi powietrze nawilży się, a nasz sen będzie lepszy. Dobrze jest też pozostawić miskę z zimną wodą na całą noc. Powietrze w nocy nawilży się, a nam nie będzie dokuczać w dzień upał.

Innym sposobem na nawilżenie powietrza jest wypełnienie wanny zimną wodą i wrzucenie do wody kilka kostek lodu. Taki lód można łatwo zamrozić w lodówce. Dzięki takiemu sposobowi możemy nie tylko nawilżyć mieszkanie, ale także skutecznie je schłodzić. Można w ten sposób uzyskać taki efekt, że temperatura w mieszkaniu spadnie o kilka stopni. Powietrze natomiast idealnie się nawilży.

Najlepsze sposoby na schłodzenie mieszkania w upalne dniJest jeszcze taki sposób na nawilżenie powietrza, który polega na zwilżaniu spryskiwaczami z wodą. Takie spryskiwanie można także stosować do nawilżania ciała. Wystarczy tylko użyć pojemnika do spryskiwania. Należy napełnić go wodą. Kilka razy dziennie warto spryskać w ten sposób powietrze w różnych częściach mieszkania. Trzeba jednak uważać, aby nie rozpylić zbyt dużo wody, bo można w ten sposób zaparować powietrze, co może być nieprzyjemne.

Istotne jest także to, aby w mieszkaniu było dużo roślin. Okazuje się, że rośliny są naturalnym nawilżaczem powietrza. Takie rośliny również skutecznie oczyszczają mieszkanie z toksyn. Ile warto mieć w domu kwiatów? Już dwa, trzy kwiaty wystarczą, aby dobrze nawilżyć oraz oczyścić powietrze i w czasie upałów móc przyjemnie oddychać letnim powietrzem.

Wiatraki dobre na upał

Pewnie to dla wielu oczywiste, ale często o tym zapominamy, że na upał bardzo dobre są wiatraki. To jeden z najlepszych sposobów na schłodzenie powietrza. Takie urządzenia są idealne i właściwie niezbędne na upalne dni w bloku. Wiatraczki tworzą sztuczny nawiew, ale bardzo dobrze schładzający. W takim mieszkaniu od razu robi się przyjemniej.

Schładzaj nocą i wcześnie rano

Okazuje się, że poranek to idealna pora na schłodzenie mieszkania. Temperatura w nocy spada nawet o kilka stopni. Ranem również utrzymuje się niska temperatura. Latem istotne jest nie tylko obniżanie temperatury, ale także to, aby pomieszczenia były systematycznie wietrzone. Również przed pójściem spać warto na około piętnaście minut stworzyć przeciąg w mieszkaniu. Okna otwieramy również na piętnaście minut rano

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here