Jak czyścić bęben pralki?

Im dłużej korzystasz z pralki, nawet najlepszej marki i najnowszego modelu wypuszczonego na rynek urządzeń gospodarstwa domowego, tym bardziej ulega ona zabrudzeniom. Zanieczyszczeń nie unikniesz i w szczególności nieładne zacieki i plamy oraz gromadzący się osad tyczą się bębna pralek. Jest to bardzo ważne, żeby mieć świadomość konieczności regularnego czyszczenia tego elementu naszego sprzętu AGD.

Na bębnach pralek i nie tylko, ale tam w szczególności, zbierają się pozostałości po stosowanych do prania detergentach chemicznych – zarówno resztki jakichś płynów, jak także proszków. Do tego dochodzi brud czy piasek, kurz i pył wydobywające się z brudnych ubrań. Nieprzyjemnym tego skutkiem okazuje się tworząca się pleśń, jaka natomiast bardzo negatywnie rzutuje następnie na wygląd naszych ciuchów wrzucanych do bębna pralki. Musisz zatem przede wszystkim zadbać o regularność pielęgnowania urządzenia. Zawsze czyść bęben skrupulatnie, ale pytanie jak się za to zabrać, żeby nie było kłopotu z niedokładnością? Jest wiele sprawdzonych technik i ich tajniki zdradzimy Ci w niniejszym poradniku.

Jak czyścić bęben pralki?Niezbędny jest ocet. Przyda się także zastosowanie klasycznego wybielacza, ściereczki i wody. Dzięki nim pralka zalśni niemal jak nowa, wprost zdjęta z taśmy produkcyjnej. Pomocny może się również okazać proszek do czyszczenia bądź klasyczny płyn do płukania. Zaczynamy od wyboru właściwego programu prania. Najlepiej jest nastawić urządzenie na pranie w pełnym cyklu. Później ustawiamy wysoką temperaturę, lecz wyciągamy wszelkie ciuchy ze środka. Bęben musi być kompletnie opróżniony przed czyszczeniem. Niech pralka napełni się gorącą wodą. Wybierz zatem odpowiednią opcję z jej funkcji, a później wlej dwie szklanki zwykłego octu w miejscu, w które podczas klasycznego prania dodajesz proszek. To pozwoli Ci na tyle odświeżyć wygląd pralki, że będzie ona nie tylko błyszczała po otwarciu, ale też wydobędą się z niej ładne aromaty. Nie skracaj cyklu „prania”, niech dobiegnie on końca, a kiedy tak będzie, rozpocznij cykl ponownie.

Podczas drugiego cyklu zdecyduj się już na zamianę octu na wybielacz, także w tych samych ilościach – dwie szklanki. Jest to świetny sposób na wyeliminowanie aromatu wcześniej zastosowanego octu oraz zlikwidowanie wszelkich zabarwień. Wreszcie uruchamiamy trzeci cykl pralki. Pozostawiasz pustą szufladę, nic do niej nie dodajesz, stosujesz samą gorącą wodę, która wypłucze wszelkie resztki to wcześniej zastosowanych składnikach, to jest occie i wybielaczu. Na sam koniec dobrze jest także oczyścić odpowiednio szufladę, do jakiej sypiesz proszek czy lejesz płyn. Włóż ją do ciepłej wody i zostaw na jakieś pół godziny. Jeżeli się wypłucze, przemyj ją w proszku bądź zastosuj specjalny detergent chemiczny przewidziany do pielęgnacji elementów pralki. Na koniec płuczemy szufladkę i ją wycieramy na sucho. Umieszczamy tam, gdzie była. Dobrze jest także wypielęgnować precyzyjnie gumę, jaka znajduje się przy otworze pralki. W niej też gromadzą się brudy i przez to kumulują nieczystości oraz tkwiące w nich zarazki. W tym celu komponujemy następujące składniki – jedna szklanka wybielacza plus trzy litry gorącej wody. Zanurzamy w tym szmatkę i przecieramy nią gumę w każdym zakamarku.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here