Jak podlewać paprocie?

Spośród szeregu rozlicznych rodzajów roślin domowych, jakie znajdują się w większości gospodarstw Polaków, warto jest wyszczególnić niesamowicie popularny kwiat doniczkowy, którym jest paprotka. Chyba każdy z nas, jak nie teraz to na pewno lata temu, miał w swoim mieszkaniu ten gatunek. Po co? Dla ozdoby, większej czystości, bowiem paproć wyłapuje spore ilości kurzu, a także dla większej estetyki pomieszczeń. Dodatkowo nie zapominajmy również, że paprotka dostarcza mieszkaniu wyjątkowo duże ilości tlenu, więc warto rozważyć jej zastosowanie jako swego rodzaju dekoracji.

W przypadku paprotek musimy jednak się nieco postarać. Ich pielęgnacja nie jest przypadkowa, ale wiąże się z koniecznością właściwego przygotowywania rośliny, dbania o nią, nawożenia ją we właściwy sposób, a także stosownego podlewania. Zanim jednak przejdziemy do konkretów dotyczących dbania o ten rodzaj kwiatu doniczkowego, warto nieco więcej o nim wspomnieć, a mianowicie jest to często występująca roślina dziko rosnąca, ale przenoszona do domów. Ze względu właśnie na to, iż jest ona częstym elementem naturalnego środowiska, trzeba kupę Zachodu, aby móc faktycznie odtworzyć jej warunki, które były charakterystyczne dla jej pierwotnego miejsca porastania, na przykład lasu. Najważniejsze z wszystkich elementów pielęgnacyjnych są nawadnianie i podlewanie. Dzięki tym dobrze wykonanym zabiegom, mamy sposobność bezproblemowego utrzymania paprotki w idealnym stanie, nawet w gorącym mieszkaniu na wysokim piętrze wieżowca w centrum metropolii i to przez niekiedy kilkanaście, a nawet i nierzadko kilkadziesiąt lat! Paprotki są powszechnie wybierana doniczkową ozdobą, bo są ładne, a przy tym rozłożyste i produkują duże pokłady tlenu. Jedna paproć może skutecznie zastąpić kilka mniejszych kwiatów doniczkowych.

Jak podlewać paprocie?Przejdźmy jednakże do konkretów. Jak dbać o paprotkę? Jeżeli zaczynasz przygodę z pielęgnacją tej rośliny, to postaw na skrupulatny dobór ziemi. Najlepiej wybierz specjalną mieszankę, którą możesz nabyć w klasycznych sklepach ogrodniczych i bardzo często w lepszych kwiaciarniach. Niech to będzie taka ziemia, która będzie łatwo przepuszczalna i odznaczać się będzie kwaśnym odczynem. Przeważnie w skład takiej ziemi wchodzą piasek, glina i torf. Będzie to dla paproci uwielbiającej podłoże wilgotne optymalne miejsce rośnięcia. Należy jednakże kontrolować, by wody wlewanej naszej paprotce nie było zbyt dużo, bo przecież jak przesadzimy z jej ilością, nie dojdzie do ukorzenienia.

Nie musisz podlewać paprotki wtedy, kiedy książkowo jest to zalecane czy wtedy, gdy przyjdzie wyliczona przez Ciebie pora podlewania. Zastanów się nad tym czy gleba, w jakiej porasta paprotka tego wymaga. Wystarczy więc, że dotkniesz ziemi i wiesz czy jest już przesuszona. Jeżeli nie jest wilgotna i nawilżona, nie zwlekaj, ale jeśli jest sytuacja wręcz odwrotna – koniecznie powinieneś się wstrzymać, żeby nie przesadzić. Paprotki powinny być przetrzymywane na ulokowanych na kamieniach podstawkach. Wody nie wlewamy wtedy bezpośrednio do doniczki, ale na tę podstawkę. Raz na jakiś czas możesz delikatnie spryskiwać chłodną wodą liście paproci. Takie zraszanie na pewno uchroni przed wysuszeniem się rośliny i jej zwiędnięciem.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here