Jak usunąć trudne plamy z dywanu?

Każdy lubi mieć czysto w domu. Nie lubimy plam, ale czasami jest bardzo trudno sprać takie plamy. Dla kogoś, kto bardzo dba o czystość w domu jest to bardzo przykre. Często przeszkadzać mogą różne przebarwienia, które bardzo niszczą różne elementy dekoracji. Nic w tym dziwnego, ale wielka plama na nowym dywanie potrafi uprzykrzyć nam naprawdę życie. Jak ją sprać? I to przy pomocy składników, które z pewnością są dostępne w naszych domach?

Jak sprać z dywanu plamy z kawy i herbaty?

Plamy z kawy i herbaty są bardzo częste, szczególnie jeśli mamy dywan w salonie, w którym często jemy. Pozbycie się takich przykrych plam jest jednak możliwe. Większość takich plam po kawie ma zabarwienie żółte. Aby pozbyć się takich plam, wystarczy wymieszać ocet z wodą. Taką miksturę należy wylać na plamę, przetrzeć, a następnie osuszyć. Innym sposobem na plamy z kawy i herbaty na dywanie jest piwo. Niewielką ilość piwa należy wylać na plamę, a następnie trzeba taką plamę przetrzeć ścierką. Poczekać należy następnie, aż plama zniknie. Należy pamiętać, aby nie szorować dywanu, bo możemy przez to tylko powiększyć przebarwienia. Najlepiej jest przetrzeć delikatnie miejsce, które jest poplamione.

Jak sprać dywan z plam z żywności, zwierząt i moczu?

Rozlane jedzenie potrafi przysporzyć nam nie lada problemu. Przykry jest także mocz, który wydaje się trudny do sprania. Nie zawsze zwierzęta w naszym domu są grzeczne i oddają mocz w przeznaczonym do tego miejscu. W przypadku moczu dobrym sposobem jest przetarcie dywanu wilgotną szmatką. Jednak gdy plama jest trudna do usunięcia, można użyć sody oczyszczonej. Okazuje się, że soda oczyszczona jest dobrym sposobem na wszelkie plamy i gdy plama nie chce zejść, warto wykorzystać właśnie tę metodę. Soda jest nie tylko bardzo skutecznym sposobem do usuwania plam, ale także świetnie sprawdza się w dezynfekcji dywanu. W ten sposób możemy skutecznie ochronić się przed zarazkami. Mocz dobrze jest jednak najpierw usunąć przy pomocy papierowych ręczniczków, a następnie zastosować na plamę ściereczkę zanurzoną w oczyszczonej sodzie.

Jak usunąć trudne plamy z dywanu?Plama z gumy do żucia

Oto kolejny problem – guma do żucia. Wiele osób uważa, że plamy z gumy do żucia nigdy nie da się sprać i dywan nadaje się praktycznie do wyrzucenia. Jednak nie jest to prawda, choć jest to jedna z trudniejszych plam do usunięcia. Szczególnie jeśli mamy do czynienia z dywanem wełnianym. Włókno głęboko bowiem wnikają w strukturę gumy, co sprawia, że powstają potem odbarwienia. Szczególnie jest to przykre, jeśli guma nie zostanie usunięta od razu. Okazuje się jednak, że takie odbarwienia można łatwo usunąć poprzez zamrożenie zaplamionej części. Można zamrozić taką część dywanu na przykład za pomocą kostek lodu, które są umieszczone w torebce z tworzywa sztucznego. Następnie należy zeskrobać nożem resztki gumy. Okazuje się, że jeśli ma się sposób to każda, nawet najtrudniejsza plama, jest łatwa do usunięcia.

Plamy z rozlanej farby lub lakieru do paznokci

Sposób na rozlaną farbę i lakier do paznokci jest taki, że łatwo taką plamę usunąć przy pomocy detergentu domowej roboty. Wystarczy, że wymieszamy półtorej łyżeczki octu, wody i detergentu do czyszczenia dywanów. Ważne jest to, aby usunąć plamę, zanim farba zastygnie. Należy spłukać plamę zimną wodą. Na plamę należy wylać następnie roztwór i delikatnie szorować. Plama powinna zostać usunięta.

 

Plama z soku owocowego

Kolorowa plama z soku owocowego może zostać usunięta przez naniesienia kilku kropel płynu do naczyń na dywan. Następnie dywan należy osuszyć.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here