Przebarwienia skóry – co to jest i jak z tym walczyć?

Przebarwienia skóry to problem nie tylko od strony zdrowotnej, ale także wizerunkowej. Co może być przyczyną ich powstawania? Jak skutecznie i szybko je zwalczyć, by nasza skóra mogła odetchnąć z ulgą?  Tego wszystkiego dowiecie się w tym artykule.

Zapoznanie się z problemem

Na początku musimy się dowiedzieć z jakiego rodzaju przebarwieniami przychodzi nam się mierzyć. O ile kolor nie odgrywa tu znaczącej roli, o tyle kluczową sprawą jest długość ich występowania. Jeżeli mamy je od urodzenia, jedynym sposobem na ich usunięcie jest niestety interwencja chirurgiczna. Drugi rodzaj przebarwień to te, których przyczyna leży gdzieś indziej niż w genach. Nabyte zmiany skórne da się natomiast wyleczyć na kilka sposobów.

Skąd te plamki?

Wszystkiemu winna jest melanina znajdująca się m.in. we włosach, skórze i tęczówce. Jest to barwnik odpowiedzialny za ochronę przed promieniami UV. To właśnie jego ilość decyduje o naszej karnacji i opaleniźnie. Za jego sprawą na twarzy pojawiają się piegi pochodzenia genetycznego, a niedobór tego składnika skutkuje białymi plamkami na skórze.

Przebarwienia skóry – co to jest i jak z tym walczyć?Pomijając już kwestie genetyczne, plamki na skórze mają swoją przyczynę w kilku miejscach. Pierwszą z nich, i najczęściej występującą, jest indywidualna gospodarka hormonalna odpowiedzialna także m.in. za wypryski na twarzy u młodzieży oraz kobiet spodziewających się dziecka. Jeśli poruszyliśmy już kwestię ciąży to warto wspomnieć​ o antykoncepcji, bo to ona jest kolejną przyczyną występowania przebarwień. Pozostałe to np. nieodpowiednia dieta u dzieci, niestosowanie się do zaleceń lekarzy, stany zapalne, leki, zioła, czy kosmetyki, mające w sobie składniki sprzyjające powstawaniu takich zmian.

Jak się pozbyć przebarwień?

Pierwszym krokiem powinno być niezwłoczne skontaktowanie się z profesjonalnym dermatologiem. On z pewnością dokładnie określi problem, sprawdzi czy nie jest on wynikiem chorób towarzyszących, a także zaproponuje odpowiednie metody leczenia w zależności od charakteru zmian skórnych, jakie mają miejsce. Zazwyczaj wystarczające powinno być stosowanie odpowiedniego preparatu, który, w zależności od rodzaju przebarwień, rozjaśni plamki, zwiększy zawartość melaniny, czy złuszczy naskórek. Dodatkowym ułatwieniem może być zbilansowana dieta i zażywanie np. witaminy C, dzięki czemu do naszego organizmu dostarczona zostanie odpowiednia ilość mikroelementów. Jednak zdarzają się też takie przypadki, kiedy przebarwienia są zbyt intensywne i ich całkowite usunięcie staje się niemożliwe. W najlepszym wypadku można je jedynie zatuszować.

Przebarwienia mają wielkie oczy

Tak jak pisaliśmy na początku, wyleczenie tej dosyć feralnej przypadłości wymaga stosunkowo niewielu poświęceń, a w ostatecznym rozrachunku na pewno jest warte swojej ceny. Nie trzeba bowiem stosować żadnych kosztownych i skomplikowanych zabiegów, wystarczą odpowiednie preparaty, konsekwencja w działaniu, a gwarantujemy, że się uda, a wasza skóra ponownie będzie piękna i rozpromieniona dzięki udanej interwencji medycznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here