Niezbędnym sprzętem w każdym domu jest odkurzacz – trudno przecież wyobrazić sobie życie pośród kurzu, sierści i brudu. W dzisiejszych czasach sklepy oferują dziesiątki różnych modeli, a wydawać by się mogło, że zakup odkurzacza to dosyć prosta sprawa. Czym zatem kierować się przy wyborze?

Podział odkurzaczy

Odkurzacze, ze względu na system odkurzania, dzielimy na:

  • Workowe – najpopularniejszy rodzaj odkurzacza, mają one wymienny worek, który zbiera wszystkie zanieczyszczenia. Worki mogą być jednorazowe wykonane z papieru lub wielokrotnego użycia zrobione z materiałów tekstylnych. Można je również prać. Odkurzacze te są dosyć tanie – kosztują już od 150 złotych, łatwe w obsłudze i nie musimy opróżniać worka po każdym użyciu. Musimy wiedzieć, że siła ssąca może się zmniejszać wtedy, gdy worek jest coraz pełniejszy. Odkurzacz workowy wypada jednak najsłabiej, jeśli chodzi o pochłanianie pyłków, roztoczy oraz alergenów.
  • Bezworkowe – posiadają plastikowe pojemniki zamiast worków, które musimy dosyć często opróżniać, a także myć. Działa on na zasadzie specjalnego systemu cyklonu, który odwirowuje kurz oraz brud z obiegu powietrza, a następnie osadza go na dnie zbiornika. Niektóre modele posiadają system wodny, w którym brud oraz kurz oddzielają się za pomocą wody i opadają na dno zbiornika wraz z wodą. Odkurzacze bezworkowe likwidują problem wymiany czy prania worków, bardzo skutecznie radzą sobie z pochłanianiem pyłów, roztoczy oraz alergenów, możemy też z łatwością pozbyć się sierści – te czynniki powodują, że ten typ odkurzacza idealnie nadaje się dla rodzin z małymi dziećmi. Jeśli posiadamy produkt dobrej jakości, wymiana filtru będzie odbywała się tylko raz w roku. Musimy jednak wziąć pod uwagę jego wysoką cenę – dobrej jakości sprzęt kosztuje około 500 złotych oraz koszty eksploatacji i filtra.
  • Wielofunkcyjne – sami decydujemy czy mają one pracować jako workowe czy bezworkowe. Jeśli zdecydujemy się na odkurzanie w trybie bezworkowym sprzęt będzie wykorzystywał system cyklonowy lub wodny. Takie urządzenia posiadają często opcje prania dywanów, mycia podłogi, okien, czy zbierania rozlanych płynów. Odkurzacz wielofunkcyjny może więc kompleksowo wysprzątać nam mieszkanie. Są one dosyć drogie – kosztują około 800 złotych i mniej wydajne, niż odkurzacze workowe i bezworkowe.

Liczy się moc

Jeśli zamierzamy kupić nowy odkurzacz poświęćmy trochę czasu i poczytajmy o tym, co warto wiedzieć zanim udamy się do sklepu. Przede wszystkim liczy się moc naszego sprzętu. Może wynosić od 1200 W do 2700 W, natomiast moc ssania – od 200 W do 500 W i może być zmienna.

Najmniejszą moc mają odkurzacze akumulatorowe – od 60 W do 120 W, wystarczy nam ona do pozbycia się drobnych zabrudzeń i zanieczyszczeń. Większość modeli odkurzaczy tradycyjnych posiada moc 1200 W, co daje o wiele lepsze efekty podczas odkurzania. Jeśli mamy w domu dywany lepiej wybrać mocniejszy sprzęt, który ma minimum 1600 W, by dokładnie uporał się z brudem na puszystym i gęstym dywanie.

Moc ssania w najsłabszych odkurzaczach wynosi około 9 W, a w najmocniejszych – 500 W. By cieszyć się dobrymi efektami wystarczy nam urządzenie z mocą ssania około 350 W. Jeśli jednak mamy większe wymagania lub duże ilości sierści w mieszkaniu lepiej zdecydować się na ten najmocniejszy.

Dobrze, jeśli moc ssania możemy regulować – musimy wiedzieć, iż każde podłoże wymaga innego poziomu mocy, by móc je prawidłowo i dokładnie oczyścić z wszelkiego brudu.

(Nie)zbyt hałaśliwy sprzęt

Kolejnym istotnym parametrem jest poziom hałasu, który generuje nasz odkurzacz. Dla wielu osób liczy się najbardziej to, aby sprzęt nie pracował tak głośno, ponieważ denerwuje to często nie tylko samych domowników, ale również sąsiadów.

Możemy więc znaleźć coraz to cichsze urządzenia, zwykły odkurzacz emituje dźwięk o natężeniu od 70 do 80 dB(A), w rzeczywistości każdy dźwięk powyżej 65 dB(A) może niekorzystnie wpłynąć na nasz słuch. Dobrej jakości odkurzacze emitują dźwięk na poziomie około 60 dB(A)

Przydatne informacje

Będąc w sklepie zwróćmy również uwagę na wielkość oraz ciężar odkurzacza – jeśli mamy duże mieszkanie lub piętrowy dom noszenie sprzętu może okazać się zbyt uciążliwe. Zdobądźmy również informację o wielkości worka lub pojemnika w  danym odkurzaczu – niektóre są na tyle małe, że musimy wymieniać lub opróżniać dosyć często.

Wybierzmy ten model który posiada teleskopową rurę, dzięki czemu dopasujemy jej wysokość do naszego wzrostu i odkurzanie przestanie być dla nas uciążliwe. Nie ma większego znaczenia, czy zdecydujemy się na sprzęt z plastikowymi czy metalowymi rurami.

Dobrze, jeśli urządzenie posiada dodatkowo zestaw końcówek do czyszczenia różnych powierzchni oraz zakamarków. Nie wybierajmy też odkurzacza ze zbyt krótkim kablem, w takim przypadku będziemy musieli podpinać go w każdym odkurzanym pomieszczeniu.

Przed udaniem się do sklepu możemy poświęcić trochę czasu na prześledzenie internetu, znajdziemy w nim różne modele z dokładnymi parametrami, cenami oraz opiniami użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here