Weganizm to styl życia i sposób odżywiania
fot. Pixabay.com

Weganizm zdobywa u nas coraz więcej entuzjastów. Nic dziwnego, chodzi w nim nie tylko o odżywianie, ale również o całą życiową filozofię, która w tym momencie wydaje się być ratunkiem dla przyszłości naszej planety. O co więc chodzi w weganizmie? Jakimi zasadami kierują się weganie?

Przeczytaj też: https://zaciszerozmaitosci.pl/filozofia-i-sposob-odzywiania-w-jednym-czyli-czym-jest-weganizm/

Weganizm jako styl życia

Najważniejszym założeniem, jakim od 1944 roku kierują się weganie, jest wyeliminowanie z życia wszystkiego, co w jakikolwiek sposób zagraża życiu i istnieniu zwierząt. Dlatego też weganie ze swojego jadłospisu eliminują nie tylko mięso, ale również nabiał, jaja, ryby. W samym sposobie bycia natomiast rezygnują z noszenia futer, sprzeciwiają się eksperymentowaniu na zwierzętach, wykorzystywaniu ich w celu zapewniania rozrywki, czy też jako surowca w produkcji kosmetyków. Są więc niezwykle wrażliwi na wszelkie przejawy krzywdy wobec zwierząt i jednocześnie zakładają, że są one tak samo istotami żywymi, jak my i nie możemy przekraczać wobec nich jakichkolwiek granic.

Weganizm jako sposób odżywiania

Tak, jak już wspomnieliśmy powyżej, weganie rezygnują w swojej diecie z mięsa, nabiału, ryb, jajek, owoców morza, a nawet miodu. Dieta wegan opiera się przede wszystkim na owocach i warzywach i jest uzupełniana produktami z pełnego ziarna. Mleko roślinne, tofu, pestki, nasiona stanowią najważniejsze zamienniki mięsa.

Weganie dzielą się również wewnętrznie i możemy wśród nich znaleźć osoby, które nie uznają obróbki termicznej w przygotowywaniu potraw z owoców i warzyw, spożywają je więc w surowej postaci. Nazywani są oni witarianami. Z kolei frutarianie jedzą jedynie owoce, których zerwanie nie uśmierci rośliny. Warto zaznaczyć, że w sensie biologicznym dla frutarian owocem są również pomidory, ogórki, rośliny strączkowe etc.

Dieta wegańska powinna być stopniowo wdrażana w życie, jeśli takie są nasze plany. Lepiej podchodzić do niej z rozsądkiem i rozwagą. Warto również wiedzieć, że początki jej stosowania mogą wiązać się ze spadkiem energii i problemami ogólnokondycyjnymi. Organizm potrzebuje czasu, aby dostosować się do zmiany sposobu odżywiania. Należy pamiętać, że jest ona dietą eliminacyjną i konieczna jest w jej przypadku suplementacja wielu witamin i minerałów.

Zobacz też: http://www.oliwkowo.pl/podkrec-swoja-produktywnosc-w-kilku-krokach/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here